2019 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին 2018 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսների համամետ տպագրվել է 106․609․299 ՀԴՄ կտրոնով ավելի: Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 10-ին, ֆեյսբուքյան իր էջի ուղիղ եթերում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Սա աստղաբաշխական թիվ է, և այս ՀԴՄ կտրոններով արձանագրվել է շուրջ 303 միլիարդ դրամ ավելի առևտրաշրջանառություն: Սա, իհարկե, շատ լավ է։ Մենք բավականին լավ վիճակագրություն ունենք հաշվարկային փաստաթղթերի դուրսգրման դինամիկայի առումով եւ 2019 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին ավելի է դուրս գրվել 18 միլիոն 425 հազար 72 հաշիվ ապրանքագիր»,-նշեց նա։
Վարչապետը գոհունակություն հայտնեց ցուցանիշների մասով․ «Սկզբունքորեն սրանք վատ ցուցանիշներ չեն, սրանք չափազանց լավ ցուցանիշներ են, բայց մենք պետք է հարց տանք, թե արդյոք, ընդհանուր առմամբ, գոհ ենք այս ցուցանիշներից, արդյո՞ք մտածում ենք, որ բոլոր առևտրային գործարքներն արվում է հաշիվ-ապրանքագրի դուրսգրմամբ, և մենք բոլորս գիտենք, որ ոչ, այսինքն՝ հսկայական ստվերային առևտրաշրջանառություն կա մեր երկրում, չնայած աճը տպավորիչ է»:
Նրա խոսքով՝ «2020 թվականի հունվարի 1-ից` Նոր տարվա զանգերը խփելուց հետո ՀՀ-ում չի լինելու ՀԴՄ չխփելու որևէ պարագա, որը որևէ բարոյական, սոցիալական կամ որևէ առումով ներման ենթակա լինի»։
Վարչապետը շեշտեց՝ ՀԴՄ չթողարկող գործարարը գողանու է զինվորից։ «Գալու է 2020 թվականը` Նոր տարի և գալու է նոր մոտեցումը ՀԴՄ կտրոնների վերաբերյալ, ՀԴՄ կտրոն չտպելու որևէ դեպք բարոյական արդարացում չի ունենալու։ Ովքեր ասում են, թե հացի փող են աշխատում, հիմա ՀԴՄ-ները պարտադիր պետք է տրամադրեն, որպեսզի տեսնենք, որ իրենք հացի փող են աշխատելու: Այս փոքր ձեռնարկությունների տերերը պետք է իմանան, որ ՀԴՄ կտրոն չտրամադրելու համար լինելու է վարչական պատասխանատվություն, և դա չի լինելու ուղղակի ՀԴՄ կտրոն չթողարկելու համար, այլ զինվորից գողանալու համար է լինելու, զինվորի փամփուշտը, զինվորի հացը, արժանապատիվ հագուստը գողանալու համար»,- հավելեց նա։

В период с января по ноябрь 2019 года пробито на 106․609․299 больше чеков контрольно-кассовых аппаратов, чем за аналогичный период прошлого года. Об этом заявил в прямом эфире Facebook премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Это астрономическая цифра и объем товарооборота по данным чекам составил около 303 млрд. драмов. Это, конечно, очень хорошо. У нас зафиксирована довольно хорошая статистика по части динамики выписывания расчетных документов. В период январь-ноябрь 2019 года выписано больше счет-фактур на сумму в 18.425.072 драмов», - заявил Пашинян.
Он выразил удовлетворение по части показателей. «Это очень хорошие показатели, но мы должны задаться вопросом, а в общем мы довольны ими? Несмотря на впечатляющий рост, у нас существует и огромный теневой товарооборот», - сказал глава кабмина.
По его словам, «с 1 января 2020 года в Армении не будет случаев не выдачи ККС, что не имеет ни морального, ни социального, ни иного прощения». Как отметил Пашинян, бизнесмен, не выпускающий ККА, тем самым крадет у солдата. «С 2020 годом будет новый подход к чекам ККА. Кто говорит, вот мол мы зарабатываем на кусок хлеба, все равно, отныне вы должны будете предоставлять чеки. Владельцы этих малых предприятий должны знать, что в противном случае им невозможно будет избежать административной ответственности», - заключил глава Правительства.