Ռուսաստանին տարածաշրջանից դուրս բերելու ռազմավարական խնդիր կա. Մնացած ամեն ինչ այս նախագծի դետալներն են: Փաշինյանն ընդունեց այս ծրագիրը, քայլ առ քայլ իրականացրեց՝ զոհաբերելով Արցախը։ Այս մասին NEWS.am -ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքական վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանը։
«Խոսքը հետևյալի մասին էր. եթե Արցախի հարցը փակվի, Արևմուտքը կկարողանա ստիպել Բաքվին և Երևանին ստորագրել խաղաղության պայմանագիր, որից հետո Ռուսաստանը տարածաշրջանում անելիք չի ունենա։ Սա տարածաշրջանը կվերածի արեւմտյան ազդեցության գոտու։ Ալիեւը երկար լռեց, ձեռք բերեց Արցախը, բայց հետո չցանկացավ սրել հարաբերությունները Մոսկվայի հետ: Ավելին, Ռուսաստանի օգնությամբ նա կփորձի կյանքի կոչել, այսպես կոչված, Զանգեզուրի միջանցքի ծրագիրը»,- նշեց նա։
Կիվիրյանի խոսքով, 1920-ականներին Ադրբեջանը նույնպես կարողացավ լավ խաղ խաղալ և ներառեց իր կազմում Նախիջևանը, Ադրբեջանի ներկայիս հյուսիսային տարածքներից մի քանիսը և այլ տարածքներ։
«Փաշինյանի մասնակցությամբ իրականացված ծրագրի արդյունքում Արցախն ընկավ հանուն ոչնչի, թեև Հայաստանի իշխանությունները հայտարարեցին, որ այսկերպ Արևմուտքի օգնությամբ հնարավոր կլինի ապահովել Հայաստանի ինքնիշխանությունը։ Հայաստանի իշխանությունները կարծում էին, որ Արևմուտքը կստիպի Ադրբեջանին որոշակի գործողություններ ձեռնարկել։ Բայց Արևմուտքին դա պետք չէ՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի էներգետիկ դերը Եվրոպայի համար և ռազմավարական դերն Իրանի դեմ։ Ալիեւը գիտի, որ ԵԽ-ում վերջին գործողությունները որեւէ լուրջ ազդեցություն չեն ունենա ոչ մի բանի վրա։ Արեւմուտքը պարզապես փորձում էր փրկել դեմքը։
Իսկ մինչ Արցախի վերջնական անկումը, Արեւմուտքը կտրուկ հայտարարություններ արեց, որ թույլ չի տա հայաթափել Արցախից։ Եւ ի՞նչ. Հայերին վտարել են Արցախից. Ի՞նչ արեցին։ Արդյոք լուրջ պատժամիջոցներ են սահմանվե՞լ։ Ոչ Կարողացա՞ք պաշտպանել արցախահայության իրավունքները այն նշաձողն իջեցնելուց հետո, որի մասին խոսում էր Փաշինյանը։ Ոչ»,- հավելեց Կիվիրյանը։
Փորձագետը վստահ է, որ Արևմուտքն ի վիճակի է տնտեսական պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ, այդ թվում՝ անհատական ​​պատժամիջոցներ ադրբեջանական վերնախավի դեմ, բայց չի ցանկանում կրակել իր ոտքին։

Существует стратегическая задача вывести Россию из региона. Все остальное – детали этого проекта. Пашинян принял эту программу, шаг за шагом реализовывал ее, пожертвовав Арцахом. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении–NEWS.am заявил политический аналитик Аргишти Кивирян.
«Суть была в следующем: если арцахаский вопрос закрывается, Запад сможет вынудить Баку и Ереван подписать мирный договор, после чего России в регионе делать будет нечего. Это позволит превратить регион в зону влияния Запада. Алиев долго хранил молчание, заполучил Арцах, но затем не пожелал обострять отношения с Москвой. Более того, с помощью России попытается реализовать программу так называемого Зангезурского коридора», – отметил он.
По его словам, в 1920-х годах Азербайджан также смог сыграть в хорошую игру и включил в свой состав Нахиджеван, некотрые нынешние северные территории Азербайджана и другие земли.
«В результате реализованной при участии Пашиняна программы Арцах пал во имя ничего, хотя власти Армении заявляли, что таким образом можно будет обеспечить суверенитет Армении с помощью Запада. Власти Армении думали, что Запад будет вынуждать Азербайджан к тем или иным действиям. Но Западу это не надо, учитывая энергетическую роль Азербайджана для Европы и стратегическую роль против Ирана. Алиев знает, что последние действия в Совете Европы никакого серьезного влияния ни на что не окажут. Запад всего лишь попытался спасти лицо.
И до окончательного падения Арцаха на Западе выступали с резкими заявлениями о том, что не позволят изгнания армян из Арцаха. И что? Армяне из Арцаха изгнаны. Что они сделали? Какие-либо серьезные санкции были введены? Нет. Смогли защитить права армян Арцаха после того, как спустили планку, о которой говорил Пашинян? Нет», – добавил Кивирян.
Эксперт уверен, что Запад способен ввести против Азербайджана экономические санкции, в том числе индивидуальные против азербайджанской элиты, но он не хочет выстрелить себе в ногу.