ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության ութերորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 523-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությամբ ձեռնարկված մեծածավալ քննչական և վարութային այլ գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի հրաձգային գումարտակի հրամանատարի տեղակալ-շտաբի պետ, կոչումով մայոր Ա.Թ.-ն առերևույթ կատարել է հրապարակավ զինծառայողի պատիվն ու արժանապատվությունը նվաստացնելուն ուղղված գործողություններ` համածառայակիցների ներկայությամբ բռնություն գործադրելով նրա նկատմամբ:
Քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ օգոստոսի 11-ին N զորամասի ավտոհավաքակայանի շվաքարանի հետնամասում հայտնաբերվել էր պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Գրանիկ Խնկոյանի դին՝ գլխի շրջանում ստացած հրազենային վնասվածքով:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ գտնվելով ընկճված հոգեվիճակում՝ Գրանիկ Խնկոյանը նույն օրն առավոտյան ժամը 08:40-ի սահմաններում, N զորամասի ավտոհավաքակայանի շվաքարանի հետնամասում իրեն ամրակցված ինքնաձիգով արձակել է կրակահերթ և ինքն իրեն պատճառել հրազենային մահացու վնասվածքներ, ինչի հետևանքով տեղում մահացել է:
Օգոստոսի 15-ին միջնորդություն է ներկայացվել հսկող դատախազին՝ Ա.Թ․-ի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 522-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, որը բավարարվել է, և նրան ներկայացվել է մեղադրանք:Ա․Թ․-ն ձերբակալվել է՝ դատարան ներկայացնելու համար։
Միջնորդություն է ներկայացվել Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանքը կիրառելու մասին, որը դատարանի կողմից բավարարվել է մասնակի և Ա.Թ․-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել տնային կալանքը:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ օգոստոսի 11-ին դեռեւս չպարզված հանգամանքներում հրազենային մահացու վիրավորում է ստացել ՀՀ ՊՆ N զորամասի զինծառայող Գրանիկ Վարդանի Խնկոյանը: Նա Շիրակի մարզի Բենիամին գյուղից էր, զորակոչվել էր հունվարին, ունի իրենից փոքր երկու եղբայր:
Հայտնաբերվել է պայմանագրային զինծառայողի դի՝ հրազենային վնասվածքով. ընթանում է քննություն. ՊՆ
Պաշտպանության նախարարությունը վշտակցում և զորակցություն է հայտնում զինծառայողի ընտանիքի անդամներին...
Ստո'ւմ ես, Վարդապետյան Աննա, ասում էիր՝ չի լինելու վերք, որ արնահոսի. զոհվածի մայրերը կառավարության դիմաց են
Խաղաղ պայմաններում զոհված զինվորների սևազգեստ մայրերը այսօր…
Կհստակեցվեն նույն զորամասում եղբայրների ծառայության կազմակերպման պայմանները
Կառավարությունն իր այսօրվա՝ մայիսի 30-ի նիստում հավանություն է տրվել  «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում...

В СК Армении получены фактические данные о том, что заместитель командира стрелкового батальона N-ой воинской части Министерства обороны-начальник штаба, майор А.Т. публично совершил действия, направленные на унижение чести и достоинства военнослужащего, в присутствии сослуживцев применив в его отношении насилие.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе СК республики, на территории N-ой воинской части 11 августа было обнаружено тело военнослужащего срочной службы, рядового Граника Хнкояна, с огнестрельным ранением в области головы.
В ходе предварительного следствия выяснилось, что, находясь в подавленном состоянии, Граник Хнкоян в тот же день в 08:40 утра из автомата произвел очередь и нанес себе смертельные огнестрельные ранения, вследствие чего на месте скончался.
Прокурору, осуществляющему надзор, 15 августа было представлено ходатайство о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении А.Т. по пункту 2 части 2 статьи 522 Уголовного кодекса РА, которое было удовлетворено, последнему предъявлено обвинение. А.Т. задержан.
В суд первой инстанции общей юрисдикции Араратской и Вайоцдзорской областей было подано ходатайство о применении в отношении обвиняемого меры пресечения в виде ареста, которое судом было частично удовлетворено, в отношении А.Т. в качестве меры пресечения применен домашний арест.
Ранее сообщалось, что 11 августа при невыясненных обстоятельствах получил смертельное огнестрельное ранение военнослужащий воинской части N Минобороны РА Граник Варданович Хнкоян. Он был из села Бениамин Ширакской области.