Ադրբեջանի  զինումը մտահոգում է միջազգային հանրությանը եւ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 28-ին Սարդարապատի հուշահամալիրում լրագրողների ասաց ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։
«Մտահոգում է և միջազգային հանրությանը, և եռանախագահող երկրներին, որոնք միշտ կոչ են անում համապատասխան քայլեր ձեռնարկել հրադադարի ամրապնդման, դիպուկահարների դուրսբերման գործում և համապատասխան մեխանիզմի ստեղծման, որը կզբաղվի հրադադարի խախտման հետաքննություններով»,- ասաց Նալբանդյանը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հարակից տարածքները վերադարձնելու առաջարկներին՝ արտգործնախարարը խորհուրդ տվեց դիտարկել միայն եռանախագահող երկրների նախագահների արած հինգ հայտարարությունները։
Անդրադառնալով ԼՂՀ հակամարտության բանակցային գործընթացին՝ Նալբանդյանն ասաց, որ այն ընթանում է իր հունով. «Մի քանի օրից համանախագահները կլինեն Ադրբեջանում, որովհետեւ վերջին անգամ, երբ տարածաշրջանում էին, այցելեցին Հայաստան, Ղարաբաղ, հանդիպեցին ղեկավարության հետ, Ադրբեջանի ղեկավարությունը երկրում չէր»:

YEREVAN. – International community and the co-chairing states of the OSCE Minsk Group are concerned over Azerbaijan's armament, Armenian FM Edward Nalbandian told reporters at Sardarapat Memorial.
“This worried the international community and the three co-chairing states which always call to take appropriate steps to strengthen the ceasefire, withdraw snipers and establis an appropriate mechanism which will focus on the investigation of incidents,” Nalbandian said.
As regards proposals for the return of the territories surrounding Nagorno-Karabakh Republic, Armenian FM advised to consider five statements made by the heads of the three co-chairing states of the OSCE Minsk Group.