Հայաստանում դատարանների ծանրաբեռնվածությունն արդարադատության տեսանկյունից լուրջ վտանգ է ստեղծում։ Այս մասին հունիսի 29-ին, ՀՀ կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝ նշելով, որ իր հանձնարարությունը վերաբերում է դատարանների ծանրաբեռնվածությունը թեթեւացնելուն։
Գործադիր մարմնի ղեկավարն արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանին հանձնարարեց 3 ամսում, վիճակագրական տվյալների հիման վրա, առանձնացնել քաղաքացիական գործերը, որոնք դատական գործերում գերակշիռ մեծամասնություն են կազմում։ Նախարարը համապատասխան առաջարկությամբ պետք է հանդես գա կառավարությունում։

Загруженность судов в Армении создает серьезные риски с точки зрения правосудия. Об этом на заседании Правительства Армении 29 июня заявил премьер-министр Карен Карапетян, отметив, что его поручение касается необходимости перегрузки судов.
Глава исполнительного органа поручил министру юстиции Армении Давиду Арутюняну в 3-месячный срок на основе статистических данных отделить гражданские дела, которые составляют преобладающее большинство судебных дел, и представить в аппарат Правительства соответствующие предложения.