Լեհ ֆերմերները երկուշաբթի առավոտյան ավարտեցին բողոքի ցույցը Ուկրաինայի հետ սահմանի վերջին՝ Ռավա Ռուսկայա-Հրեբեն, արգելափակված անցակետերի մոտ, և այնտեղ վերականգնվել է բեռնատարների երթևեկությունը։
«Բեռնատարների հաշվառումն ու սահմանով անցումը երկու ուղղություններով իրականացվում է սովորական ռեժիմով»,- հայտնել են Ուկրաինայի պետական ​​սահմանային ծառայությունից։
Ինչպես «Ուկրաինսկայա պրավդա»-ի համար պարզաբանել է Պետական ​​սահմանապահ ծառայությունը, ներկայումս ապաշրջափակված են Լեհաստանի հետ սահմանի բոլոր անցակետերը։
Միաժամանակ, ըստ առկա տեղեկատվության, հացահատիկային մշակաբույսեր տեղափոխող բեռնատարներին թույլ չի տրվի Ռավա Ռուսկայով մուտք գործել Լեհաստան։ Այս տեսակի բեռները կարող են Լեհաստանի տարածքով երթեւեկել բացառապես տարանցիկ ռեժիմով։
Լեհ ֆերմերների և բեռնատարների բողոքի ցույցերը շարունակվում են անցյալ տարվա աշնանից: Նրանք բողոքում էին Եվրահանձնաժողովի արտոնությունների դեմ՝ Ուկրաինայից գյուղատնտեսական և պարենային ապրանքների ներմուծման համար, ինչի պատճառով լեհ ֆերմերները պարտվում են ուկրաինացիների հետ մրցակցությանը։
Լեհաստանի գյուղատնտեսության նախարար Չեսլավ Սեկյերսկին ասել է, որ Լեհաստանը և սահմանամերձ այլ երկրները ամենաշատն են տուժել առևտուրն ազատականացնելու ԵՄ որոշումից, քանի որ Ուկրաինայից ապրանքների ներհոսքն անարդարացիորեն իջեցնում է գները:

Польские фермеры в понедельник утром завершили акцию протеста на последнем из заблокированных пунктов пропуска на границе с Украиной «Рава-Русская — Хребенне», там возобновилось движение грузовиков.
«Оформление и пропуск через границу грузовиков в двух направлениях осуществляется в обычном режиме», — сообщили в Государственной пограничной службе Украины.
Как уточнили «Украинской правде» в ГПСУ, все пункты пропуска на границе с Польшей на данный момент разблокированы.
В то же время, по имеющейся информации, через «Раву-Русскую» на въезд в Польшу не будут пропускать грузовики, которые перемещают зерновые культуры. Этот вид груза может следовать по территории Польши исключительно в режиме транзита.
Акции польских фермеров и дальнобойщиков продолжались с осени прошлого года. Они протестовали против льгот, предоставленных Еврокомиссией на импорт сельскохозяйственной продукции и продуктов питания из Украины, из-за чего польские аграрии проигрывают в конкуренции с украинскими.
Министр сельского хозяйства Польши Чеслав Секерский говорил, что Польша и другие пограничные страны больше всего пострадали от решения ЕС либерализовать торговлю, поскольку наплыв товаров из Украины несправедливо снижает цены.