Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում (ՀԱՊԿ) Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ է նշանակել Վիկտոր Վասիլեւին, հրամանագիրը հրապարակվել է իրավական ակտերի պորտալում։ Փաստաթուղթն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից, տեղեկացրել է ՌԲԿ-ն։
Մեկ այլ հրամանագրով Պուտինն այդ պաշտոնից ազատել է Միքայել Աղասանդյանին։ Նա ՀԱՊԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչն էր 2021թ. սեպտեմբերից՝ այդ պաշտոնում փոխարինելով Միխայիլ Եվդոկիմովին։ Այդ նույն ընթացքում Աղասանդյանը եղել է Ռուսաստանի ԱԳՆ հատուկ հանձնարարությունների գծով դեսպանը։ Մինչ այդ զբաղեցրել է տարբեր պաշտոններ ՌԴ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում, աշխատել ՄԱԿ-ում մշտական ներկայացուցչության խորհրդական եւ եղել Թունիսում դեսպանության աշխատակից։ 2023թ. ստացել է «Հայրենիքի առջեւ ունեցած վաստակի համար» II աստիճանի մեդալ։
Վասիլեւը դիվանագիտական ծառայությունում է 1989-ից։ 2013-2018թթ. նա արդեն ՀԱՊԿ-ում Ռուսաստանի լիազոր ներկայացուցիչն էր։ Դրանից հետո Մոսկվան ներկայացրել է ՄԱԿ Պարենային եւ գյուղատնտեսական կազմակերպությունում (FAO) եւ նման այլ միջազգային կազմակերպություններում Հռոմում։ Մինչ այդ զբաղեցրել է տարբեր պաշտոններ ՌԴ ԱԳՆ-ում, եղել ՄԱԿ-ում մշտական ներկայացուցչության աշխատակից, մշտական ներկայացուցչի տեղակալ ՄԱԿ-ում եւ միջազգային այլ կազմակերպություններում Ժնեւում, ՄԱԿ կառավարական փորձագետների խմբի նախագահը տիեզերքում հանդուրժողության եւ վստահության գծով։

Президент Владимир Путин назначил постоянным представителем России при Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Виктора Васильева, следует из его указа на портале правовых актов. Документ вступает в силу с момента опубликования, передает РБК.
Другим указом Путин освободил от этой должности Микаэла Агасандяна. Он был российским постпредом в ОДКБ с сентября 2021 года, сменив на посту Михаила Евдокимова. В тот же период Агасандян был послом по особым поручениям МИД России. До этого занимал разные должности в российском внешнеполитическом ведомстве, работал старшим советником постпредства при ООН и сотрудником посольства в Тунисе. В 2023 году получил медаль «За заслуги перед Отечеством» II степени.
Васильев находится на дипломатической службе с 1989-го. С 2013 по 2018 год он уже был полномочным представителем России при ОДКБ. После этого представлял Москву в Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) и других схожих международных организациях в Риме. Ранее занимал разные должности в МИД России, был сотрудником постпредства при ООН, заместителем постпреда при отделении ООН и других международных организациях в Женеве, председателем группы правительственных экспертов ООН по мерам транспарентности и доверия в космосе.