Ադրբեջանի  զինումը մտահոգում է միջազգային հանրությանը եւ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 28-ին Սարդարապատի հուշահամալիրում լրագրողների ասաց ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։
«Մտահոգում է և միջազգային հանրությանը, և եռանախագահող երկրներին, որոնք միշտ կոչ են անում համապատասխան քայլեր ձեռնարկել հրադադարի ամրապնդման, դիպուկահարների դուրսբերման գործում և համապատասխան մեխանիզմի ստեղծման, որը կզբաղվի հրադադարի խախտման հետաքննություններով»,- ասաց Նալբանդյանը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հարակից տարածքները վերադարձնելու առաջարկներին՝ արտգործնախարարը խորհուրդ տվեց դիտարկել միայն եռանախագահող երկրների նախագահների արած հինգ հայտարարությունները։
Անդրադառնալով ԼՂՀ հակամարտության բանակցային գործընթացին՝ Նալբանդյանն ասաց, որ այն ընթանում է իր հունով. «Մի քանի օրից համանախագահները կլինեն Ադրբեջանում, որովհետեւ վերջին անգամ, երբ տարածաշրջանում էին, այցելեցին Հայաստան, Ղարաբաղ, հանդիպեցին ղեկավարության հետ, Ադրբեջանի ղեկավարությունը երկրում չէր»:

Продажа военной техники Азербайджану беспокоит международное сообщество и страны – сопредседатели Минской группы. Об этом в мемориальном комплексе в Сардарапате 28 мая заявил журналистам министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
«Это беспокоит и международное сообщество, и три председательствующие страны, которые всегда призывают предпринимать соответствующие шаги для укрепления режима прекращения огня, отвода снайперов и создания соответствующего механизма, который будет заниматься вопросами расследования инцидентов»,– сказал Налбандян.
Коснувшись предложений о возвращении территорий, окружающих Нагорно-Карабахскую Республику, глава МИД Армении посоветовал рассматривать только пять заявлений, сделанные главами стран-сопредседателей, председательствующими в Минской группе ОБСЕ.
Отвечая на вопрос о том, будет ли подписано какое-либо соглашение на заседании Высшего евразийского экономического совета 29 мая в Астане, Эдвард Налбандян сказал: «Если бы мы собирались подписать, то заявили бы об этом. О чем заявлено, то и будет. В Астане увидим».