ՍԴ-ն քաղաքական մարմին չի, որպեսզի կարեւորություն ունենա իր համար, թե փողոցում իր մասին ինչ են խոսում։ Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 24-ին , լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՍԴ դատավոր Հրայր Թովմասյանը։
Լրագրողի դիտարկմանը, որ Հրայր Թովմասյանի՝ ՍԴ նախագահի պաշտոնից հրաժարվելուն շատերն էին սպասում, ինչո՞ւ ինքը հրաժարական չտվեց, Հրայր Թովմասյանն ասաց. «Ինձ համար ոչ թե կարեւոր է՝ ինձ դրսից ինչ-որ մեկը քննադատում է, այլ ինձ համար շատ կարեւոր է՝ այդ գործառույթն արդյունավետ եմ իրականացնում, թե՞ ոչ։ Ես մի քանի անգամ հայտարարել եմ՝ սիրելի գործընկերներ, որ որը ձեզանից 5-ը կգա իմ սենյակ եւ կասի՝ պարոն Թովմասյան, գիտեք, ձեզ շատ ենք սիրում, բայց մենք չենք ուզում, որ դուք մեր նախագահը լինեք եւ ես հրաժարական կտամ»։
Հրայր Թովմասյանը շեշտեց, որ նման գործընթացները ՍԴ-ի ներքին գործն են. «Մյուսներին չպետք է հետաքրքրի, թե այստեղ ինչ են մտածում, ով ինչ է ընդհանրապես խոսում։ Այս շենքին էլ չպետք է հետաքրքրի, թե դուք ինչ եք մտածում, հասարակությունն ինչ է մտածում։ ՍԴ-ն քաղաքական մարմին չի։ Որոշակի թափանցիկության սահմանափակումը պաշտպանում է ՍԴ-ն, որպեսզի ՍԴ-ն իր որոշումը կայացնելիս չնայի, թե իր մասին ինչ կասեն։ ՍԴ-ն քաղաքական մարմին չի, որպեսզի կարեւորություն ունենա իր համար, թե փողոցում իր մասին ինչ են խոսում։ Ես ոչ մի սդ-ի նախագահի չեմ նախանձում»։

The Constitutional Court is not a political authority for it to matter who says what about it on the streets. This is what judge of the Constitutional Court of Armenia Hrayr Tovmasyan told reporters today.
When told that why he didn’t resign when he was President of the Court when many people were waiting for his resignation, Tovmasyan said the following: “What matters to me is effective implementation of the functions of the Constitutional Court, not who criticizes the latter.”
Tovmasyan stressed that such processes are the internal affairs of the Constitutional Court. “The Constitutional Court is not a political authority. Certain restriction on transparency protects the Constitutional Court so that it doesn’t matter who says what when the Court renders decisions. I don’t envy any president of the Constitutional Court,” he added.