Ճապոնական Mazda-ն և Subaru-ն կասեցրել են իրենց մոդելների արտադրության պատվերները Daihatsu-ի՝ արդյունաբերության մեկ այլ ընկերության գործարաններում՝ վթարի թեստի տվյալների կեղծման և շահագործման անվտանգության հետ կապված այլ խախտումների պատճառով, հաղորդում է Yomiuri թերթը:
Նշվում է, որ Daihatsu գործարանները միասին արտադրել են ավտոմեքենաների ութ մոդելներ, որոնք այնուհետ վաճառվել են Mazda և Subaru ապրանքանիշերով։ Դրանց արտադրությունը վերսկսելու ժամկետների մասին տեղեկատվություն չի հաղորդվում։
Սկանդալի պատճառ է դարձել Daihatsu-ի կողմից իր մեքենաների պետական ​​սերտիֆիկացում ստանալու համար տրամադրված տեղեկատվության կեղծումը։ Ապրիլին ընկերությունը նման խախտումներ է հայտնաբերել մեքենաների չորս մոդելների առնչությամբ, որից հետո անկախ հանձնաժողով է հրավիրվել։ Նա հայտնաբերել է ավելի քան 170 խախտումներ, որոնք վերաբերում են տասնյակ մոդելների, այդ թվում՝ Toyota մայր ընկերության ապրանքանիշով վաճառվողներին: Արդյունքում որոշվել է դադարեցնել Daihatsu-ի բոլոր մեքենաների մատակարարումները Ճապոնիայում և արտասահմանում, ներառյալ Probox, Town Ace, Roomy և Pixis մոդելները, որոնք վաճառվում են Toyota ապրանքանիշով: Դեռ ապրիլին մի շարք մոդելների արտադրությունը դադարեցվել էր։
Այդ կապակցությամբ Ճապոնիայի հանրային հողերի, ենթակառուցվածքների, տրանսպորտի և զբոսաշրջության նախարարության աշխատակիցները ստուգումներ են սկսել Daihatsu-ի գլխավոր գրասենյակում: Նրանք մտադիր են ուսումնասիրել համապատասխան փաստաթղթերը և հարցազրույց վերցնել ընկերության ղեկավարությունից։ Բացի այդ, Daihatsu-ն հաջորդ շաբաթվա ընթացքում կդադարեցնի գործունեությունը Ճապոնիայում գտնվող իր բոլոր չորս գործարաններում:
2022 թվականին Toyota-ն և նրա դուստր ձեռնարկությունները՝ Daihatsu-ն և Hino-ն ամբողջ աշխարհում արտադրել են 10,51 միլիոն ավտոմեքենա: Միաժամանակ, Daihatsu-ին բաժին է ընկնում մոտ 1,7 մլն միավոր։ Daihatsu-ն մասնագիտացած է կոմպակտ ենթակոմպակտ մեքենաների արտադրության մեջ: Այն սերտորեն համագործակցում է Toyota-ի հետ 1967 թվականից։ 2016 թվականից ընկերությունը 100%-ով պատկանում է Toyota-ին։ Ճապոնական շուկայում Daihatsu-ին բաժին է ընկնում փոքր մեքենաների սեգմենտի վաճառքների մոտ մեկ երրորդը:
Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում ճապոնական ավտոմոբիլային ընկերությունները, ներառյալ Nissan Suzuki-ն և Mazda-ն, արդեն հայտնվել են արտանետումների տվյալների կեղծման հետ կապված սկանդալների կենտրոնում:

Японские автомобильные компании Mazda и Subaru приостановили заказы на производство своих моделей на заводах Daihatsu, еще одной компании из этой отрасли, в связи с фальсификацией данных краш-тестов и другими нарушениями, касающимися безопасности эксплуатации, сообщила газета Yomiuri.
Отмечается, что на предприятиях Daihatsu в совокупности выпускались восемь моделей автомобилей, которые затем продавались под брендами Mazda и Subaru. Сведений о сроках возобновления их производства не приводится.
Скандал был вызван фальсификацией сведений, предоставляемых Daihatsu для получения государственной сертификации выпускаемых автомобилей. В апреле компания обнаружила такие нарушения в отношении четырех моделей авто, после чего была созвана независимая комиссия. Она нашла более 170 нарушений, которые охватывают десятки моделей, продающихся в том числе под брендом материнской компании Toyota. В результате было решено приостановить поставки в Японии и за рубежом всех авто Daihatsu, включая продаваемые под брендом Toyota модели Probox, Town Ace, Roomy, Pixis. Производство ряда моделей было приостановлено еще в апреле.
В связи с этим сотрудники Министерства государственных земель, инфраструктуры, транспорта и туризма Японии начали проверки в головном офисе Daihatsu. Они намерены изучить соответствующие документы и опросить руководство компании. Кроме того, Daihatsu в течение следующей недели приостановит работу всех своих четырех заводов на территории Японии.
В 2022 году концерн Toyota и его дочерние компании Daihatsu и Hino произвели по всему миру 10,51 млн автомобилей. При этом на Daihatsu приходится порядка 1,7 млн единиц. Daihatsu специализируется на производстве компактных малолитражных автомобилей. Она тесно сотрудничает с Toyota с 1967 года. С 2016 года компания на 100% принадлежит Toyota. На японском рынке на Daihatsu приходится около трети продаж в сегменте малолитражек.
За последние несколько лет японские автомобильные компании, включая Nissan Suzuki и Mazda, уже оказывались в центре скандалов с фальсификациями данных о выбросах.