ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան հինգշաբթի հակառակ բոսնիացի սերբերի և Սերբիայի բուռն դիմադրությանը, քվեարկել է 1995 թվականին Սրեբրենիցայի ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ամենամյա օր սահմանելու օգտին:
Գերմանիայի և Ռուանդայի պատրաստած բանաձևը ստացել է 84 կողմ, 19 դեմ, 68 ձեռնպահ ձայներ, և հուլիսի 11-ը հռչակվում է «Սրեբրենիցայի ցեղասպանության զոհերի հիշատակի միջազգային օր»։
Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը քվեարկության նախօրեին Գլխավոր ասամբլեային նախազգուշացրել է, որ այդ քայլը «միայն կփորփրի հին վերքերը և լիակատար քաղաքական քաոս կառաջանա»: Միևնույն ժամանակ Վուչիչը հայտարարել է, թե չի հերքում Սրեբրենիցայում տեղի ունեցած սպանությունները՝ հավելելով, որ «գլուխը խոնարհում է Բոսնիայի հակամարտության բոլոր զոհերի առաջ»։
Քվեարկությունից հետո Վուչիչը փաթաթվել է իր երկրի դրոշով, ապա հայտարարել, որ նրանք, ովքեր կանգնած էին քվեարկության հետևում՝ ձգտում էին խարանել սերբ ժողովրդին, ինչը նրանց չհաջողվեց:

Генеральная Ассамблея ООН проголосовала в четверг за установление ежегодного дня памяти жертв геноцида в Сребренице в 1995 году, несмотря на яростное сопротивление боснийских сербов и Сербии.
Резолюция, подготовленная Германией и Руандой получила 84 голоса «за», 19 – «против» при 68 воздержавшихся, и провозглашает 11 июля «Международным днем памяти жертв геноцида в Сребренице».
Накануне голосования президент Сербии Александр Вучич предупредил Генеральную Ассамблею, что этот шаг «только разбередит старые раны и приведет к полному политическому хаосу».
При этом он заявил, что не отрицает убийств в Сребренице, добавив, что склоняет «голову перед всеми жертвами конфликта в Боснии».
После голосования Вучич задрапировался флагом своей страны, а затем заявил, что те, кто стоял за голосованием, «хотели заклеймить сербский народ - им это не удалось».