Չինաստանի արտահանման եւ ներկրման բանկը Հայաստանին վարկ կտրամադրի մաքսային հսկողության ծառայության արդիականացման իրականացնելու համար։ Համապատասխան վարկային համաձայնագրի նախագիծը հավանություն է արժանացել մարտի 19-ին կայացած Կառավարության նիստում։
Ինչպես հայտնել է ՀՀ ֆինանսների առաջին փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը, Հայաստանը 155.5 մլն յուան (25.1 հազար դոլար) վարկ կստանա՝ անհրաժեշտ տեխնիկա (հիմնականում Չինաստանից) գնելու համար։ Վարկը կտրամադրվի արտոնյալ պայմաններով՝ տարեկան 2 տոկոս տոկոսադրույքով եւ սպասարկման համար 0.25 տոկոս վճարով։
Սարքավորումների մատակարարման մասին պայմանագիրը կկնքվի չինական Nuctech Company ընկերության հետ եւ կներառի պայթուցիկ սարքեր, զենք, դեղորայք եւ մաքսանենգության բարձր մակարդ ունեցող այլ իրեր հայտնաբերող շարժական ռենտգեն սքաներներ։

Экспортно-Импортный банк Китая предоставит Армении кредит на модернизацию систем таможенного контроля. Проект соответствующего кредитного соглашения одобрен на заседании Правительства Армении 19 марта.
Как сообщил первый замминистра финансов Павел Сафарян, Армения получит 155,5 млн. юаней (около $25,1 млн.), на которые приобретет необходимую технику – в основном из Китая. Средства будут предоставлены на льготных условиях – под 2% годовых, с платой за обслуживание в 0,25%.
Договор на поставку оборудования будет заключен с китайской «Nuctech Company» и включит в себя покупку портативных рентген-сканеров для обнаружения взрывчатки, оружия, лекарств и других предметов с высоким риском контрабанды.