Ժամանակն է քննարկել Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում Ադրբեջանի անդամակցության կասեցման հարցը: Այս մասին Եվրախորհրդարանում անցկացվող Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի հանձնաժողովների համատեղ նիստի ժամանակ իր ելույթում ասել է ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Էլինար Վարդանյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Եվրոպական Խորհրդարանում անցկացվող Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի հանձնաժողովների համատեղ նիստի ժամանակ քննարկվում էր Հարավային Կովկասում անվտանգային վերջին զարգացումների հարցը: Խոսքս ստորև՝
Այսօր մենք քննարկում ենք Հարավային Կովկասում անվտանգության վերջին զարգացումները մի երկրի հետ, որը պատասխանատու է բնիկ հայ բնակչության ամբողջական էթնիկ զտումների համար։ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ավելի քան 100000 հայ ստիպված եղավ լքել հայրենիքը սեպտեմբերի 19-ին տեղի ունեցած արյունահեղ ռազմական հարձակումից հետո, ինչը հաջորդեց ինը ամիս տևած շրջափակմանը:
Մենք քննարկում ենք Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակը մի երկրի հետ, որտեղ պահվում են հարյուրավոր հայ ռազմագերիներ՝ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո և որոնց մասին շատերի ընտանիքները դեռևս լուր չունեն։ Գերության մեջ պահվողների թվում այս տարվա սեպտեմբերից ավելացան մարդիկ, ովքեր անցած 25 տարիներին ընտրվել են ժողովրդավարական ընտրություններում և որպես օրինական ներկայացուցիչներ առաջնորդել են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին հանուն ինքնորոշման: Այժմ նրանք Բաքվի բանտերում են:
Մենք ժողովրդավարության հարցեր ենք քննարկում մի երկրի հետ, որտեղ  ի տարբերություն Լեռնային Ղարաբաղում օրինական ընտրված ներկայացուցիչների, արդեն ուղիղ 30 տարի իշխում է նույն ընտանիքը։
Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումները սոսկ ռազմական հանցագործություններ չեն, և ոչ էլ զուտ հայ-ադրբեջանական հարաբերություններ: Խոսքը գնում է առաջադեմ երկրների ընտրության մասին՝ մի կողմից ժողովրդավարության և խաղաղության, և մյուս կողմից՝ բռնությունների միջև:
Այս և եվրոպական այլ հարթակներում Ադրբեջանի անպատիժ անդամակցությունը հանգեցրել է Ադրբեջանի իշխանությունների անպատժելիության զգացողության ամրապնդմանը։
Ինչպես հիշում ենք, Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի անդամները դիտվել են որպես «եվրոպական ընտանիքի» անդամներ։ Եվ շարունակական առաջադեմ բարեփոխումները և ԵՄ չափանիշներին ներդաշնակեցումը, եվրոպական արժեքների և մարդու իրավունքների խթանումը չափազանց կարևոր և առանցքային են: Այն, ինչ այսօր ունենք, այս ամենի ճիշտ հակառակն է։
Եզրափակելով, եթե մենք ցանկանում ենք դադարեցնել եվրոպական արժեքների և հիմնարար իրավունքների խախտումները, եթե ուզում ենք նայել այս հարթակի ապագային, ժամանակն է քննարկել Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում Ադրբեջանի անդամակցության կասեցման հարցը:

Настало время обсудить вопрос приостановления членства Азербайджана в Парламентской ассамблее «Евронест». Об этом заявила в своем выступлении на совместном заседании комитетов ПА «Евронест», состоявшемся в Европейском парламенте, депутат от блока «Армения» Элинар Варданян.
«Сегодня мы обсуждаем последние события в области безопасности на Южном Кавказе со страной, ответственной за этническую чистку коренного армянского населения. Свыше 100000 армян Нагорно-Карабахской Республики были вынуждены покинуть свою Родину после кровавого военного нападения 19 сентября, последовавшего за девятимесячной осадой.
Мы обсуждаем ситуацию на Южном Кавказе со страной, в которой удерживаются сотни армянских военнопленных – после 44-дневной войны 2020 года, о многих из которых их семьи не имеют никаких известий. С сентября этого года к находящимся в плену прибавились еще и люди, избранные на демократических выборах и возглавляющие народ Нагорного Карабаха в качестве законных представителей, во имя самоопределения. Сейчас они находятся в тюрьмах Баку.
Мы обсуждаем вопросы демократии со страной, в которой, в отличие от законно избранных представителей в Нагорном Карабахе, ровно 30 лет правит одна и та же семья.
Этническая чистка в Нагорном Карабахе – это не только военные преступления и не только армяно-азербайджанские отношения. Речь идет о выборе ведущих стран – между демократией и миром, с одной стороны, и насилием, с другой.
Безнаказанное присутствие Азербайджана на данной и других европейских платформах привела к усилению чувства безнаказанности азербайджанских властей.
Таким образом, если мы хотим остановить нарушения европейских ценностей и фундаментальных прав, если мы хотим взглянуть на будущее этой платформы, то настало время обсудить вопрос приостановления членства Азербайджана в Парламентской ассамблее «Евронест»».