Մարոկկոյի իշխանությունները երկրից արտաքսել են Ֆրանսիայի քաղաքացի, Femen շարժման երկու ակտիվիտուհիների՝ թոփլես ակցիայի պատճառով:
Աղջիկների բողոքի ակցիան կայացել է հունիսի 2-ին Ռաբաթի հին մզկիթում: Ակտիվիստուհիները մերկացրել են իրենց կուրծքը եւ համբուրել իրար, դրանով բողոքելով Մարոկկոյում նույնասեռականներին հետապնդելու դեմ:
Հասան մզկիթը կառուցվել է 12-րդ դարում, որտեղ տարեկան այցելում են հազարավոր զբոսաշրջիկներ:
Կանայք կալանավորվել են Ռաբաթի միջազգային օդանավակայանում, երբ լքում էին Մարոկկոն: Արդյունքում ֆրանսուհիների նկատմամբ արտաքսման որոշում է կայացվել, եւ հետագայում նրանք չեն կարող այցելել Մարոկկո, հաղորդում է Lenta.ru-ն՝ վկայակոչելով Reuters-ը:
Մարոկկոյում նույնասեռները քրեական պատասխանատվության են ենթարկվում: Նախորդ տարվա մարտին ԱլՀոսեյմա քաղաքի դատարանը երկու տղամարդկանց այդ հոդվածով ազատազրկել էր 1,5 տարով:

Власти Марокко выдворили из страны двух гражданок Франции из группы  Femen из-за «топлесс-акции».
Акция протеста девушек состоялась 2 июня у древней мечети Хасана в Рабате. Активистки обнажили грудь и целовали друг друга в знак протеста против преследования гомосексуалистов в стране.
Мечеть Хасана — достопримечательность конца XII века, которую ежегодно посещают тысячи туристов. На этом месте предполагалось возвести крупную мечеть, но ее строительство было прервано. От сооружения остались многочисленные колонны, распределенные по площади, и недостроенный минарет, который называют «башня Хасана».
Женщины были арестованы в международном аэропорту Рабата, когда покидали Марокко. В итоге в отношении француженок было принято решение о выдворении и запрете в дальнейшем въезжать в страну, сообщает Lenta.ru со ссылкой на Reuters.
В Марокко гомосексуальные связи караются в уголовном порядке. В марте прошлого года суд в средиземноморском городе Аль-Хосейма приговорил двух мужчин по этой статье к полутора годам заключения.