Նիդերլանցացի պատգամավոր, Քրիստոնեական միության անդամ Ժոել Ֆորդեվինդը խոստանում է պաշտպանել այն հայկական ընտանիքին, որին երկրից արտաքսում է սպառնում։ Այս մասին հայտնում է RTL եվրոպական հեռուստաալիքի նիդերլանդական խմբագրությունը ։
«Մի անհանգստացեք։ Մինչեւ ընտրություններ իմ դիրքորոշումը չի փոխվել»,- ասել է պատգամավոր Ֆորդեւինդը, երեխաների համար համաներման ակտիվիստներից մեկը։ Համաներումը հնարավորություն է տալիս մինչեւ 18 տարեկան երեխաներին մնալ երկրում, եթե նրանք չունեն կարգավիճակ, բայց երկրում ապրել են ավելի քան 5 տարի։ Նման կարգ արդեն գործում է, բայց դիմումների 96-99 տոկոսը, որոնք միգրանտ ծնողները ներկայացնում են իրենց երեխաների համար, մերժվում են։
Համաներումն աջակցում են Քրիստոնեական միությունն ու դեմոկրատները, դեմ են Ազատության ու ժողովրդավարության իշխող կուսակցությունն ու քրիստոնյա դեմոկրատները։
«Գործը շատ աղմկահարույց է, մենք այդ գործով շատ դիմումներ ենք ստանում։ Խնդիրը ոչ միայն քաղաքական է, այլեւ անձնական»,- ասում է Ֆորդեվինդը։
Նա մշտական կապ է պահպանում դպրոցի հետ, որտեղ սովորել են քույր ու եղբայր Հովիկն ու Լիլին։ Այդուհանդերձ, նա դեռ չի ուզում այդ հարցը հրապարակային դարձնել։ RTL-ի տեղեկություններով՝ Ֆորդեւինդը դիմել է արդարադատության ու անվտանգության հարցերով պետքարտուղար Կլաաս Դեյկհոֆին։ Այդ տեղեկությունները Ֆորդեւինդը դեռ չի հաստատել, բայց եւ չի հերքել։
Հիշեցնենք, որ հոլանդական լրատվամիջոցները ավելի վաղ հայտնել էին, որ Արմինե Համբարձումյանին՝ 11-ամյա Լիլիի ու 12-ամյա Հովիկի մորը, որոշել են Հայաստան արտաքսել փախստականների կենտրոնից, որտեղ նա գտնվում էր։ Երբ Արմիներին այդտեղից դուրս են բերել, երեխաները տանը չեն եղել, ու մայրը հրաժարվել է ասել, թե որտեղ են նրանք։

Нидерландский депутат от Христианского союза Жоэль Фордевинд обещает защитить армянскую семью, находящуюся под угрозой депортации. Об этом сообщает нидерландская редакция европейской телекомпании RTL.
«Не беспокойтесь. Моя позиция до выборов не изменилась», - заявил депутат Фордевинд, один из активистов амнистии для детей. Амнистия даёт возможность остаться в стране детям до 18 лет, которые не имеют статуса, но прожили в стране более 5 лет. Такой порядок уже действует, но 96-99% заявлений, которые родители-мигранты подают в пользу детей, получают отказ.
Амнистию поддерживают Христианский союз и демократы (D66), против выступает правящая Партия свободы и демократии и христианские демократы.
«Дело очень резонансное, мы получаем по нему много обращений. Проблема не только политическая, но и личная», - говорит Фордевинд.
Он поддерживает постоянную связь с протестантской школой, где учились брат и сестра, Овик и Лили. Тем не менее пока он не хочет предавать вопрос огласке. По сведениям RTL, Фордевинд обращался и к госсекретарю по юстиции и безопасности Клаасу Дейкхофу. Эти сведения Фордевинд не подтвердил, но и не опровергнул.
Напомним, как ранее сообщили голландские СМИ, Армину Амбарцумян – мать 11-летней Лили и 12-летнего Овика – решили депортировать в Армению из центра беженцев, где она находилась. Когда Армину забирали, детей дома не было, а где они, мать говорить отказалась.