Պետական համակարգում աշխատելու հարցում երիտասարդների հնարավորությունների սահմանափակումները Հայաստանում արհեստական են։ Այս մասին մարտի 20-ին հայտնել է ՀՀԿ առաջին փոխնախագահ, վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝ Երեւանի Քանաքեռ- Զեյթուն վարչական շրջանում ընտրողների հետ հանդիպման ժամանակ։
Եվ ընդհանրապես, նրա խոսքով, պետական համակարգում կա նոր շունչ, նոր կադրեր ներառելու անհրաժեշտություն։ «Երիտասարդ կադրեր մեզ շատ են պետք, քանի որ չինովնիկների աշխարհում շատ բան է պետք փոխել։ Չինովնիկները սպառնալիք են ներկայացնում հասարակության համար, եթե չեն աջակցում այդ փոփոխությունները»,- նկատել է Կարան ԿԱրապետյանը։
Այն հարցին, որ 35-45 տարեկան կանանց աշխատանքի չեն ընդունում՝ վարչապետը զարմացած պատասխանել է․ «Առաջին անգամ եմ լսում 35-45 տարեկան կանանց համար աշխատանքային սահմանափակումների մասին։ Այսինքն մենք նման օրե՞նք ունենք։ Թե՞ դա կախված է գործատուի ցանկությունից։ Իրականում ես կողմ եմ, որ մենք գործատուին առավելագույն իրավունքներ տրամադրենք իր թիմը հավաքելու հարցում, բայց եթե դա խախտում է մարդու իրավունքները կամ այլ նորմեր, ապա մենք, որպես պետություն, պետք է զսպենք մասնավոր սեկտորի ցանկությունները ու ասենք, որ նա խախտում է օրենքը»։

В Армении ограничение возможностей молодых людей с точки зрения работы в государственной системе искусственное. Об этом 20 марта заявил первый вице-председатель правящей Республиканской партии Армении, премьер-министр Карен Карапетян в ходе встречи с избирателями ереванского административного района Канакер-Зейтун.
И в целом, по его словам, в государственной системе есть большая необходимость вовлечения нового духа, новых кадров. «Молодые кадры нам очень нужны, поскольку в мире чиновников много чего нужно изменить. Чиновники представляют угрозу для общества, если они не выступают за эти изменения», - отметил Карен Карапетян.
На вопрос о том, что женщин в возрасте 35-45 лет не принимают на работу, премьер удивился: «Я впервые слышу об ограничениях в работе для женщин в возрасте 35-45 лет. То есть у нас закон есть такой? Или это зависит от желания работодателя? На самом деле я сторонник того, чтобы мы дали работодателю максимальное право собрать свою команду, но если он нарушает права человека или другие нормы, то мы, как государство, должны сдерживать частный сектор в его желаниях и говорить, что он нарушает закон».