Եթե խոսում ենք միջազգային գործընկերների կարծիքի մասին, ապա ի դեմս Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացության, ես կարծում եմ ամեն բան առավել քան հստակ է այդ եզրակացության մեջ: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 24-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը՝ անդրադառնալով հարցին, թե միջազգային գործընկերներն ինչպես կվերաբերվեն նրան, որ ՍԴ-ի մասին հարցը ԱԺ-ն քննարկեց բացառապես իշխող մեծամասնության միջոցով, ընդդիմությունը ներկա չէր:
«Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացության առանցքային եւ կոնցեպտուալ հատվածի հետ մենք տարաձայնություն չունենք, իսկ մնացյալ դետալների առումով մենք ընտրել ենք այն ճանապարհը, որը կարծում ենք՝ այս լարված իրավիճակը կարող է թուլացնել եւ հանգուցալուծման հասցնել: Նաեւ հիշեցնում եմ, որ Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը խորհրդատվական է եւ պարտադիր բնույթ չի կրում»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է նրան, որ քվեարկությանը մասնակցեց միայն իշխող մեծամասնությունը, Մակունցն ասաց. «Նախ ընդդիմության իրավունքն է՝ մասնակցել ԱԺ նիստերին, թե ոչ, այստեղ մեծամասնությունը որոշում չի կայացնում: Մյուս կողմից Սահմանադրությամբ եւ ԱԺ կանոնակարգ օրենքով հստակ սահմանված է, թե ինչպես են ընդունվում ԱԺ որոշումները: Այն, որ այս պահին քաղաքական մեծամասնությունը նաեւ սահմանադրական մեծամասնություն է խորհրդարանում, դա որեւէ կերպ չի արգելում որեւէ գործողություն իրականացնել եւ ըստ մեր հավատամքի քվեարկություններ անցկացնել»:

YEREVAN. – If we are talking about the opinion of international partners, then, represented by the conclusion of the Venice Commission, I believe everything is more than clear in that conclusion. Lilit Makunts, head of the majority My Step faction, on Wednesday stated this in a talk with journalists in the National Assembly (NA), referring to the issue of how the international partners of Armenia will react to the fact that the NA discussed the issue of the Constitutional Court exclusively among the ruling majority, and the opposition factions in parliament were not in attendance to these debates.
"We don’t have a disagreement with the on the key and conceptual part of the conclusion of the Venice Commission. And in terms of the other details, we have chosen the path that we believe can weaken and resolve this tense situation. I would also like to remind that the opinion of the Venice Commission is advisory and is not binding," she added.
As for the fact that only the ruling majority faction took part in the voting in the NA, Makunts said. "First of all, it is the right of the opposition whether or not to participate in the NA sittings; here the majority does not make a decision. On the other hand, the Constitution and the NA Rules of Procedure clearly define how the decisions of the NA are adopted. The fact that at this moment the political majority is also the constitutional majority in the parliament does not in any way prevent from carrying out any action and holding voting according to our belief.”