NEWS.am-ը շարք է շարունակում է Արցախյան երկրորդ պատերազմի մասին՝վերականգնելով իրադարձությունների պաշտոնական եւ իրական ժամանակագրությունը՝ օր առ օր։ Շատ իրադարձություններ մնացել են ստվերում, շատ տեղեկություններ վստահաբար գաղտնիացվել են կամ թաքցվել, պատերազմի ընթացքում, առավել եւս աղետին հաջորդող ամիսներին կուտակվել են բազմաթիվ հարցականներ, որոնց գերակշիռ մեծամասնության պատասխանները մինչեւ օրս չեն հնչել. ինչու եւ ինչպես ընկավ Շուշին, ինչու էին իրարամերժ ճակատից ստացվող եւ պաշտոնական տեղեկությունները, ինչու էր վարչապետը հարցազրույցի ընթացքում վստահորեն պնդում, թե այդ պահին հայկական ուժերն անցել են հակահարձակման եւ ջարդում են հակառակորդի բանակի ողնաշարը, սակայն հետո պարզվեց, որ հարավային ուղղությամբ այդ գործողությունն էր հենց հետագա ռազմական անհաջողությունների գլխավոր պատճառը, եւ, իհարկե, ինչպես եղավ, որ պաշտոնական մակարդակով մինչեւ վերջին օրը պատերազմն իշխանությունը վարում էր «Հաղթելու ենք» խոստում-կարգախոսի ներքո, եւ Շուշիի անկման ցնցումից ուշքի չեկած հանրությանը ժամեր անց ներկայացվեց պարտությունն արձանագրող նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը։
Օր 2-րդ՝ սեպտեմբերի 28
Պատերազմի երկրորդ օրը Արցախի պաշտպանության նախարարությունը հայտնեց եւս 15 զինծառայողի զոհվելու մասին։ Առաջին օրը հաղորդվել էր 16 զոհվածի մասին: Օրվա երկրորդ կեսին ՊԲ-ն հայտնեց եւս 28 զոհվածի մասին։ Պատերազմի հետեւանքով զոհվածների ընդհանուր թիվը հաշվի առնելով՝այժմ պարզ է դառնում, որ այս տվյալները 7-8 անգամ նվազեցված են եղել։
Առավոտյան Արծրուն Հովհաննիսյանը Ֆեյսբուքում գրեց, որ մեր զորքերի մասին ադրբեջանական կողմի հայտնած կորուստները չեն համապատասխանում իրականությանը։ Ըստ նրա՝ գիշերը շարունակված մարտական գործողություններում հայկական զորքերն ունեցել են նշանակալի հաջողություններ: Թե ինչ հաջողությունների մասին էր խոսում Հովհաննիսյանը՝ հայտնի չէ մինչեւ օրս։
Պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն տարածեց, որ ՊԲ-ի ստորաբաժանումների ձեռնարկած հակագրոհի արդյունքում հակառակորդին պատճառվել է կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի մեծաքանակ կորուստներ, իսկ ՊԲ-ն վերականգնել է նախկինում կորցրած մի շարք դիրքեր: Թերեւս պաշտպանության նախարարի բացակայության մասին լուրերի տարածումը կանխելու համար նախարարի խոսնակը հաղորդեց, որ Դավիթ Տոնոյանն օպերատիվ խորհրդակցություն է անցկացրել, հանձնարարել քայլեր ձեռնարկել հակառակորդի զսպման, նախահարձակ գործողությունների կազմաքանդող հակազդման և պաշտպանական բանակին անհրաժեշտ աջակցության ցուցաբերման ուղղությամբ:
