Բելառուսի նախագահ Ադեքսանդր Լուկաշենկոն մտադիր է հրամանագիր ստորագրել արտակարգ իրավիճակում երկրում պետության ղեկավարի բացակայության պայմաններում նախագահական լիազորությունները Անվտանգության խորհրդին վերապահելու մասին, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Նա պարզաբանել է, որ փաստաթղթի համաձայն, նախագահի աշխատունակության կամ մահվան դեպքում Անվտանգության խորհուրդն ավտոմատ կերպով օժտված կլինի համապատասխան լիազորություններով: «Մենք իրականում կունենանք կոլեկտիվ նախագահ՝Անվտանգության խորհրդի տեսքով»,- ասել է նա:
«Նախագահը գնդակահարվել է. հաջորդ օրն Անվտանգության խորհուրդն օժտված կլինի լիազորություններով»,- հավելել է նախագահը: Նա նշել է, որ Անվտանգության խորհրդում քաղաքացիականներն եւ զինվորականները կորոշեն, թե երբ են նախագահական ընտրություններ նշանակելու, մտցնել արտակարգ դրություն, թե ոչ եւ ինչպես վարվել: Լուկաշենկոն շեշտել է, որ անհրաժեշտ կլինի անհապաղ արտակարգ դրություն մտցնել՝«ընդհուպ մինչեւ ռազմական», եթե «սահմանին ին-որ մեկը շարժվի»:
Լուկաշենկոն նշել է, որ «նա պետք է ամեն ինչ նախատեսի»: «Այո, նախագահ կլինի. երբ չկա նախագահ, պարտականությունները վարչապետն է կատարում: Նա կնախագահի, բայց բոլոր որոշումները կայացվելու են գաղտնի քվեարկությամբ, որպեսզի ճնշումներ չլինեն»,- ասել է Լուկաշենկոն:

Декрет о наделении Совета безопасности президентскими полномочиями в экстренной ситуации при отсутствии в стране главы государства намерен подписать президент Беларуси Адександр Лукашенко в ближайшие дни, пишет ТАСС. tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11236329?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop
Он пояснил, что в соответствии с документом в случае недееспособности или гибели президента Совет безопасности будет автоматически наделен соответствующими полномочиями. «У нас будет фактически коллективный президент в виде Совета безопасности», - сказал он.
«Президента застрелили - на завтра Совет безопасности будет наделен полномочиями», - добавил президент. Он отметил, что гражданские и военные в Совбезе решат, когда будут назначены президентские выборы, вводить или не вводить чрезвычайное положение, как действовать. Лукашенко подчеркнул, что нужно будет мгновенно вводить чрезвычайное положение, «вплоть до военного», в том случае, если «кто-то на границе шевельнется».
Лукашенко отметил, что «должен предусмотреть все». «Да, председатель будет: когда нет президента, исполняет обязанности премьер. Он будет председательствовать, но все решения будут приниматься тайным голосованием, чтобы не было давления», - заявил Лукашенко.