Հունվարի 2-ին YouTube-ում հայտնվել է տեսահոլովակ՝ «լուսանի ազատագրումը» անվանումով։ Երիտասարդ մարդը՝ տեսնելով թակարդն ընկած լուսանին, նետվում է գիշատչին ազատելու։ Կատվազգին, սակայն, երախտապարտություն չի ցուցաբերում եւ փորձում է կծել իրեն փրկողի ձեռքը։
Մեկ շաբաթվա ընթացքում խրոխտ գիշատչին փրկելու 4 րոպեանոց տեսանյութը հավաքել է ավելի քան 5 մլն. դիտում։
«Ո՞վ է սա։ Սա պարոն Լուսանն է։ Դե ինչ, ինչ-որ ձեւով մենք պետք է թույլ տանք այս «վատ տղային» փախչել։ Նրբիկ փիսիկի նման է»,- ծիծաղով ասել է անահ Բրեթը՝ մոտենալով լուսանին։ Այդ պահին նրա ձայնը խլացրել է ահարկու մռնչյունը։
Ապա երիտասարդն սկսել է «քնքուշ փիսիկի» ազատման գործողությունը, որն իր հերթին թաթով ճանկռտում եւ փորձում էր կծել նրա ձեռքը։ Վերջապես շնորհիվ երկատվող փայտի, լուսանին հաջողվել է սեղմվել գետնին եւ ոտքով բացել որսորդական թակարդը, հաղորդում է «Վեստի.ռու»-ն։
Կատվազգի կենդանուն ազատություն նվիրելով երիտասարդն ու նրա օպերատորը արդարացիորեն երախտագիտություն էին սպասում նրանից, սակայն լուսանը մռնչյունով  հարձակվել է նրանց վրա։ Ի վերջո Բրեթն ու նրա ընկերը ստիպված են եղել թաքնվել մեքենայում։

На YouTube 2 января появилось видео под названием «Освобождение рыси». Молодой человек, увидев рысь, угодившую в капкан, бросился спасать хищницу. Кошка, правда, не отличилась особой благодарностью: она так и норовила откусить спасителю руку. Всего за неделю 4-минутная история об освобождении грозного хищника собрала более 5 миллионов просмотров.
«Кто тут у нас? Это мистер Рысь! Ну что, каким-то образом мы должны позволить этому "плохому парню" убежать…Выглядит как миленькая кошечка», - со смехом сказал бесстрашный Бретт, подходя к рыси. В этот момент его голос заглушило грозное рычание.
Затем молодой человек начал операцию по освобождению «миленькой кошечки», которая то и дело пыталась поцарапать его лапой или откусить руку. В конце концов, благодаря раздваивающейся палке, рысь удалось прижать к земле и ногой открыть охотничий капкан, сообщает «Вести.Ру».
Подарив дикой кошке свободу, молодой человек и его оператор вправе были ожидать от нее благодарности, однако она с шипением начала наступать на них. В итоге Бретту с товарищем пришлось спрятаться за внедорожником.