Ուկրաինայի տնտեսական զարգացման մակարդակը իջել է աֆրիկյան Գաբոնի մակարդակին: Նման տեսակետ է արտահայտել Օդեսայի մարզի նահանգապետ Միխայիլ Սահակաշվիլին՝ «Շուստեր-լայվ» հաղորդման եթերում:
«Ուկրաինայի ՀՆԱ-ն կրճատվել է 184 մլրդ դոլարից մինչեւ 115 մլրդ, այսինքն մենք բնակչության մեկ շնչի ցուցանիշով սրընթաց անկում ենք ապրել մինչեւ Գաբոնի մակարդակը: Ուկրաինան, ամենայն հարգանքով Աֆրիկայի նկատմամբ, դարձել է Գաբոն»,- ասել է նա, հայտնում է Korrespondent-ը:
Սահակաշվիլին նշել է ստվերային տնտեսության մակարդակի զգալի աճ: «Ստվերային տնտեսությունը գործող կառավարության վերջին 1.5 տարվա գործունեության ընթացքում 32-ից 47 տոկոսի է բարձրացել: Ստվերային տնետսությունը աճել է, որքան էլ որ ասեք, թե պայքարում եք: Միջազգային կազմակերպություններն են փաստում, որ ստվերային տնետսությունը աճել է, որ շրջանառում են սեւ փողեր ... սա սպանում է բիզնեսը: Եթե Ուկրաինան այսուհետ էլ զարգանա տարեկան 2-3 տոկոսով, ապա մենք 2013 թ. ՝ Յանուկովիչի կառավարման վերջին տարվա մակարդակին միայն 15 տարի հետո կհասնենք: Եթե երկրում ռադիկալ բարեփոխումներ չլինեն»,- հայտարարել է Օդեսայի շրջանի ղեկավարը ՝ շեշտելով, որ 53 բանկերի փակման պատճառով կորել է մոտավորապես 400 մլրդ գրիվեն (18.5 մլրդ դոլար):

Уровень экономического развития Украины скатился к африканскому Габону. Такое мнение высказал губернатор Одесской области Михаил Саакашвили в эфире программы Шустер-Live.
«ВВП Украины сократился со $184 млрд до 115 млрд, то есть мы на душу населения упали очень быстро к уровню Габона. Украина, при всем уважении к Африке, – Габон», – сказал он, передает Korrespondent
Саакашвили указал на существенное увеличение уровня теневой экономики. «Теневая экономика подскочила с 32% до 47% при работе последние 1,5 года теперешнего правительства. Теневая экономика подскочила, сколько бы нам ни говорили, что боретесь. Это факт международных организаций, что теневая экономика подскочила, что гуляет черная наличность... это убивает бизнес. Если Украина будет так развиваться по 2-3% в год, то мы дойдем до уровня 2013 года – последнего года Януковича – только через 15 лет. Если не будет радикальных реформ в стране», – заявил глава Одесской области, подчеркнув, что  из-за закрытия 53 банков было потеряно около 400 млрд гривен ($18,5 млрд).