«Հայկական ժամանակ» թերթը գրում է. «Հունիսի 17-ին Գյումրիում ծնվել է 2016 թվականի ապրիլի 2-ին Ջեբրայիլի մարտերում հերոսի մահով ընկած փոխգնդապետ Ալեքսան Առաքելյանի`Մառոզ Ալիկի եղբորորդին` Ալեքսան Առաքելյանը: Ծնողների ցանկությամբ իրենց առաջնեկը կրելու է հերոս հորեղբոր անունը:
«Մենք իրավունք չունեինք ուրիշ անուն դնելու այս փոքրիկին: Ծնվեց փոքրիկ Ալիկը: Անվան ընտրությունը մեր ընտանիքի անդամների ցանկությունն էր: Այս անունը շատ թանկ անուն է բոլորիս համար: Քառօրյա պատերազմում ունենալով նահատակված հերոս Ալիկ, իրավունք չունեինք այդ անունը չպահպանել: Հիմա ցանկություններս այն է, որ այս պուճուրիկը մեծանա, եւ իր անունին արժանի մարդ դառնա, ինչպիսին եղել է հերոս Ալիկ Առաքելյանը»,- armtimes.com-ի հետ զրույցում ասաց փոխգնդապետի հայրը` Գեւորգ Առաքելյանը:
Հարազատներն ասում են, որ փոքրիկ Ալիկը դիմագծերն ինչ-որ չափով հիշեցնում են հերոս Ալիկին: Փոքրիկը ծնվել է Գյումրիում՝ 3 կգ քաշով եւ 50 սմ հասակով: Ալիկ Առաքելյանն առողջ բալիկ է»:

Aleksan Arakelyan, the nephew of Lieutenant Colonel Aleksan (Alik) Arakelyan, who heroically fell at the battles in Jebrail on April 2, 2016, was born on June 17 in Gyumri, Armenia, according to Haykakan Zhamanak (Armenian Times) newspaper
At his parents’ wish, their firstborn will bear the name of his hero uncle.
“We had no right to put any other name on this little one; little Alik was born,” the lieutenant colonel’s father, Gevorg Arakelyan, told armtimes.com “The name selection was the wish of our family members. This name is a very precious name for all of us. Having martyred hero Alik in the four-day war [i.e. which Azerbaijan unleashed in April 2016], we had no right not to keep this name. Now, my wishes are that this little one grows up and becomes a person worthy of his name, as was hero Alik Arakelyan.”