Պետական համակարգում աշխատելու հարցում երիտասարդների հնարավորությունների սահմանափակումները Հայաստանում արհեստական են։ Այս մասին մարտի 20-ին հայտնել է ՀՀԿ առաջին փոխնախագահ, վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝ Երեւանի Քանաքեռ- Զեյթուն վարչական շրջանում ընտրողների հետ հանդիպման ժամանակ։
Եվ ընդհանրապես, նրա խոսքով, պետական համակարգում կա նոր շունչ, նոր կադրեր ներառելու անհրաժեշտություն։ «Երիտասարդ կադրեր մեզ շատ են պետք, քանի որ չինովնիկների աշխարհում շատ բան է պետք փոխել։ Չինովնիկները սպառնալիք են ներկայացնում հասարակության համար, եթե չեն աջակցում այդ փոփոխությունները»,- նկատել է Կարան ԿԱրապետյանը։
Այն հարցին, որ 35-45 տարեկան կանանց աշխատանքի չեն ընդունում՝ վարչապետը զարմացած պատասխանել է․ «Առաջին անգամ եմ լսում 35-45 տարեկան կանանց համար աշխատանքային սահմանափակումների մասին։ Այսինքն մենք նման օրե՞նք ունենք։ Թե՞ դա կախված է գործատուի ցանկությունից։ Իրականում ես կողմ եմ, որ մենք գործատուին առավելագույն իրավունքներ տրամադրենք իր թիմը հավաքելու հարցում, բայց եթե դա խախտում է մարդու իրավունքները կամ այլ նորմեր, ապա մենք, որպես պետություն, պետք է զսպենք մասնավոր սեկտորի ցանկությունները ու ասենք, որ նա խախտում է օրենքը»։

YEREVAN. - The limited opportunities of young people in Armenia in terms of working in state system are artificial.
Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan, who is also the Vice Chairman of the ruling Republican Party of Armenia (RPA), said the aforementioned at the meeting with the voters of Yerevan’s Kanaker-Zeytun administrative district Monday.
In his words, there is overall great need for involving new breath and new cadres in the state system. “We need young cadres very much, since much should be changed in the world of officials. Officials pose a threat to the society if they don’t stand for these changes,” Karapetyan noted.
To the observation that women aged 35-45 are not accepted to work, the PM got surprised: “It is the first time I have heard on restrictions at work for women aged 35-45. Does this mean we have such a law? Or does it depend on the wish of the employer? Frankly speaking, I am for giving the maximal right to the employer to gather his team, but if this violates the human rights or other norms, we, as a state, must suppress the wishes of the private sector and say that he violates the law.”