Արագածոտնի թեմը խստիվ դատապարտում է հանրային լայն արձագանք ստացած՝ Հովհաննավանքում կատարված զազրելի իրողությունը:
Թեմի տարածած հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, ասվում է. «Վանական համալիրի տարածքն օգտագործել, որպես խնջույքի կազմակերպման վայր սրբապղծություն է, նվիրական սրբությունների հանդեպ գործով անարգանք:
Թեմակալ Առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի կողմից տևական ժամանակ արգելված է եկեղեցիների և վանական համալիրների անմիջապես բակում կազմակերպել նման միջոցառումներ:
Շուրջ մեկ տարի Հովհաննավանք վանական համալիրը բռնազավթված է կարգալույծ հոգևորականի կողմից և տեղի են ունենում ոչ կանոնական, անվավեր «խորհրդակատարություններ», որոնց ցավոք մասնակից են դառնում անտեղյակ հավատացյալներ ։
Կոչ ենք ուղղում պատկան պետական մարմիններին ձեռնարկել օրենքով սահմանված միջոցառումներ և զավթված վանքը վերադարձնել  Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն:
Հարկ ենք համարում նաև զգուշացնել նման միջոցառումների տուրք գնացող կազմակերպիչներին և մասնակիցներին, որ նման երևույթները խաթարում են Աստվածպաշտական արարողության վեհությունը հավատացելոց կյանքում և զրկում են Աստծո օրհնությունից»։
Ավելի վաղ «Իշխանություն» լրատվականը հայտնել էր, որ ահազանգեր է ստանում Օհանավանից. բնակիչները տեսանյութ են տրամադրել և պնդում են, որ Մայր Աթոռի կողմից կարգալույծ հռչակված Ստեփան Ասատրյանը Հովհաննավանքի տարածքը վերածել է «բիզնես կենտրոնի»․ վանքի տարածքում փարթիներ ու կերուխումներ են կազմակերպվում, վրաններ են տեղադրվում, իսկ հոգևոր լռության փոխարեն հնչում է ռուսական «բլատնոյ» երաժշտություն։

Арагацотнская епархия решительно осуждает отвратительный инцидент, произошедший в Ованнаванке, который вызвал широкий общественный резонанс.
В распространенном епархией сообщении, в частности, говорится: «Использовать территорию монастырского комплекса как место для организации застолья — это святотатство, оскорбление святынь.
По распоряжению предстоятеля епархии, Его Преосвященства епископа Мкртича Прошяна, уже длительное время запрещено проводить подобные мероприятия непосредственно во дворах церквей и монастырских комплексов.
Уже около года монастырский комплекс Ованнаванк находится под самовольным захватом лишенного сана священнослужителя, и там совершаются неканонические, недействительные «обряды», в которых, к сожалению, принимают участие неосведомленные верующие.
Призываем компетентные государственные органы принять предусмотренные законом меры и вернуть захваченный монастырь Армянской Апостольской Святой Церкви.
Считаем необходимым также предостеречь организаторов и участников, потакающих проведению подобных мероприятий, что такие явления нарушают величие богослужения в жизни верующих и лишают Божьего благословения».
Ранее издание «Ишханутюн» сообщало, что получает сигналы из Оганавана: жители предоставили видеозапись и утверждают, что Степан Асатрян, лишенный сана по решению Первопрестольного Святого Эчмиадзина, превратил территорию Ованнаванка в «бизнес-центр» — на территории монастыря устраиваются вечеринки и пиршества, устанавливаются палатки, а вместо духовной тишины звучит русский «блатной» шансон.