ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի եւ ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի հայտնի ձայնագրության վերաբերյալ գործը Քննչական կոմիտեի վարույթում է, կատարվել եւ կատարվում են քննչական եւ դատավարական գործողություններ գործը բացահայտելու համար եւ գործի առանձնահատկությունից ելնելով ճիշտ չէ մանրամասների հրապարակումը։ Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 8-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշել է ՀՀ Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը:
Հարցին, թե հարցաքննվե՞լ է արդյոք վարչապետը կամ կա որեւէ անձ, որը դատավարական կարգավիճակ ունի, ում անունը հնչում է ձայնագրությունում, Հայկ Գրիգորյանը պատասխանեց. «Հաշվի առնելով ծանրաբեռնվածությունն ու Ֆրանկոֆոնիայի միջոցառումը` մենք դրանից հետո կանդրադառնանք այդ հարցերին։ Եվս մեկ անգամ նշեմ, որ, ելնելով նախաքննության գաղտնիությունից, ճիշտ չէ ասել, թե ովքեր են հարցաքննվել, ինչ ցուցմունք են տվել եւ այլն։ Իսկ հարցաքննվողների շրջանակը, բնականաբար պարզ է, քննչական գործողությունների պլանը գծվում է նախաքննության առաջին երեք օրվա ընթացքում»։
Նա ընդգծեց, որ գործի նախաքննության համար միջազգային կառույցների դիմելու, միջազգային փորձագետներ հրավիրելու անհրաժեշտություն չկա. «Չեմ կարծում, որ մեր մասնագետները բավարար գիտելիքներ չունեն»։

Дело о скандальной прослушке телефонного разговора между директором Службы национальной безопасности Артуром Ванецяном и начальником Специальной следственной службы Сасуном Хачатряном находится в производстве Следственного комитета. Предприняты и предпринимаются следственные и процессуальные действия для выявления дела и, исходя из его особенностей, нецелесообразно раскрывать детали. Об этом заявил на пресс-конференции 8 октября глава СК Армении Айк Григорян.
На вопрос, а был ли опрошен в рамках дела премьер-министр или существует какое-либо лицо, имеющее процессуальный статус, имя которого звучит в записи, Григорян ответил: «С учетом загруженности и проведения мероприятия, связанного с Франкофонией, мы позже обратимся к этим вопросам. Еще раз отмечу, что сейчас неправильно оглашать имена допрошенных людей, содержание допросов и т.п.».
Глава СК также подчеркнул, что нет никакой необходимости в привлечении в процесс предварительного расследования по этому делу международных экспертов. «Не думаю, что у наших специалистов нет достаточных знаний», - сказал Григорян.