Իսրայելը բերման է ենթարկել դեպի Գազայի հատվածի ափեր ուղևորվող «Սումուդ գլոբալ նավատորմի» վրա գտնվող 430 պաղեստինամետ ակտիվիստներին։ Մայիսի 20-ին այս մասին հայտնել է Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Եվս մեկ PR նավատորմի առաքելություն մոտեցավ իր ավարտին։ Բոլոր 430 ակտիվիստները տեղափոխվել են իսրայելական նավեր և ուղևորվում են Իսրայել, որտեղ հնարավորություն կունենան հանդիպել իրենց հյուպատոսական ներկայացուցիչների հետ»,- ասված է գերատեսչության տարածած հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է X սոցիալական ցանցի էջում։
Երկրի ԱԳՆ-ի վարկածով՝ նավատորմի կողմից Գազային հումանիտար օգնություն հասցնելու փորձը «ընդամենը PR քայլ էր»՝ ուղղված պաղեստինյան «ՀԱՄԱՍ» խմբավորման շահերին։

Израиль задержал 430 пропалестинских активистов «Глобальной флотилии Сумуд», направлявшейся к берегам сектора Газа. Об этом 20 мая сообщило министерство иностранных дел Израиля.
«Еще одна PR-флотилия подошла к концу. Все 430 активистов были переведены на израильские суда и направляются в Израиль, где они смогут встретиться со своими консульскими представителями», — сказано в заявлении ведомства на странице в соцсети X.
По версии МИД страны, попытка флотилии доставить гуманитарную помощь в Газу была «всего лишь пиар-ходом» в интересах палестинской группировки «ХАМАС».