Ես որեւիցե խնդիր չունեմ քրեական գործի հետ կապված, պարզ ճակատով եմ։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 12-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանը՝ անդրադառնալով «Ադեկվադ» միաբանության ղեկավար Արթուր Դանիելյանի եւ իր միջեւ տեղի ունեցող ծեծկռտուքին եւ այդ առթիվ հարուցված քրեական գործին։
Լրագրողի հարցին՝ արդյոք կա՞ փորձագետի եզրակացություն, որ ինքը գտնվել է աֆեկտի տակ, կամ ինչի՞ վրա է հիմնվել ՀՔԾ–ն, երբ որոշել է, որ Ալեն Սիմոնյանն անակնկալի է եկել, դրա համար է հարվածել Արթուր Դանիելյանին, ԱԺ փոխնախագահն այդպես էլ ուղիղ չպատասխանեց, փոխարենը սկսեց մեղադրել լրատվամիջոցներին, նաև նշեց, որ ինքը գործով ունի տուժողի կարգավիճակ։
«Կարծիքները, որ հնչում են, ընդամենը կարծիք են։ Կա քրեական գործ։ Ես որեւիցե խնդիր չունեմ քրեական գործի հետ կապված, պարզ ճակատով եմ։  Նույնիսկ այն տեսանյութը, որ հրապարակում են եւ փորձում են ինձ վարկաբեկել, ինձ չի կարող վարկաբեկել։ Ինձ համար այդ թեման վաղուց փակված է»,- ասաց Սիմոնյանը։
Նշենք, որ Արթուր Դանիելյանն այս գործով ունի մեղարդյալ կարգավիճակ։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 258-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ խուլիգանություն, որն ուղեկցվել է անձի նկատմամբ բռնություն գործադրելով: Հարասակության մեջ տարակուսանք է առաջացրել փաստը, որ չնայած Ալեն Սիմոնյանն ասել էր, որ ինքն է առաջինը հարվածել Դանիելյանին, նաև կա տեսագրությունը կատարվածի, ՀՔԾ–ն միայն Արթուր Դանիելյանին է ներգրավել որպես մեղադրյալ։
Հիշեցնենք, որ Արթուր Դանիելյանի փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը հայտնել էր՝ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում նշանակված դատահոգեբանական փորձաքննության եզրակացությամբ ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանի մոտ աֆեկտ չի հաստատվել. փորձագետը նշել է, որ Ալեն Սիմոնյանի մոտ աֆեկտի առկայությունը ոչ հաստատել, ոչ հերքել չի կարող:
Եթե փորձագետը չի կարող հաստատել աֆեկտի առկայությունը, ապա այն պարզապես չկա. Արթուր Դանիելյանի փաստաբան

Боднувший оппонента вице-спикер парламента Армении Ален Симонян уверяет – в уголовном деле он предстает с «чистым челом». Комплимент в собственный адрес Симонян озвучил в беседе с журналистами.
Представители четвертой власти попытались выяснить у вице-спикера, проводилась ли экспертиза, и на основании чего следствие пришло к выводу, что Симонян в момент инцидента находился «в состоянии аффекта». Вопрос едва не вызвал повторно подобное состояние. Вместо ответа, Симонян стал обвинять СМИ и настаивать на своем статусе потерпевшего.
Симонян считает, что видео коронного удара головой в нос оппонента и то не может доказать его вину. «Для меня тема давно закрыта», - изрек Симонян..
Согласно сообщению следственного органа, в районе 17:05 часов 29 апреля текущего года Симонян повстречал в парке Малибу главу инициативы «Адеквад» Артура Даниеляна. По версии следствия, Симонян вежливо поздоровался, на что Даниелян ответил грубой руганью.  Симонян боднул головой оппонента и попал в нос, после чего началась потасовка.
Артуру Даниеляну предъявлено обвинение по ч.2 статьи 258. А вот к Алену Симоняну у следственного органа нет ровно никаких претензий, поскольку тот в момент инцидента «находился в крайне эмоциональном состоянии». Решение не осуществлять уголовное преследование в отношении депутата принято 30 июля ввиду отсутствия состава преступления.
Напомним, что зачинщиком рукопашной был все же Симонян, хотя вопрос можно было решить посредством суда без рукоприкладства.