Մեր ծառայությունը Երեւանի քաղաքապետարան է ներկայացրել քաղաքացիների կողմից բողոքի մի ամբողջ փաթեթ, ինչպես նաեւ մայրաքաղաքի փողոցներում անօրինական առեւտրի մասով մեր մտահոգությունները։ Այս մասին NEWS.am–ի հետ զրույցում հայտարարել է Սննդի անվտանգության պետական ծառայության մամուլի քարտուղար Անուշ Հարությունյանը։
Միաժամանակ, նա նշել է, որ փողոցային առեւտուրը իրենց ծառայության լիազորությունների շրջանակում չէ, քանի որ այդ հարցով պետք է զբաղվեն քաղաքապետարանն ու ոստիկանությունը։
«Փողոցում վաճառվող սննդամթերքը, առանց հատուկ փորձարկում անցկացնելու, կարելի է ասել, որ մարդու առողջության համար վտանգավոր է՝ լինի դա միս, ձուկ թե մեկ այլ բան։ Եթե դա վաճառվում է փողոցում, արդեն իսկ վտանգ է ներկայացնում։ Մթերքի այդ տեսակները նույնիսկ ստուգման տանել էլ պետք չէ, քանի որ դրա կարիքը չկա։ Դրանցում անպայման մի բան կգտնվի։ Բացառված է, որ դրանցում որեւէ բան չլինի»,–շեշտել է մամուլի քարտուղարը։
Նա հավելել է, որ կառույցը իրավունք ունի ստուգել եւ վերահսկել միայն տնտեսվարող սուբյեկտներին, սակայն չունի այնպիսի մեխանիզմներ, որոնցով կարողանա ստուգել մասնավոր վաճառքով զբաղվողներին, այսինքն՝ մարդկանց, որոնք փողոցային առեւտրով են զբաղվում։
Ի պատասխան հարցին, թե քաղաքացիների կողմից եղել են արդյոք վերջին ամիսներին մայրաքաղաքը «հեղեղած» փողոցային առեւտրին առնչվող բողոքներ, Անուշ Հարությունյանը խոստովանել է, որ վերջին մի քանի շաբաթը բողոքների թիվը իսկապես կտրուկ աճել է. «Մենք ամեն երկուշաբթի քաղաքապետարան ենք ուղարկում կուտակված բողոքները, եւ դրանց մեծ մասը առնչվում է փողոցային առեւտրին»,–նշում է ՍԱՊԾ մամուլի քարտուղարը՝ կոչ անելով քաղաքացիներին փողոցներից առողջության եւ նույնիսկ կյանքի համար վտանգավոր մթերք չգնել։
Երեւանի քաղաքապետարանի մամուլի քարտուղար Հակոբ Կարապետյանը NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ ըստ էության, փողոցային առեւտուրն անթույլատրելի է, քանի որ այն անօրինական է, սակայն Երեւանի քաղաքապետարանը ստիպված էր փողոցային առեւտուր իրականացնող քաղաքացիների ընդառաջել, քանի որ նրանք անընդհատ դիմում էին իրենց դրության մեջ մտնելու խնդրանքով եւ հորդորում էին, թույլ տալ իրենց վաճառել արդեն ձեռք բերված ապրանքը:
«Այդպիսի առեւտուր իրականացնող մարդիկ, տարբեր միջոցներով դիմելով քաղաքապետարանի տարբեր կառույցներին, խնդրում էին իրենց վրա ճնշում չգործադրել, ուստի նման երեւույթի դեմ պայքարը այն ինտենսիվությամբ չի կատարվում, որով կարող էր իրականացվել:
Պարզապես մարդիկ դեկտեմբերին արդեն ձեռք են բերել որոշակի ապրանք, եւ մենք չենք ուզում, որ մեր քաղաքացիները վնասներ կրեն եւ ծանր ֆինանսական դրության մեջ հայտնվեն»,-հավելեց Կարապետյանը՝ չպարզաբանելով, թե ինչու Երեւանի բնակիչներ չհանդիսացող առեւտրականներին արդեն կես տարի է թույլ են տալիս մայրաքաղաքի փողոցներում ապօրինի վաճառք իրականցնել եւ ինչ կապ ունի նրանց կողմից դեկտեմբերին գնված ապրանքը:
Միեւնույն ժամանակ նա հավաստիացրեց, որ ամանորյա տոներից հետո այս երեւույթի դեմ պայքարը կսաստկանա: Ճիշտ է՝ Կարապետյանը դժվարացավ տվյալ խնդրի լուծման համար կոնկրետ ժամկետ նշել՝ ասելով միայն, որ դրա համար ժամանակ կպահանջվի:
«Հստակ սահմանված ժամկետներ մենք չունենք: Սակայն հունվարի 1-ից հետո այլեւս ոչ մի մեղմացում չի լինելու», - հավաստիացրեց քաղաքապետարանի ներկայացուցիչը՝ խոստովանելով, որ ապօրինի փողոցային առեւտուրը քաղաքի եւ բնակիչների համար բազմաթիվ լրացուցիչ խնդիրներ է ստեղծում: Մասնավորապես, ամենանշանակալի խնդիրներից մեկը մայրաքաղաքում հակասանիտարական պայմանների ստեղծումն է, ինչպես նաեւ տրանսպորտի եւ հետիոտների երթեւեկության խոչընդոտները, իսկ դա անթույլատրելի է:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը խոստացել էր լուծել ապօրինի փողոցային առեւտրի հարցը, որը թավշյա հեղափոխությունից հետո ծաղկում է ապրում Երեւանի փողոցներում: Դեկտեմբերին սակայն իրավիճակը կտրուկ վատթարացավ եւ այժմ փողոցներում, հատկապես կենտրոնում, ինչպես 90-ականներին անմիջապես ոտքերի տակ վաճառվում են անգամ առանց սննդային թաղանթի ծածկված եւ արտանետվող գազերով «պարարտացվող» մթերքներ, որոնք օգտագործելուց առաջ անհնար է լվանալ:

