Անցած 2011 թվականը Հարավային Կովկասի համար հարուստ չէր աղմկոտ իրադարձություններով: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՄՊՀ հետխորհրդային տարածքում հասարակական-քաղաքական գործընթացների ուսումնասիրման տեղեկատվական-վելուծական կենտրոնի քաղաքական կանխատեսման ծառայության ղեկավար Ալեքսանդր Կարավաեւը` ընդգծելով, որ նոր միտումներ ի հայտ չեկան, ավելի շուտ ամրապնդվեցին  հայտնի գծերը:
«Հարավկովկասյան պետություններում 2011-ի հիմնական թրենդը գործող իշխանությունների դիրքերի հետագա ամրապնդումն էր: Սահակաշվիլին, ըստ ամենայնի, սկսել է իրականացնել նախագահական պաշոտնից հեռանալու եւ  այդ պաշտոնում Թբիլիսիի քաղաքապետ Գիգա Ուգուլավային առաջ մղելու սցենարը»,-նշեց փորձագետը: Նրա խոսքով, 2013թ-ին Վրաստանը պետք է դառնա խորհրդարանական հանրապետություն, եւ նախագահի կարգավիճակը կդադարի  իշխանությունը մենաշնորհելու նշաններ ունենալ:
Խոսելով Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասին` Կարավաեւը կարծիք հայտնեց, որ գարնանը կայանալիք ընտրություններից առաջ պետության ղեկավարը համախմբում է ուժերը:
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը սոցիալական քաղաքականության մեխանիզմները կենտրոնացնում է երիտասարդության հատվածում, ինչը եւս կարելի է ներդրում համարել առաջիկա նախընտրական շրջանում: Այսպիսով, 2012 թվականը նկատելի չափով աչքի կընկնի հերթական ընտրություններով պայմանավորված տարբեր քայլերով եւ վերադասավորումներով»,-նշեց քաղաքագետը:
«Տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքական եւ մակրոէկոնոմիկայի մասշտաբով խոսելու պարագայում` 2011թ. հայտնի քաղաքական կայունությունը դադար է բուռն իրադարձությունների հերթական ալիքի նախաշեմին: Կձգվի արդյոք այդ անդորրը ողջ 2012թ. ընթացքում` դժվար է ասել»,-եզրակացրեց քաղաքագետը:

The year 2011 was not rich with uproarious events for the South Caucasus, Alexander Karavayev, head of Information and Analytical Center for the Study of Socio-Political Processes in the Post-Soviet Space of Moscow State University, told Armenian News-NEWS.am, stressing that new trends did not emerge and, instead, the known ones strengthened.
“The main trend in the South Caucasus states in 2011 was the future strengthening of the positions of the incumbent authorities. [Georgian President Mikheil] Saakashvili, in all likelihood, has begun the scenario of leaving the President’s office and pushing forward for this office [capital] Tbilisi’s Mayor Giga Ugulava,” the analyst noted.
Speaking about Armenian President Serzh Sargsyan, Karavayev expressed a view that the country’s leader is consolidating the forces prior to the parliamentary elections to be held this spring.
“Azerbaijani President Ilham Aliyev is centralizing the societal policy mechanisms on the youth, which likewise can be considered an investment in the upcoming election period,” the political scientist maintained.
“In terms of regional geopolitics and macroeconomics, the well-known political stability in 2011 is a pause at the threshold of the next wave of great developments. It is difficult to tell whether this tranquility would stretch into 2012,” Alexander Karavayev concluded.