«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ Արման Աբովյանն այսօր՝ հունիսի 14-ին, Հայաստանի ԿԸՀ շենքի մոտ լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ Հայաստանի գործող իշխանությունների և ընտրական մարմինների գործողությունները վտանգի տակ են դնում ժողովրդավարական ընթացակարգերն ու ընտրությունների արդյունքները։
Ըստ նրա, տեղի ունեցողը դուրս է գալիս սովորական քաղաքական գործընթացի շրջանակներից և անդրադառնում է ամբողջ պետության վրա։
«Այսօր մենք ունենք մի իրավիճակ, երբ գործող իշխանությունները, բացի այն, որ արդեն երկիրը հասցրել են ծանր վիճակի, իրենց պահում են բացարձակապես անվերահսկելի՝ ասում և անում են այն ամենը, ինչ գալիս է իրենց մտքին։ Սա կմնար նրանց անձնական խնդիրը, եթե ուղղակիորեն չազդեր Հայաստանի Հանրապետության վրա բոլոր առումներով», — հայտարարել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամը։
Աբովյանը հատուկ ուշադրություն է դարձրել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի գործունեությանը, որը ղեկավարում է Վահրամ Հովակիմյանը։
«Հուսով եմ, որ յուրաքանչյուր պաշտոնյա, հատկապես նա, ով պատասխանատու է ընտրությունների արդյունքների ազնիվ և օրինական հրապարակման համար, չի տրվի ճնշմանը և պարզապես կկատարի իր պարտականությունները, այլ ոչ թե SMS-ներից «դողացող ձեռքերով» անօրինական որոշում կընդունի», — ասել է նա։
Դատական գործընթացները մեկնաբանելով՝ Աբովյանը նշել է, որ, իր կարծիքով, առանձին ընտրատարածքներում արդյունքների չեղարկման հիմքերը իրավաբանորեն անհիմն էին։
«Դուք ուղիղ եթերում տեսաք, թե ինչպես փաստաբաններն ու կողմերի ներկայացուցիչները՝ այդ թվում «Ուժեղ Հայաստան»-ը և «Հայաստան» դաշինքը, Արծվիկ Մինասյանը, Արամ Վարդևանյանը, փաստացի քանդեցին այն փաստարկները, որոնց հիման վրա որոշում էր կայացվել երկու ընտրատարածքներում ընտրությունները չեղարկելու մասին», — նշել է Աբովյանը։
Նա նաև ընդգծել է, որ տեղի ունեցողը չպետք է դիտարկել որպես նեղ կուսակցական հակամարտություն։
«Խոսքը ոչ թե մեկ կուսակցության մանդատների համար պայքարի մասին է։ Խոսքը Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացների պաշտպանության մասին է ընդհանրապես», — նշել է քաղաքական գործիչը։
Ըստ Աբովյանի, ընդդիմության հասցեին հնչող մեղադրանքները խախտումների և կաշառքի վերաբերյալ, իր գնահատմամբ, քաղաքական բնույթ էին կրում։
«Ընդդիմության կողմից իբր կաշառքների և խախտումների մասին հայտարարությունները պետք էին միայն իրավիճակը հավասարակշռելու համար, որովհետև իշխանության կողմից խախտումները ակնհայտ են», — ասել է նա։
Աբովյանը շեշտել է, որ առանցքային հարցը քաղաքացիների ընտրական իրավունքի պաշտպանությունն է։
«Ոչ ոք իրավունք չունի քաղաքացուն զրկելու իր ձայնից․ սա սահմանադրական սկզբունք է, որը պետք է լինի բոլոր որոշումների հիմքում», — հայտարարել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամը։
Նա նաև նշել է, որ մանդատների և ընդդիմության հետագա քայլերի հարցը դեռևս վերջնական քննարկման առարկա չէ, սակայն քաղաքական ուժերը ընդհանուր առմամբ միասնական դիրքորոշում ունեն։
«Դեռ վաղ է խոսել մանդատների մասին։ Այսօր այստեղ ներկա են ոչ միայն մեկ կուսակցության կողմնակիցներ, այլև ընդդիմության զգալի մասը, որովհետև խոսքը երկրի ապագայի և դրա զարգացման ուղղության մասին է», — եզրափակել է Արման Աբովյանը։

Член политсовета партии «Процветающая Армения» Арман Абовян сегодня, 14 июня, в беседе с журналистами у здания ЦИК Армении заявил, что действия действующих властей Армении и избирательных органов ставят под угрозу демократические процедуры и результаты выборов.
По его словам, происходящее выходит за рамки обычного политического процесса и отражается на государстве в целом.
«Сегодня мы имеем ситуацию, когда действующие власти, помимо того что уже довели страну до тяжёлого состояния, ведут себя абсолютно бесконтрольно — говорят и делают всё, что им приходит в голову. Это оставалось бы их личной проблемой, если бы напрямую не влияло на Республику Армения во всех отношениях», — заявил член политсовета ППА.
Особое внимание Абовян уделил деятельности Центральной избирательной комиссии, возглавляемой Ваграмом Овакимяном.
«Я надеюсь, что каждый чиновник, особенно тот, кто отвечает за честное и законное объявление результатов выборов, не поддастся давлению и просто выполнит свои обязанности, а не примет незаконное решение с «дрожащими от SMS руками»», — сказал он.
Комментируя судебные процессы, Абовян отметил, что, по его мнению, основания для отмены результатов в отдельных округах были юридически несостоятельны.
«Вы в прямом эфире видели, как адвокаты и представители сторон — в том числе «Сильная Армения» и блок «Армения», Арцвик Минасян, Арам Вардеванян — фактически разрушили аргументы, на основании которых было принято решение об отмене выборов в двух избирательных округах», — отметил Абовян.
Он также подчеркнул, что происходящее не следует рассматривать как узкопартийный конфликт.
«Речь идёт не о борьбе одной партии за мандаты. Речь идёт о защите демократических процессов в Армении в целом», — отметил политик.
По его словам, обвинения в адрес оппозиции в нарушениях и подкупе носили, по его оценке, политический характер.
«Заявления о якобы подкупах и нарушениях со стороны оппозиции были нужны лишь для того, чтобы уравновесить ситуацию, потому что нарушения со стороны власти очевидны», — сказал он.
Абовян подчеркнул, что ключевым вопросом является защита избирательного права граждан.
«Никто не имеет права лишать гражданина его голоса — это конституционный принцип, который должен быть основой всех решений», — заявил член политсовета ППА.
Он также отметил, что вопрос о мандатах и дальнейших шагах оппозиции пока не является предметом окончательного обсуждения, однако политические силы в целом разделяют общую позицию.
«Пока рано говорить о мандатах. Сегодня здесь присутствуют не только сторонники одной партии, но и значительная часть оппозиции, потому что речь идёт о будущем страны и направлении её развития», — заключил Арман Абовян.