Наша служба неоднократно представляла в мэрию Еревана целый пакет жалоб со стороны граждан, а также собственные опасения по поводу незаконной торговли на улицах столицы. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявила пресс-секретарь Государственной службы по  безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении Ануш Арутюнян.
При этом она отметила, что уличная торговля не входит в компетенцию их службы, поскольку этим вопросом должны заниматься органы муниципалитета и Полиция республики. «Пищевые продукты, продаваемые на улице, априори являются опасными для здоровья человека, будь то мясо, рыба или что-то еще. Если это продается на улице, то уже представляет опасность. Данные виды продукции даже можно не забирать на анализы, поскольку в этом нет смысла. В них обязательно что-то да найдут. Просто исключено, что там ничего не найдут», - пояснила Арутюнян.
Она подчеркнула, что у структуры есть право проверять и подвергать мониторингу лишь хозяйствующие субъекты, однако нет механизмов, позволяющих проверять частных торговцев, то есть людей, осуществляющих уличную торговлю.
В ответ на вопрос, были ли жалобы со стороны граждан из-за повсеместной уличной торговли, которая в последние месяцы буквально наводнила улицы столицы, Ануш Арутюнян признала, что за последние пару недель число жалоб действительно резко возросло. «Мы каждый понедельник отправляем в мэрию накопившиеся у нас жалобы, и значительную часть этих жалоб составляют те, которые относятся непосредственно к незаконной торговле на улицах», - посетовала пресс-секретарь ГСБПП, призвав граждан не приобретать на улицах столицы опасную для их здоровья и даже жизни пищевую продукцию.
В свою очередь, пресс-секретарь мэрии Еревана Акоп Карапетян в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил, что уличная торговля недопустима в принципе, поскольку она незаконна, однако мэрия Еревана «была вынуждена» пойти на уступки гражданам, осуществляющим уличную торговлю, поскольку те неоднократно обращались с просьбой войти в их положение и позволить им реализовать уже приобретенный для последующей продажи товар. «Люди, занимающиеся такого рода торговлей, разными способами обращаясь в различные структуры мэрии, попросили не оказывать на них давление, и поэтому борьба с этим явлением не ведется с той интенсивностью, с которой могла бы вестись. Просто люди в декабре уже приобрели определенную продукцию, и мы не хотим, чтобы наши граждане понесли убытки и оказались в тяжелом финансовом положении», - добавил Карапетян, не пояснив, почему не являющимся жителями Еревана торговцам уже полгода позволяют торговать на улицах столицы с нарушением закона, и причем тут товар, приобретенный ими в декабре.
При этом он заверил, что после новогодних праздников борьба с этим явлением ужесточится. Правда Карапетян затруднился назвать конкретные сроки решения данной проблемы, отметив лишь, что на это потребуется время. «Четко определенных сроков у нас нет. Однако после 1 января никаких поблажек больше не будет», - заверил представитель столичной власти, признав, что незаконная уличная торговля создает множество дополнительных проблем для города и ее жителей. В частности, одной из наиболее существенных проблем является создание антисанитарных условий в черте столицы, а также помехи в движении транспорта и пешеходов, а это недопустимо.
Напомним, что ранее градоначальник Еревана Айк Марутян обещал решить проблему незаконной уличной торговли, которая расцвела на улицах столицы Армении после «бархатной революции». Однако в декабре ситуация резко ухудшилась, и сейчас на улицах Еревана, особенно в центре, как в 90-ые годы прямо под ногами продаются даже не покрытые пищевой пленкой и «удобряемые» выхлопными газами продукты, которые невозможно помыть перед употреблением.