Իսպանիայի Բարսելոն քաղաքում անկարգությունների ժամանակ տուժել է 27 մարդ, հաղորդում է El Mundo-ն։ Պարբերականի տվյալներով, իսպանական դատարանի որոշման դեմ է դուրս եկել 10 հազար մարդ։
«Ցուցարարները շշեր են նետել եւ ծխի պայթագլանիկներ այրել»,-նշված է հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Իսպանիայի Գերագույն դատարանը Իսպանիայից հեռացած Կատալոնիայի կատավարության նախկին ղեկավար Կարլես Պուչդեմոնին եւ եւս 4 քաղաքական գործիչներին ձերբակալելու եվրոպական օրդեր է արձակել։ Գործը կապված է հոկտեմբերին Կատալոնիայում իրականացված հանրաքվեի հետ։ Պուչդեմոնը գտնվում է Բրյուսելում եւ չի կարող վերադառնալ Իսպանիա, քանի որ նրան անմիջապես կձերբակալեն։
Ավելի վաղ եւս Գերագույն դատարանը Պուչդեմոնի ձերբակալության միջազգային օրդեր էր արձակել, սակայն 2017 թվականի դեկտեմբերին այն հետ էր կանչել։

В Барселоне в результате беспорядков на митинге пострадали 27 человек, сообщает РБК  со ссылкой на El Mundo. Всего, по данным издания, на акцию протеста против решений испанского суда вышли 10 тыс. человек.
«Ряд митингующих стали бросать бутылки и зажигать дымовые шашки», — сказано в сообщении. Участники акции пытались прорвать оцепление полиции у администрации правительства Каталонии.
Ранее стало известно, что Верховный суд Испании выдал европейский ордер на арест бывшего главы правительства Каталонии Карлеса Пучдемона и еще четверых политиков, которые покинули Испанию. Дело касается референдума, проведенного в автономии в октябре прошлого года.
Пучдемон сейчас находится в Брюсселе. Он не может вернуться в Испанию, поскольку его ждет незамедлительный арест. Ранее Верховный суд Испании уже выдавал международный ордер на арест Пучдемона, но в декабре 2017 года отозвал его.