Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ստորագրել է երկրում ընդհանուր զորահավաքի և ռազմական դրությունը երկարաձգելու մասին օրենքները։ Ըստ РБК-Украина-ի՝ զորահավաքը և ռազմական դրությունը երկարաձգվել են 90 օրով՝ մինչև 2024 թվականի օգոստոսի 11-ը։
Պատերազմի սկզբից ի վեր Ուկրաինայում զորահավաքն ու ռազմական դրությունը երկարացվում են արդեն 11-րդ անգամ:
Ռազմական դրությունը հատուկ իրավական ռեժիմ է, որն իշխանություններին և զինվորականներին անհրաժեշտ է ագրեսիայի դեմն առնելու նպատակով ավելի լայն լիազորություններ ունենալու համար: Զորահավաքն անհրաժեշտ է, որ 18-60 տարեկան զինապարտ տղամարդիկ բանակ ներգրավվեն։ Միաժամանակ, տարկետում ունեցող տղամարդիկ զորահավաքին չեն մասնակցի։
Նախօրեին Ուկրաինայի Գերագույն ռադան քվեարկել է Ուկրաինայում ռազմական դրության և համընդհանուր զորահավաքի երկարաձգման օգտին։

Президент Украины Владимир Зеленский подписал законы о продлении всеобщей мобилизации и военного положения в стране до 11 августа 2024 года, сообщает РБК-Украина со ссылкой на страницу Верховной рады Украины.
Мобилизацию и военное положение продлили на 90 дней, а именно до 11 августа 2024 года.
Это уже 11-й раз, когда мобилизацию и военное положение продолжают с начала войны в Украине.
Военное положение - это особый правовой режим, который необходим органам власти и военным для более широких полномочий, которые нужны для отсечения агрессии.
Мобилизация нужна для набора в армию военнообязанных мужчин с 18 до 60 лет. При этом в армию не заберут мужчин, у которых есть отсрочка.
Вчера Верховная рада Украины проголосовала за продление военного положения и всеобщей мобилизации в Украине.