ԿԽՄԿ Բաքվի պատվիրակության ներկայացուցիչները չեն այցելել Գուրգեն Ալավերդյանին, այժմ այդ ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 2-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
«Հաշվի առնելով հարցի զգայունությունը՝ չեմ կարող մանրամասներ հայտնել»,-ասաց նա:
Նա հիշեցրեց, որ գերատեսչությունը հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ դատապարտելով Ադրբեջանի իրավասության տակ հայտնված անձանց հանդեպ ստորացուցիչ վերաբերմունքը: «Դա միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտում է»,-հավելեց Աննա Նաղդալյանը:
Պատասխանելով «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով փոխանակման հնարավորության մասին հարցին՝ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը նշեց, որ Հայաստանում ռազմագերիներ չկան: «Ադրբեջանում մտացածին մեղադրանքներ են հնչեցնում չհաստատված հանգամանքներում իրենց կողմում հայտնված անձանց, ովքեր հանցանք չեն գործել: Միայն այս տարի Հայաստանի իրավասության տակ է հայտնվել Ադրբեջանի 2 քաղաքացի: Ի տարբերություն Ադրբեջանի՝ Հայաստանում նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդում չի իրականացվում, նրանց ռազմագերիների չեն վերածում եւ հարգում են նրանց իրավունքը: Ադրբեջանը փորձում է հետ վերադարձնել 2 քաղաքացիների՝ անչափահաս Սմբատ Ցականյանի մարդասպաններին (պատիժ են կրում Արցախում,-խմբ.): Անչափահասի սպանությունը ծանր հանցանք է ցանկացած հասարակությունում: Կարծում եմ՝ պատաստախնն առավել քան հստակ է»,-եզրափակեց Աննա Նաղդալյանը:

YEREVAN. – Representatives of the Baku delegation of the ICRC have not visited [Armenian captive] Gurgen Alaverdyan; now work is underway in that regard. Anna Naghdalyan, spokesperson for the Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Armenia, stated this at a press conference on Wednesday.
"Given the sensitivity of the issue, I cannot provide details," she added.
Naghdalyan recalled, however, that the MFA had issued a statement condemning Azerbaijan’s debasing treatment of the persons who have ended up under its jurisdiction. "It is a gross violation of international humanitarian law," Naghdalyan added.
And when asked about the possibility of captive exchange with Azerbaijan based on the "all for all" precept, the Armenian MFA spokesperson noted that there are no prisoners of war in Armenia. "In Azerbaijan, imaginary accusations are made against people who end up on their side under unconfirmed circumstances, who did not commit a crime. This year alone, two Azerbaijani citizens have ended up under the jurisdiction of Armenia. [But] unlike in Azerbaijan, they are not prosecuted in Armenia, they are not turned into prisoners of war, and their rights are respected. [But] Azerbaijan is trying to have two [Azerbaijani] citizens—the murderers of [Artsakh (Nagorno-Karabakh)] minor Smbat Tsakanyan—returned [to Azerbaijan] [Editorial: they are serving a respective sentence in Artsakh]. The murder of a minor is a grave crime in any society. I believe the answer is more than clear," Anna Naghdalyan concluded.