Կառավարող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի հայտարարությունը չի արտացոլում կուսակցության դիրքորոշումը։ Այս մասին Ազգային ժողովում, ավանդական ճեպազրույցներում, մայիսի 23-ին ասել է կառավարող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը։
Մինչ այդ Սուքիասյանը աղմկահարույց հայտարարություն էր արել խորհրդարանի ամբիոնից՝ սպառնալով ընդդիմադիրներին բանտերով, մահվամբ եւ ունեզրկմամբ։
«Կուսակցությունը եւ խորհրդարանական խմբակցությունն առաջնորդվում են բացառապես դեմոկրատական մեթոդներով»,- հավաստիացրել է Հովհաննիսյանը։ Նրա խոսքով՝ ինչ էլ որ պատահի, դա տեղի կունենա հայկական օրենսդրության շրջանակում։
«Այնուամենայնիվ, դժվար է իրավական գնահատական տալ որոշ ընդդիմադիր պատգամավորների հայտարարություններին, քանի որ նրանք հանդես են գալիս քաղաքական հայտարարություններով։ Դա արդեն կնշանակի հետապնդում գործող իշխանությունների կողմից»,- շտապել է ավելացնել իշխանական ճամբարի ներկայացուցիչը։

Заявление депутата от правящей партии «Гражданский договор» Хачатура Сукиасяна не отражает позицию партии. Об этом на традиционных брифингах в Национальном Собрании 23 мая заявил секретарь парламентской фракции правящей партии «Гражданский договор» Артур Ованнисян.
Ранее Сукиасян сделал скандальное заявление с трибуны парламента, пригрозив оппозиционерам тюрьмами, смертью и раскулачиванием.
«Партия и парламентская фракция руководствуются исключительно демократическими методами», - заверил   Ованнисян. По словам депутата, что бы не случилось, это произойдет в рамках армянского законодательства.
«Тем не менее, сложно дать правовую оценку заявлениям некоторых оппозиционных депутатов, так как они выступают с политическими заявлениями. Это уже будет означать преследование со стороны действующих властей», - поспешил добавить представитель лагеря власти.