Թուրքիայի հետ պիտի խոսենք, եթե մենք չխոսենք, մեր փոխարեն ուրիշը կխոսի։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 9–ին, խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն՝ անդրադառնալով հարցին, թե ի՞նչ կարծիքի է այն մոտեցման հետ, գուցե հիմա է ճիշտ ժամանակը, որ Թուրքիայի հետ թշնամանք չլինի։
«Թուրքիայի հետ պետք է խոսել։ Առաջին պատերազմի ընթացքում էլ Թուրքիան խոսում էր  Հայաստանի իշխանությունների հետ։ Նույնիսկ Տեր–Պետրոսյանը գնաց Օզալի թաղմանը, ես լինելով Մեղրիի պարետ, խոսում էի Նախիջեւանի ներքին գործերի նախարարի հետ, պատերազմում էինք եւ խոսում։ Բա պիտի խոսենք, բա ում հետ խոսենք, Թուրքիայի հետ պիտի խոսենք, եթե մենք չխոսենք, մեր փոխարեն ուրիշը կխոսի։ Ինչ–որ պահերի խոսակցություն եղել է, նույնիսկ Սերժ Սարգսյանը ֆուտբոլ էր խաղում, դա էլ է  նորմալ, պետք է խոսել, խոսելն ավելի լավ է, քան կրակելը»,– ընդգծեց Անդրանիկ Քոչարյանը։
Նշենք, որ մարտի 27–ին, Հանրային հեռուստաընկերության եթերում ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք Թուրքիային համարում է թշնամի պետություն,  ԱԽ քարտուղարն ասել էր, որ «եթե մենք գնում ենք տարածաշրջանի ապաշրջափակման, ապա մեր մոտեցումներում որոշակի շտկումներ  պետք է լինեն եւ իրենք այդ ուղղությամբ աշխատում են»։
Հաջորդ օրը Արմավիրի մարզ կատարած այցի ժամանակ, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին հայտարարել էր.
«Կարծում եմ՝ մենք տարածաշրջանի նկատմամբ մեր հայացքները պետք է փոխենք։ Մենք պետք է դրա մասին մտածենք։ Այո, ասված է, եւ մենք գիտենք, որ տարածաշրջանում ունենք թշնամիներ, բայց եկեք արձանագրենք՝ ինչքան մենք ենք համարում թշնամի, այնքան էլ մեզ են համարում թշնամի։ Ինչքան մեզ շատ են համարում թշնամի, մենք այդքան ավելի շատ ենք թշնամի համարում»։

Мы должны говорить с Турцией, если мы не будем говорить, за нас будет говорить кто-то другой. Об этом сегодня, 9 апреля, в беседе с журналистами в парламенте заявил председатель  комиссии по обороне и безопасности от правящего блока «Мой шаг» Андраник Кочарян.
«Нам нужно говорить с Турцией. Во время первой войны Турция контактировала  с властями Армении. Даже (первый президент Армении) Левон Тер-Петросян был на похоронах (президента Турции) Тургута Озала. Я, будучи комендантом  Мегри, разговаривал с министром внутренних дел Нахиджена, мы воевали, но разговаривали. Мы должны говорить, с Турцией, если мы не будем говорить, кто-то другой будет говорить за нас. В какой-то момент были разговоры, даже Серж Саргсян играл в футбол, это тоже нормально, надо разговаривать, лучше говорить, чем стрелять», - отметил Кочарян.
Отметим, что 27 марта в эфире Общественного телевидения секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян, отвечая на вопрос, считает ли он Турцию вражеским государством, отметил, что в этом вопросе «нужны определенные корректировки».
Премьер-министр Никол Пашинян в ходе своего визита в Армавирскую область отметил, что «нам нужно изменить наши взгляды на регион». «Надо об этом подумать. Мы знаем, что у нас есть враги в этом регионе, но чем больше мы считаем их врагами, тем больше они считают нас врагами».