Հայաստանի բնապահպանության նախարարության, բնապահպանական պետական տեսչության Սյունիքի տարածքային բաժինը ահազանգ էր ստացել, որ վթարվել է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի պոչատար խողովակը, ինչի հետևանքով կեղտաջրերը հոսում են Ողջի գետ:
ԲՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ տարածքային բաժնի տեսուչները մեկնել էին դեպքի վայր եւ պարզել, որ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի պոչատար խողովակի հատակային մասը 36մմ-ով ճեղքվել էր: Այդ ընթացքում մոտ 50 տոննա ապարախյուս հոսել է Ողջի գետ, կախյալ նյութերն, ըստ լաբորատոր ֆիզիկոքիմիական հետազոտության, կազմում են 9.990 միլիգրամ լիտր:
Վթարից անմիջապես հետո ձեռնարկվել են վերանորոգման աշխատանքներ` փակվել է պոչատարը, հոսքաջրերի ուղղությունը տեղափոխելով պահեստային պոչատար , ինչից հետո վերականգնել են ճեղքված հատվածը:
Հաշվարկվել է բնության հասցված վնասը, ինչը կազմել է 650.000 դրամ եւ կայացվել է 100 հազ, դրամի վարչական տուգանքի որոշում:

Сюникское территориальное отделение Государственной природоохранной инспекции Министерства охраны природы Армении получило сообщение о том, что произошла авария на хвостопроводе Зангезурского медно-молибденового комбината, из-за которой отходы вылились в реку Вохчи.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства охраны природы, инспекторы территориального отделения выехали на место происшествия и выяснили, что на хвостопроводе Зангезурского медно-молибденового комбината образовалась трещина в 36 мм. Между тем около 50 тонн шлама вылилось в реку Вохчи. Согласно лабораторному исследованию, количество взвешенных веществ составляет 9,990 миллиграмм на литр.
Сразу после аварии были проведены ремонтные работы, хвостоотвод был закрыт, направление вод было изменено в резервный хвостоотвод, после чего был восстановлен треснувший участок.
Ущерб, нанесенный природе, составил 650 тыс. драм ($1800), и было принято решение об административном штрафе в размере 100 тыс. драм (около $280).