«Արարատցեմենտ» գործարանը մեզ համար ռազմավարական կարևորություն ունեցող օբյեկտ է, և մենք կանենք ամեն ինչ, որպեսզի դրա աշխատանքը չխաթարվի։ Այս մասին հուլիսի 9-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Էդգար Զաքարյանը։
Նա վստահեցրել է, որ իշխանությունները կանեն ամեն ինչ, որպեսզի իրավական գործընթացները չխանգարեն արտադրությանը։ Նրա գնահատմամբ՝ կհաջողվի ստեղծել այնպիսի իրավիճակ, որ իրավական գործընթացները որևէ ազդեցություն չունենան արտադրական գործընթացի շարունակականության վրա։
«Այն ամենը, ինչ ասում է վարչապետը, ճիշտ է ասում»,- նշել է պաշտոնյան՝ հավելելով, որ եթե լինեն մարդիկ, որոնք պատվերով բողոքի ակցիա են իրականացնում, ապա նրանք կհեռանան աշխատանքից։ «Բայց մենք այստեղ դրա համար չենք եկել։ Երեկվանից մենք քննարկումներ էինք անցկացնում գործարանի տնօրենի հետ։ Ես անձամբ քննարկումներ եմ անցկացրել նաև իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների հետ։ Մենք կանենք ամեն ինչ, որպեսզի արտադրական գործունեությունը շարունակվի»,- ընդգծել է Զաքարյանը։
Պաշտոնյան նշել է, որ գործարանը հաճախ կանգ է առնում նաև վերանորոգման նպատակով, ուստի, նրա գնահատմամբ, վտանգավոր ոչինչ տեղի չի ունեցել։ «Գործարանը կանգնել է ընդամենը մեկ-երկու օրով։ Երեկվանից մենք աշխատում ենք։ Կարծում եմ՝ կգտնենք այնպիսի լուծում, որի պայմաններում ձեռնարկությունը կաշխատի»,- եզրափակել է փոխնախարարը։
Հիշեցնենք, որ մի քանի օր առաջ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի հետ կապված քրեական վարույթի շրջանակում իրավապահները կնքել էին գործարանը։ Հուլիսի 9-ին գործարանի աշխատակիցները առավոտից հավաքվել էին ձեռնարկության մոտ և պահանջում էին հանել կնիքները ու թույլ տալ իրենց աշխատել։ Ավելի ուշ գործարանի աշխատակիցները բացել էին գործարանի դարպասները և մտել ներս՝ աշխատանքը շարունակելու համար։

Завод «Араратцемент» для нас является стратегически важным объектом, и мы сделаем все, чтобы его работа не была нарушена. Об этом в беседе с журналистами 9 июля заявил заместитель министра экономики Армении Эдгар Закарян.
Он заверил, что власти сделают все, чтобы правовые процессы не помешали производству. По его оценке, удастся создать такую конфигурацию, чтобы правовые процессы никакого влияния не оказывали на продолжение производственного процесса.
«Все, что говорит премьер-министр – правильно говорит», - отметил чиновник, добавив, что если будут люди, которые проводят акцию протеста по заказу, то они уйдут с работы. «Но мы пришли сюда не за этим. Со вчерашнего дня мы проводили обсуждения с директором завода. Я лично проводил обсуждения также с представителями правоохранительных органов. Мы сделаем все, чтобы производственная деятельность продолжилась», - подчеркнул Закарян.
Чиновник отметил, что завод часто останавливается также на ремонт, поэтому ничего опасного, по его оценке, не произошло. «Завод встал всего на один-два дня. Со вчерашнего дня мы работаем. Думаю, найдем конфигурацию, при которой предприятие будет работать», - заключил замминистра.
Напомним, что несколько дней назад в рамках уголовного производства, связанного с главой партии «Процветающая Армения» Гагиком Царукяном, правоохранители опечатали завод. 9 июля сотрудники завода с утра собрались у предприятия и требовали снять пломбы и разрешить им работать. Позже сотрудники завода открыли ворота завода и вошли внутрь, чтобы продолжить работу.