Վրաստանի խորհրդարանի մոտ բողոքի ակցիա է տեղի ունենում «օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքի» դեմ։ Արդեն երկրորդ օրն է, ինչ վրացական հասարակական կազմակերպությունների և ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները բողոքում են իշխող կուսակցության՝ «օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքի» ռուսաստանյան նմանակն  ընդունելու մտադրության դեմ, հայտնում է SOVA-ն։
Ապրիլի 15-ին խորհրդարանի իրավական հանձնաժողովը պաշտպանեց «օտարերկրյա գործակալների մասին» օրենքը, իսկ ապրիլի 16-ին պատգամավորները սկսեցին այն քննարկել առաջին ընթերցմամբ։
Ցուցարարների ձեռքում Վրաստանի և ԵՄ դրոշներն են և պաստառներ՝ «Ո՛չ ռուսաստանյան օրենքին», «Այո՛ Եվրոպային», «Մենք ընտրում ենք Եվրոպան, ոչ թե Ռուսաստանը», «Ո՛չ գրաքննությանը» և այլ պաստառներ։
Եվ այսօր էլ, ինչպես ապրիլի 15-ին, առցանց լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին թույլ չեն տվել մտնել խորհրդարանի շենք։ Խորհրդարանի խոսնակ Շալվա Պապուաշվիլին պարզաբանել է, որ այս որոշումը կայացվել է բյուրոյի նիստի ժամանակ առցանց լրատվամիջոցների լրագրողներից մեկի բողոքի պատճառով․ նա պատառ է պարզել։
Պապուաշվիլին նշել է, որ խորհրդարանի շենքում աշխատում են բոլոր 17 հեռուստաալիքների նկարահանող խմբերը, որոնք հավատարմագրված են և լրագրողական գործունեություն են ծավալում և չեն զբաղվում օրենսդիր մարմնում քաղաքացիական դիրքորոշում արտահայտելով, ինչը, նշել է Պապուաշվիլին, լրագրողական էթիկայի խախտում է։
Վրաստանի խորհրդարանական ընդդիմությունն օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքի ընդունման պատճառով բոյկոտ է հայտարարել
Մասնավորապես, բոյկոտ են հայտարարել «Լելո» եւ «Ազգային շարժում» խմբակցությունները...
Վրաստանի խորհրդարանը երրորդ ընթերցմամբ ընդունեց օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքը
Կողմ է քվեարկել 84 պատգամավոր՝ իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության և դրա արբանյակների անդամները...
Վրաստանի խորհրդարանում պատգամավորների միջեւ քաշքշուկ է սկսվել
Խորհրդարանական ընդդիմության եւ մեծամասնության պատգամավորների միջեւ քաշքշուկ է տեղի ունեցել...
Վրաստանի ընդդիմությունը հանդիպում է անցկացնում ԵՄ երկրների արտաքին քաղաքական կոմիտեների ղեկավարների հետ
Վրաստանի ընդդիմությունը հանդիպումներ է ունենում ԵՄ երկրների կոմիտեների հետ...
Խորհրդարանի շենքի մոտ տեղի ունեցող հանրահավաքում բռնել են 20 մարդու. Վրաստանի ՆԳՆ
Հանրահավաքի 20 մասնակից ձերբակալվել է...
Վրաստանում իրավաբանական հարցերի կոմիտեն պաշտպանել է երրորդ ընթերցմամբ «օտար գործակալների» մասին օրինագիծը

Акция против «закона об иноагентах» проходит у парламента Грузии. Второй день представители грузинских НПО и СМИ протестуют против намерения партии власти принять российский аналог «закона об иностранных агентах», сообщает SOVA
15 апреля юридический комитет парламента поддержал «закон об иноагентах», а 16 апреля депутаты приступают к его рассматрению в первом чтении.
В руках митингующих — флаги Грузии и ЕС и плакаты: «Нет — российскому закону!», «Да — Европе!», «Мы выбираем Европу, а не Россию!», «Нет — цензуре!» и другие.
И в этот день, как и 15 апреля, в здание парламента не пустили представителей онлайн-медиа. Спикер Шалва Папуашвили объяснил, что это решение было принято из-за протеста одного из журналистов онлайн-СМИ во время заседания бюро — был развернул плакат.
Папуашвили отметил, что в здании парламента работают съемочные группы всех 17-ти телеканалов, которые имеют аккредитацию и выполняют журналистскую деятельность, а не заняты выражением гражданской позиции внутри законодательного органа, что, отметил Папуашвили, является нарушением журналистской этики.
«Грузинская мечта» инициировала аналог российского «закона об иноагентах» в парламенте Грузии.
15 апреля законопроект «О прозрачности иностранного влияния» рассмотрели на парламентском комитете по правовым вопросам, где находились депутаты «Мечты», представители оппозиции и грузинских НПО.
Президент и премьер Грузии в День Сил обороны обменялись взаимными обвинениями
Он выступил вслед за Зурабишвили, раскритиковав её…
Парламент Грузии во втором чтении рассмотрит «закон об иноагентах» 30 апреля
Заседание состоится завтра, и не распространяйте дезинформацию, как будто заседание назначено на сегодня…
Комитет парламента Грузии начал рассмотрение закона об иноагентах во втором чтении
По регламенту, во втором чтении депутаты будут рассматривать законопроект по пунктам и вносить необходимые изменения…