Թուրքիայի քաղաքացին ձերբակալվել է Հունաստանում Էգալեո լեռան անտառը հրկիզելու համար (Աթենքից ոչ հեռու, Ասպրոպիրգոս քաղաքի մոտ)։ Այս մասին տեղեկացրել է կլիմայական ճգնաժամերի դեմ պայքարի եւ քաղաքացիական պաշտպանության նախարար Վասիլիս Կիկիլիասը Х սոցցանցում։
«Այս ամիս երրորդ անգամ տեղի են ունենում հրդեհներ Էգալեո լեռան վրա։ Բոլոր երեքի ժամանակ էլ կրակը տեղայնացվել է տարածվելուց առաջ։ Բայց այսօր ձերբակալվել է հրկիզման մեղավորը՝ Թուրքիայի քաղաքացի, որը խոստովանել է իր հանցագործությունը»,- գրել է Կիկիլիասը։
Նախարարի խոսքով՝ ձերբակալվածը պատասխանատվության կենթարկվի անտառների հրկիզման դեմ պայքարի նոր օրենքի համապատասխան։ «Մենք դա բազմաթիվ անգամ ասել ենք. մենք անզիջում կլինենք հրկիզողների հանդեպ»,- ընդգծել է գերատեսչության ղեկավարը։

Гражданин Турции арестован в Греции за поджог леса на горе Эгалео близ города Аспропиргос недалеко от Афин. Об этом сообщил министр по борьбе с климатическими кризисами и гражданской защите Василис Кикилиас в соцсети Х (ранее Twitter).
«Трижды в этом месяце происходили пожары на горе Эгалео. Во всех этих трех пожарах огонь был локализован до того, как он распространился. Однако сегодня был арестован виновный в поджоге, гражданин Турции, который признался в своем преступлении», - написал Кикилиас.
По словам министра, арестованный будет привлечен к ответственности по новому закону по борьбе с поджогами лесов. «Мы говорили это много раз: мы будем беспощадны к поджигателям», - подчеркнул глава ведомства.