Հակառակորդը որեւէ էական առաջխաղացում չունի, չնայած որ վերջին մի քանի օրերի ընթացքում Ադրբեջանի ԶՈւ-երը որդեգրել են հետեւյալ քաղաքականությունը. հետախուզադիվերսիոն գործողություններով մեծ ռազմաճակատային տարբեր բնակավայրերում արագ ներթափանցումներ իրականացնել եւ տեղեկատվական ակցիաներ իրականացնել, դրոշներ պարզելով տարբեր շենքերի վրա, նկարվել, որպեսզի հոգեբանական ազդեցություն թողնեն առաջին հերթին իրենց հասարակության վրա, հետո նաեւ մեր հասարակության վրա։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 13-ին, հրավիրված ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
«Արդեն բավականին ժամանակ մարտական գործողությունների ընթացքում կոտրելով սեփական ԶՈւ-երի մեծ ներուժը, հարձակողական մարտերում նշանակալի, էական առաջընթաց ու հաջողություններ չունենալով Ադրբեջանի հասարակությանը պետք է կերակրել նման տեղեկատվություններով։
Ըստ էության, 14-15 օրվա ընթացքում մեկ գնդի խնդրի ծավալով առաջխաղացում ապահոված ադրբեջանական 3-4 բանակային կորպուսները մեծ հաշվով մեծ գովելու բան չունեն։ Ցանկացած միջազգային ռազմական փորձագետ կհաստատի իմ ասածը։ Դրանից հետո ոչինչ չի մնում, բացի նրանից, որ դիվերսիոն խմբերն արագ ներթափանցումներ կատարեն տարբեր բնակավայրեր, տարբեր շինությունների մոտ նկարվեն եւ հետո ներկայացնեն տվյալ շինությունները որպես այս կամ այն գյուղի կամ քաղաքի գյուղապետարան կամ քաղաապետարան»,- ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը։

Противник не добился каких-либо значительных успехов, несмотря на то, что за последние дни Вооруженные силы Азербайджана приняли на вооружение новую политику. Об этом заявил в ходе брифинга 13 октября представитель Минобороны Армении Арцрун Ованисян.
Так, по словам представителя МО, путем использования разведывательно-диверсионных групп азербайджанцы пытаются осуществлять операции, проникая и проводя информационные акции в различных населенных пунктах, расположенных возле крупных прифронтовых зон, разворачивая свои национальные флаги на различных зданиях, и фотографируясь с ними, с целью психологического воздействия, сначала, на собственное общество, а затем, и на наше.
Ованисян добавил, что в эти дни 3-4 армейским корпусам ВС Азербайджана удалось добиться прогресса в рамках задачи одного полка.
«По большому счету, трем-четырем азербайджанским армейским корпусам, добившимся за 14-15 дней прогресса в масштабах стоящей перед одним полком задачи, мало чем можно хвастаться. Любой иностранный военный эксперт подтвердит мои слова. После этого не остается ничего, кроме как диверсионным группам быстро проникать в разные населенные пункты, фотографироваться возле разных зданий и представлять их за сельский муниципалитет или мэрию», - пояснил представитель Минобороны.