19-ամյա Նարեկ Մելիքսեթյանը երաժշտական կրթությունը կիսատ թողնելով՝ մեկ տարի առաջ զորակոչվեց բանակ: Նրա սիրելի գործիքը` շվին, որը նվագել էր 10 տարի, բանակում պահանջարկ չուներ, բայց սաքսոֆոնահարի կարիք կար։ Երաժշտությունից չկտրվելու համար Նարեկը դարձավ զորամասի նվագախմբի սաքսոֆոնահարը։
«Սաքսոֆոն նախքան այստեղ գալս պարապել եմ, բայց շվի ավելի շատ եմ սիրում: Ճիշտ է, ամբողջ օրը նվագելու հնարավորություն չկա, բայց էլի լավ է, որ երաժշտության մեջ եմ»,- ասում է Նարեկը:
Ի տարբերություն շեփորահարի, բարիտոնահարների, թմբկահարների, Նարեկի սաքսոֆոնը միշտ չէ, որ նվագախմբի կազմում է։ Փոխարենը, Նարեկի ռեպերտուարն ավելի մեծ է։ Օրհներգից ու քայլերգերից բացի Նարեկի սաքսոֆոնի շնորհիվ նվագախումբը իմպրովիզներ է անում` քաղաքային շանսոն, պոպուլյար հիթեր, Happy Birthday, Jingle Bells։
«Մեկ-մեկ, երբ ծնունդ է լինում, զինվորները գալիս, խնդրում են մեզ, որ նվագով շնորհավորենք, մենք էլ, կարճատեւ, իհարկե, բայց կատարում ենք իրենց խնդրանքը»,- պատմում է Նարեկը:
Նվագախմբում լինելը, Նարեկն ասում է` ծառայության ժամանակ արտոնություններ չի տալիս, ճիշտ հակառակը։ Շարային քայլքի կանոններն ավելի դժվար է պահպանել, երբ ձեռքիդ սաքսոֆոն է, կամ ուրիշ երաժշտական գործիք։
NEWS.am-ի նկարահանող խմբի այցելությունից օգտվելով` Նարեկը հերթական անգամ սիրո խոստովանություն է անում սիրած աղջկան, ու երբ բառերն ավարտվում են, ձեռքն է վերցնում սաքսոֆոնը։
Մեկ տարուց Նարեկը կզորացրվի եւ իր սերենադները կնվագի սիրած աղջկա պատուհանի տակ։ Եթե կյանքը Նարեկի ուզածով դասավորվի, զորացրվելուց հետո կշարունակի ուսումը Դիլիջանի արվեստի պետական քոլեջի ժողգործիքային բաժնում, աշխատանք կգտնի ու կամուսնանա։ Իսկ երբ գա ժամանակ, ու նրա սրնգի հնչյունները լսվեն ոչ միայն սիրելիի պատուհանի տակ, այլեւ մեծ բեմերում, Նարեկն իր այսօրվա բոլոր երազանքներն իրականացրած կհամարի։

Будучи вынужденным прервать музыкальное образование, 19-летний Нарек Меликсетян год назад пошел служить в армянскую армию.
В беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am Нарек рассказывает, что его умение играть на свирели, к сожалению, в армии не пригодилось. А ведь на своем любимом музыкальном инструменте он играет целых 10 лет. Но в этот момент в музыкальном взводе нужен был саксофонист. И Нарек стал саксофонистом. «До армии я занимался на этом инструменте. Так что мне это было не в новинку. Но свирель я люблю больше. В любом случае я рад тому, что опять в музыке», - признается Нарек.
Правда, саксофон задействован не во всех номерах музвзвода, но репертуар Нарека постоянно расширяется. Кроме гимна и марша, благодаря его саксофону военный оркестр начал также импровизировать. Так, появились городской шансон, популярные хиты, «Happy Birthday», «Jingle bells». «Иногда, на дни рождения, военнослужащие приходят и просят нас передать именинникам музыкальные поздравления. Мы, как правило, выполняем их просьбы», - рассказывает Нарек.
Молодой военнослужащий говорит, что никаких привилегий у членов музвзвода нет. Даже наоборот, возникают сложности. Трудно следовать правилам маршевой ходьбы, когда у тебя в руке саксофон или другой музыкальный инструмент.
Пользуясь тем, что съемочная группа Новости Армении – NEWS.am посетила воинскую часть, в которой служит Нарек, военнослужащий в очередной раз признался в любви девушке, покорившей его сердце. Но когда закончились слова, он взял в руки саксофон.
Через год Нарек Меликсетян демобилизуется, вернется домой и будет играть серенады уже под окнами любимой девушки. Он собирается также продолжить учебу в Государственном колледже искусства в Дилижане. Уверен, что найдет работу, а потом женится. А когда звуки его свирели будут слышны не только под окнами любимой, но и на больших сценах, Нарек сможет сказать: «Мои мечты сбылись».