Վենեսուելայի մայրաքաղաքում՝ Միրաֆլորես պալատի դիմաց, հունվարի 10-ին Ուգո Չավեսին աջակցող զանգվածային հանրահավաք է անցկացվել։ Մասնակիցները երկրի առաջնորդին եւ բոլիվարյան սոցիալիզմի նրա ուղղությանը հավատարմության խորհրդանշական երդում են տվել։
Բազմահազարանոց հանրահավաքն անցկացվել է Վենեսուելայի կառավարության կոչով՝ Ուգո Չավեսի երդմնակալության նշանակված օրը։
Ըստ կազմակերպիչների` Կարակասի հանրահավաքը խորհրդանշում էր նախագահական նոր վեցամյա ժամկետի սկիզբը, հայտնում է vesti.ru-ն: Նախագահը դեկտեմբերի 11-ի վիրահատությունից հետո ծանր վիճակում գտնվում է Հավանայի հիվանդանոցում:
Հիշեցնենք, որ նախագահի ծանր հիվանդութան պատճառով երդմնակալությունը հետաձգել են «մինչեւ նրա առողջացումը»: Ընդ որում, Չավեսը շարունակում է մնալ պետության ղեկավար. համապատասխան որոշումը կայացվել էր նախօրեին` Վենեսուելայի Ազգային ասամբլեայի եւ Գերագույն դատարանի կողմից:
Ներկայումս պետության ղեկավարի լիազորությունները ժամանակավորապես ստանձնել է փոխնախագահ Նիկոլաս Մադուրոն: Հանրահավաքի ժամանակ նա համակիրներին կոչ է արել հանգստություն պահպանել։ Նաեւ հայտարարել է, որ ընդդիմությունն իրավիճակի ապակայունացման ծրագրեր է մշակում: Նա Չավեսին հավատարմության երդման տեքստ է կարդացել, որը կրկնել են տասնյակ հազարավոր մասնակիցները, հայտնում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Ուգո Չավեսին եւ Սահմանադրությանն աջակցող հանրահավաքին մասնակցել են նաեւ Լատինական Ամերիկայի եւ Կարիբյան ավազանի ավելի քան տասը պետությունների ու կառավարությունների ղեկավարներ: Շատերը ելույթ են ունեցել` իրենց համերաշխությունը հայտնելով երկրի առաջնորդին, ընդգծելով նրա դերը Վենեսուելայի եւ լատինաամերիկյան տարածաշրջանի կյանքում: Ելույթ ունեցողների շարքում են եղել Բոլիվիայի նախագահ Էվո Մորալեսը, Նիկարագուայի նախագահ Դանիել Օրտեգան, Ուրուգվայի նախագահ Խոսե Մուխիկան, Սուրինամայի նախագահ Դեզիրե Բոուտերսեն:

В столице Венесуэлы у дворца Мирафлорес 10 января прошла массовая манифестация в поддержку Уго Чавеса. Ее участники принесли символическую клятву верности лидеру страны и его курсу на построение боливарианского социализма.
Многотысячная манифестация состоялась по призыву правительства Венесуэлы в день, на который первоначально была назначена инаугурация Уго Чавеса. По замыслу ее организаторов, митинг в Каракасе символизировал начало нового шестилетнего президентского срока, сообщает «Вести.Ру». Сам президент сейчас находится в тяжелом состоянии в госпитале Гаваны после проведенной 11 декабря операции.
Напомним, из-за тяжелой болезни президента церемонию инаугурацию отложили «вплоть до его выздоровления». При этом Уго Чавес продолжает оставаться главой государства: соответствующие решения были приняты накануне Национальной ассамблеей и Верховным судом Венесуэлы.
В настоящее время функции руководителя государства временно исполняет вице-президент Николас Мадуро. Выступая на митинге, он призвал сторонников сохранять спокойствие и заявил, что оппозиция вынашивает планы дестабилизировать положение и «залить кровью страну». По словам Мадуро, в этой ситуации власти рассматривают возможность «принять убедительные меры, если только оппозиция откажется признавать решения Верховного суда». Он зачитал текст клятвы верности Уго Чавесу, который хором повторили десятки тысяч участников митинга, съехавшихся в Каракас со всей страны.
Единство народа, правительства и вооруженных сил было продемонстрировано пролетом над местом проведения манифестации боевых самолетов Су-30 ВВС Венесуэлы, сообщает ИТАР-ТАСС.
В грандиозной акции в поддержку Уго Чавеса и Конституции Венесуэлы приняли участие свыше десяти глав государств и правительств стран Латинской Америки и Карибского бассейна. Многие из них выступили на митинге со словами солидарности с лидером страны, подчеркивая его роль в жизни Венесуэлы и латиноамериканского региона. Среди выступивших перед собравшимися были президенты Боливии Эво Моралес, Никарагуа Даниэль Ортега, Уругвая Хосе Мухика, Суринама Дезире Боутерсе.