Ես թույլ չեմ տալու կաթողիկոսությունը Հայաստանից դուրս տանել՝ Էջմիածնի գանձերի հետ միասին։ Այս մասին այսօր ճեպազրույցում ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հայաստանից դուրս Եպիսկոպոսաց ժողով հրավիրելու նախաձեռնությունը ՀԱԵ Կաթողիկոսությունը ՀՀ-ից դուրս հանելն ու որոշ ուժերի ձեռքում մարիոնետային Կաթողիկոսության հանգամանքն ուժեղացնելն ու որպես ՀՀ-ի դեմ գործիք օգտագործելն է»,– ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նաեւ սպառնացել է սփյուռքի ներկայացուցիչներին. «Շատ կոշտ հակազդեցություն է լինելու, Էջմիածնի գանձերի վրա աչք դրածների հայացքն ուղղելու է այլ կողմ»։

Я не позволю вывезти католикосат из Армении вместе с сокровищами Эчмиадзина. Об этом сегодня, 13 февраля, на брифинге заявил премьер-министр Никол Пашинян.
«Инициатива созыва Собрания епископов за пределами Армении заключается в выведении Католикосата Армянской апостольской церкви из Республики Армения, усилении фактора марионеточного Католикосата в руках определённых сил и использовании его в качестве инструмента против Республики Армения», — заявил Никол Пашинян.
Он также выступил с предупреждением в адрес представителей диаспоры: «Будет очень жёсткое противодействие, и тем, кто положил глаз на сокровища Эчмиадзина, придётся направить свой взгляд в другую сторону».