Մոսկվայում այսօր տեղի կունենա Եվրասիական տնտեսական ընկերակցության (ԵվրԱզԷՍ) միջպետական խորհրդի նիստը: ԵվրԱզԷՍ-ի անդամ երկրների ղեկավարները կքննարկեն եվրասիական տարածքում հետագա ներգրավման հարցերը, հայտնում է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի ծառայությունը:
«Կայանալիք հանդիպումը մեծ նշանակություն ունի եվրասիական տնտեսական ինտեգրման հետագա ընթացքի համար: Սպասվում է, որ անդամ երկրների ղեկավարները կընդունեն որոշում, որը կճշգրտի տարածաշրջանային   ինտեգրման ապագա գործընթացների սահմանները», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Կայանալիք հանդիպման ընթացքում ԵվրԱզԷՍ-ի անդամ երկրների ղեկավարները որոշում կընդունեն պայմանագրի նախագծի հիմքային սկզբունքների վերաբերյալ, որը նախատեսում է ԵվրԱզԷՍ-ի փոխակերպումը ինտեգրացիոն նոր միավորման:
Նիստին կմասնակցեն ԵվրԱզԷՍ-ի անդամ Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղըզստանի եւ Տաջիկստանի ղեկավարները:
Ինչպես հաղորդել էր NEWS.am-ը, Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանըեւս կմասնակցի նիստին: Հայաստանը մասնակցում է որպես դիտորդ երկիր, այնպես, ինչպես Մոլդովան եւ Ուկրաինան:

В Москве сегодня состоится заседание Межгосударственного совета Евразийского экономического сообщества (ЕврАзЭС). Главы государств-членов ЕврАзЭС обсудят вопросы дальнейшей интеграции на евразийском пространстве, сообщает пресс-служба президента России.
«Предстоящая встреча имеет большое значение для дальнейшего хода евразийской экономической интеграции. Ожидается, что лидеры государств-членов примут решения, уточняющие контуры будущих региональных интеграционных процессов», - говорится в сообщении.
В ходе предстоящей встречи главы государств-членов ЕврАзЭС примут решение по базовым принципам проекта договора, предусматривающего преобразование ЕврАзЭС в новое интеграционное объединение.
В заседании примут участие главы России, Белоруссии, Казахстана, Киргизии и Таджикистана, входящих в ЕврАзЭС.
Как сообщило ранее Новости Армении  - NEWS.am, президент Армении Серж Саргсян тоже примет участие в заседании. Армения участвует в качестве страны-наблюдателя, также как и Молдавия и Украина.