Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը Մոսկվայում մասնակցել է ԱՊՀ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին:
Կառավարությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նիստի ընթացքում Մհեր Գրիգորյանը հանդես է եկել ելույթով: Փոխվարչապետը մասնավորապես կարևորել է համագործակցությունը մշակույթի ոլորտում և ընդգծել, որ 2024 թվականին ԱՊՀ սպորտային մայրաքաղաքի պատվավոր կարգավիճակ է ստանալու հայկական Գյումրի քաղաքը, որն իր դռները կբացի ԱՊՀ երկրներից՝ գալիք մարզական միջոցառումներին մասնակցելու և «վարպետների քաղաքի» մշակութային ժառանգությանը ծանոթանալու բոլոր ցանկացողների համար:
Փոխվարչապետը նշել է նաև, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի միջկառավարական կոմիտեի 18-րդ նստաշրջանի ընթացքում որոշում է կայացրել Գյումրիի դարբնության ավանդույթը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում ներառելու վերաբերյալ։

Сотрудничество в области культуры является важным. Об этом заявил в своем выступлении на заседании глав правительств стран СНГ в Москве вице-премьер Армении Мгер Григорян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Правительства республики, в своем выступлении Григорян подчеркнул, что в 2024 году армянский город Гюмри получит почетный статус спортивной столицы СНГ, который откроет свои двери для всех желающих принять участие в предстоящих спортивных мероприятиях и познакомиться с культурным наследием «города мастеров».
Вице-премьер также отметил, что на 18-ой сессии межправительственного комитета Конвенции ЮНЕСКО «О защите нематериального культурного наследия» принято решение о включении кузнечного дела Гюмри в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.