ՌԴ  նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի առանձնատնից փախել է նրա Դորոֆեյ անունով կատուն, հայտնում է «Սոբեսեդնիկը»:
Հեռագրասյուների վրա ամրացված են  Դորոֆեյի լուսանկարներով հայտարարություններ  (ճիշտ է, նրանցում նշված չէ, թե ով է նրա տերը, ոչ էլ պարգեւի չափը): Ռուսական առաջնորդի կատուն հատուկ տեսակի է` նեւսկյան պարահանդեսային, որն արժե մինչեւ 1000 դոլար: Ժամանակին Մեդվեդեւի կինն անձամբ է ընտրել Դորոֆեյին կենդանիների բուծարանից:
Կատվի որոնմանն է միացել տեղական ոստիկանությունը: Եթե Դորոֆեյը չգտնվի մինչեւ հանգստյան օրերը, շրջակա անտառներում որոնողական աշխատանքներին կմիանան կամավորները: Մինչդեռ ֆելինոլոգ Իրինա Իլմինսկայան նշում է, որ ամենայն հավանականությամբ կատուն ինչ-որ բանից վախեցել է: Ըստ նրա` ցանկալի է, որ Դորոֆեյին անձամբ տերը կանչի, առավոտյան, լռության մեջ, քանի որ որոնողների մեծ խումբն էլ ավելի կվախեցնի կատվին:
Հիշեցնենք, որ այն բանից հետո, երբ Մեդվեդեւը դարձել էր ՌԴ  նախագահ, լրատվամիջոցները նրա ընտանի կենդանուն մեծ ուշադրություն էին դարձնում: Մասնավորապես, հաղորդվում էր, որ մի անգամ Դորոֆեյը կռվել է Մեդվեդեւի հարեւանությամբ ապրող խորհրդային նախկին ղեկավար Միխայիլ Գորբաչովի կատվի հետ:
Ըստ «Մոսկովսկի կոմսոմոլեց» թերթի տվյալների` Դորոֆեյն այն ժամանակ պարտվել էր: Նրան մի ամսից ավելի բուժել էին հակաբիոտիկներով: Որպեսզի ապագայում էլ ավելի անհարմար իրավիճակներում հայտնվելուց  ընտանի կենդանուն փրկեն, նրան ամորձատել էին:

Из резиденции президента РФ Дмитрия Медведева в Горках сбежал кот Дорофей, сообщает Собеседник http://sobesednik.ru.
На столбах расклеены объявления с фотографией Дорофея (правда, в них не указано, ни кто его хозяин, ни размер вознаграждения). Кот у российского лидера редкой породы - невская маскарадная, стоимостью до $1000. В свое время супруга Медведева лично выбирала Дорофея в питомнике.
К поискам кота подключилась местная полиция. Если Дорофей не будет найден до выходных, к розыскным мероприятиям по окрестным лесам подключат волонтеров. Между тем, фелинолог Ирина Ильминская отмечает, что кот, скорее всего, чего-то испугался. По ее словам, желательно, чтобы Дорофея звал лично хозяин, утром, в тишине, так как большая компания поисковиков напугает кота еще больше.
Напомним, после того, как Медведев стал президентом РФ, СМИ уделили его питомцу значительное внимание. В частности, сообщалось, что однажды Дорофей подрался с котом Михаила Горбачева, бывшего советского лидера, который жил по соседству с Медведевым.
По данным газеты Московский комсомолец, Дорофей тогда потерпел поражение. Его пришлось больше месяца лечить антибиотиками. Чтобы уберечь питомца от попадания в еще более неприятные ситуации в будущем, его кастрировали.