ԱՄՆ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը չի համաձայնի Էր Ռիադի հետ պաշտպանական պայմանագրին, քանի դեռ Սաուդյան Արաբիայի և Իսրայելի միջև հարաբերությունները կարգավորելու պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել։
«Համապարփակ տեսլականը երկկողմանի փոխըմբռնումն է ԱՄՆ-ի և Սաուդյան Արաբիայի միջև, համակցված Իսրայելի և Սաուդյան Արաբիայի միջև հարաբերությունների նորմալացման հետ, համակցված Պաղեստինի ժողովրդի անունից նշանակալի քայլերով,- ասել է Սալիվանը Financial Times-ին:- Այդ բոլորը  պետք է համակցվեն... անհնար է մի մասը առանձնացնել մյուսներից»:
«Ես ակնկալում եմ, որ առաջիկա ամիսներին դուք նախագահից և մեզանից ավելին կլսեք այն ճանապարհի մասին, որը մենք կարծում ենք, որ կարող է հանգեցնել ավելի ապահով Իսրայելի և ավելի խաղաղ տարածաշրջանի»,- ասել է նա:
«Մեզ մնում է միայն մշակել, թե ինչն է մեր կարծիքով իմաստալից (և) փորձել դրանում ներգրավել տարածաշրջանային որքան հնարավոր է շատ երկրների, իսկ այնուհետև ներկայացնել այն, և ի վերջո, դա կախված կլինի Իսրայելի ղեկավարությունից և, անկեղծ ասած, ի վերջո, Իսրայելի ժողովուրդը կարող է որոշել՝ սա այն ճանապա՞րհն է, որով ցանկանում է գնալ, թե՞ ոչ»,- հավելել է Սպիտակ տան ներկայացուցիչը։

Советник президента США по национальной безопасности Джейк Салливан заявил, что Вашингтон не согласится на оборонный пакт с Эр-Риядом до тех пор, пока не будет достигнуто соглашение о нормализации отношений между Саудовской Аравией и Израилем.
«Комплексное видение - это двустороннее взаимопонимание между США и Саудовской Аравией в сочетании с нормализацией отношений между Израилем и Саудовской Аравией, в сочетании со значимыми шагами от имени палестинского народа, - заявил Салливан в интервью Financial Times. - Все это должно сочетаться… ты не можешь отделить одну часть от других».
«Я действительно ожидаю, что в ближайшие месяцы вы услышите от президента и других из нас больше о... пути, который, по нашему мнению, может привести к более безопасному Израилю и более мирному региону», - отметил он.
«Все, что мы можем сделать, - это выработать то, что, по нашему мнению, имеет смысл, (и) попытаться привлечь к этому как можно больше стран региона, а затем представить это, и в конечном счете это будет зависеть от израильского руководства, и, честно говоря, в конечном счете израильский народ может решить, тот ли это путь, которого он хочет брать или нет», - добавил представитель Белого дома.