Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ նախագահությամբ դատավոր Լուսինե Աբգարյանի, այսօր՝ հուլիսի 6-ին, ընթանում է «Հայաստան» դաշինքի անդամ, «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի ղեկավար, բժիշկ Արմեն Չարչյանին կալանավորելու որոշման դեմ բողոքի քննությունը։
Նախորդ դատական նիստից հետո Չարչյանի պաշտպաններն ասացին՝ դատարանում վերահաստատել են իրենց դիրքորոշումն առ այն, որ առկա չէ հիմնավոր կասկած, եւ, որ Արմեն Չարչյանն առնչություն չունի իրեն վերագրվող հանցանքի հետ:
Հիշեցնենք, որ Չարչյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի հատկանիշներով՝ ընտրողներին կաշառք տալը, ստանալը, ընտրությունների ժամանակ բարեգործության արգելքի խախտումը կամ ընտրողի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելը։
Նրան կալանավորելու որոշում է կայացրել առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանը։ Նա գտել էր, որ քննությանը խոչընդոտելու հիմքն առկա է։
Հավելենք, որ Չարչյանին ձերբակալելը դատարանը ճանաչել էր ոչ իրավաչափ։ Նա ազատ արձակվելուց հետո ասուլիս էր տվել, որի ժամանակ անդրադարձել էր հարուցված քրեական գործին ու պնդել, որ այն «կարված գործ է»։
Հիշեցնենք, որ համացանցում տարածվել էր մի ձայնագրություն, ըստ որի Չարչյանը բժշկական կենտրոնի իր աշխատակիցներին հորդորում էր՝ մասնակցել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին։ Ըստ պաշտպանական թիմի ՝դատարան է ներկայացվել այդ ձայնագրության մոնտաժված տարբերակը, ամբողջական տարբերակում, ըստ պաշտպանների, սպառնալիք կամ ճնշում չի գործադրվել իր աշխատակիցների նկատմամբ։

YEREVAN. – The appeal of the decision to arrest Dr. Armen Charchyan—Izmirlian Medical Center director and an MP candidate from the opposition "Armenia" bloc, led by second President Robert Kocharyan—is being considered Tuesday at the Criminal Court of Appeal.
After the previous court hearing, Charchyan's legal defenders said that they had reaffirmed their position in court that there was no reasonable doubt and that their client had nothing to do with the crime attributed to him.
Charchyan has been charged under Article 154.2 of the Criminal Code—that is, giving bribes to voters, taking bribes, violating the ban on charity during elections, or obstructing the exercise of a voter's free will.
The court of first instance had ruled that he be remanded in custody. It had found that there were grounds to obstruct the investigation.
Also, the court had found Charchyan's detention to be illegal. After his release, he had given a press conference during which he had argued that the criminal case against him was concocted.
A recording was disseminated on the Internet, according to which Armen Charchyan was urging his employees at Izmirlian Medical Center to go and vote in the snap parliamentary elections on June 20. But according to his legal defense team, the edited version of that recording was submitted to the court, whereas in the full version, Charchyan had not threatened or put pressure on his employees.