Միանշանակ չի կարելի պնդել, թե երեկ երեկոյան ինչ են տեսել մարդիկ երկնակամարում, բայց այն շատ նման է եղել բալիստիկ հրթիռի: NEWS.am-ի թղթակից հետ զրույցում նշան տեսակետ է հայտնել ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Հունիսի 7-ի երեկոյան, ժամը 21:50-ի սահմաններում, բավական մեծ տարածքի բնակիչենր (Թուրքիայից մինչեւ Իսրայել) տարօրինակ երկնային երեւույթ են տեսել: Սկզբում կոնի նմանվող երեւույթը հայտնվել է երկնքի հյուսիս-արեւմտյան մասում: Հետո եղել է բռնկում, պտույտ, որից հետո լույս արձակող գունդը բաժանվել է երկու պտտվող կետերի, որից հետո այն անհետացել է:
Փորձագետի խոսքով, միանշանակ պնդել, որ դա ռուսական կամ իրանական հրթիռ է եղել, չի կարելի, հատկապես հաշվի առնելով, որ այդ թեմայի շուրջ պաշտոնական հայտարարություն չի եղել:
«Բացառված չէ, որ դա կարող էր ինչ-որ երկնաքար լինել կամ չբացահայտված թռչող օբյեկտ: Սակայն վիճակագրությունը վկայում է, որ ՉԹՕ-ների մասին լուրերի ավելի քան կեսը երեւակայության արդյունք է, մոտ 40 տոկոսի դեպքում խոսքը երկրային ծագման օբյեկտի մասին է եւ միայն աննշան դեպքերում է, որ անհնար է լինում դրանք բացատրել»,-նշել է փորձագետը:
Ինչ վերաբերում է երեկվանին, ըստ Արծրուն Հովհաննիսյանի, թեեւ պաշտոնական տեղեկատվության բացակայությանը, տեսածը բնորոշ է բալիստիկ հրթիռների համար, օբյեկտի պտույտները, մասերի բաժանումը, ռեակտիվ շիթը` լուսավոր կոնուսի տեսքով:
Նշենք, որ նախօրեին ՌԴ Պշատպանության նախարարությունը իրականացրել է միջմայրցամաքային բալիստիկ «Տոպոլ» հրթիռի հաջող մեկնարկ: Մեկնարկը տրվել է Երեւանի ժամանակով ժամը 21:39-ին Աստրախանի մարզի «Կապուստին Յար» պոլիգոնից:
Հրթիռի ուսումնական մարտական մասը տրված ճշգրտությամբ խոցել է պայմանական թիրախը Ղազախստանի Սարի-Շագան» պոլիգոնում:
Նույնպիսի երեւույթ 2009թ. դեկտեմբերին տեսել էին Նորվեգիայի երկնքում ռուսաստանյան «Բուլավա» հրթիռի անհաջող մեկնարկից հետո:
Եթե երկնային երեւույթը երկրային ծագում ուներ, հարց է ծագում` դա ուժի ցուցադրում էր` հաշվի առնելով ՀՀՊ եւ G20-ի առաջիկա գագաթնաժողովի, նաեւ իրանական հարցով Մոսկվայի եւ Վաշինգթոնի արմատական հակասությունները:

Однозначно утверждать, что именно видели жители Земли накануне вечером, нельзя. Но увидено очень напоминало баллистическую ракету. Такое мнение выразил военный эксперт Арцрун Ованнисян в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am.
Вечером 7 июня, около 21:50 по ереванскому времени, жители достаточно большой территории от Турции до Израиля, наблюдали странное небесное явление. Вначале в северо-западной части неба появился светящийся конус. Затем последовала вспышка, верчение, после чего светящийся шар разделился на две вращающиеся друг вокруг друга светящиеся точки, потом облако рассеялось.
По словам эксперта, однозначно говорить о том, что это была ракета – российская либо иранская, нельзя, в особенности учитывая, что официального заявления по этой теме, либо объявления трассы полета не было.
«Не исключено, что это могло быть что-то иное – метеорит, скажем, или НЛО. Однако статистика свидетельствует – более половины сообщений о неопознанных летательных объектах является плодом неуемной фантазии, примерно в 40% речь идет об объектах земного происхождения, и лишь небольшую часть таких явлений невозможно объяснить», - напомнил эксперт.
Что же касается вчерашнего, то, заметил Арцрун Ованниян, несмотря на отсутствие официальной информации, увиденное было характерно именно для баллистических ракет – верчение объекта, отделение частей (ступеней), реактивная струя в виде светящегося конуса.
Отметим, что накануне Министерство обороны РФ провело успешный испытательный пуск межконтинентальной баллистической ракеты /МБР/ «Тополь». Запуск был произведен в 21.39 мск с полигона «Капустин Яр» в Астраханской области. Учебная боевая часть ракеты с заданной точностью поразила условную цель на полигоне «Сары-Шаган» (Казахстан).
Явление, похожее на то, что видели вчера, наблюдали в декабре 2009-го года в небе над Норвегией после неудачного пуска российской ракеты «Булава».
В случае, если странное небесное явление все же имело земное происхождение, возникает вопрос, было ли это демонстрацией силы, учитывая кардинальное расхождение взглядов Москвы и Вашингтона по вопросу ПРО и предстоящего саммита G20, а также иранской проблеме.