Պատերազմի առաջին օրվա կեսգիշերին կայացած ասուլիսում Արցախի արտգործնախարար Մասիս Մայիլյանը հայտարարեց, որ բոլոր միջազգային հեղինակավոր կառույցները արձագանքել են իրավիճակին, ՄԱԿ-ը, ԵԱՀԿ-ն, Եվրոպայի խորհուրդը, ՆԱՏՕ-ն հայտարարություն են ընդունել եւ հիմնական մեսիջն այն է, որ պետք է կասեցնել պատերազմական գործողությունները, վերադառնալ բանակցությունների եւ խաղաղ ճանապարհով լուծել հարցը: Բոլոր երկրների ու կառույցների արձագանքը եղել է խաղաղասիրական, բացի Թուրքիայից, որը բացահայտ եւ ագրեսիվ միակողմանի Ադրբեջանի օգտին է հանդես եկել: Ըստ Մայիլյանի՝ միջազգային հանրությունը ոչ միայն Ադրբեջանին պետք է զսպի, այլեւ Թուրքիային պետք է հեռու պահի գործընթացներից․«որովհետեւ այն էականորեն կարող է փոխել աշխարհաքաղաքական իրադրությունը մեր տարածաշրջանում»:
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը Ֆեյսբուքյան գրառմամբ շեշտեց, որ «Հաղթանակն անկասկած մերն է լինելու»: Նա հանդիպել էր կամավորական խմբերից մեկի տղաներին եւ նշել, որ «սա է մեր ժողովրդի անպարտ լինելու ֆենոմենը»:
Առավոտյան 9-ին մոտ Արցախի նախագահը եւս մեկ գրառում արեց՝ պնդելով, թե գիշերվա ընթացքում Պաշտպանության բանակն իրականացրել է մի քանի փայլուն ռազմագործողություններ՝ պաշտպանական բնագծի տարբեր հատվածներում վերականգնելով կորցրած դիրքերը կամ ունեցել որոշակի առաջխաղացում: «Մեկ անգամ ևս դիմում եմ բոլորիդ՝ հաղթանակի անվերապահ հավատով ու զգացումով: Անհնար է հաղթել մի ժողովրդի, որը ժամերի ընթացքում վերածվում է կուռ ու միասնական բանակի:Հաղթանակը մերն է լինելու»,– գրել էր Արայիկ Հարությունյանը:
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Թեւոսյանը գրեց, թե սողոսկում են լուրեր, որ ադրբեջանցիները դժգոհում են, որ Թուրքիայի օգնությամբ Ադրբեջան տեղափոխված վարձկանները շարիաթի օրենքներ են փորձում մտցնել իրենց կենցաղ, կոտրում են խանութները՝ արգելելով ալկոհոլ վաճառել, կանանց արգելում են տնից դուրս գալ առանց հիջաբի, թալանում են մարդկանց եւ այլն: «Ալիեւի հանցագործ արկածախնդրությունն այդ երկիրը պայթեցնելու է ներսից, շատ չմնաց»: Որտեղից էին այդ լուրերը սողոսկում, եւ «շատ չմնաց» ասելով Թեւոսյանը որքան ժամանակահատված նկատի ուներ, նույնպես մինչեւ այժմ հայտնի չէ։
Մինչեւ կեսօր անցկացրած ասուլիսում Արծրուն Հովհաննիսյանը հայտարարեց, որ հայկական կողմն Ադրբեջանից իրենց դիակները տարհանելու խնդրանք չի ստացել: «ՊԲ-ն տարածել էր տեսանյութ, որտեղ երեւում էին ադրբեջանական զորքերի զինծառայողների բազում դիակներ»,-ասել էր նա։ Մինչեւ այդ ՊՆ-ն հայտնել էր հակառակորդի մի քանի տասնյակ դիակների մասին։
Քիչ անց ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեսանյութ հրապարակեց, թե ինչպես է «հակառակորդը, մարդկային եւ զինտեխնիկայի մեծ կորուստներից սարսափած, այսօր ժամը 07:30-ի սահմաններում հարավարեւելյան ուղղությամբ կիրառել ծանր «ՏՕՍ» հրանետ»։ Ի դեպ, տեսանյութից ոչ մի կերպ չէր կարող երեւալ, որ հակառակորդն այդ զինատեսակը կիրառում է «մեծ կորուստներից սարսափած»։ Հիշեցնենք, որ պատերազմից հետո կայացած ասուլիսում գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանն ասել էր, որ ռազմական գործողությունների ընթացքում չափազանցություններն ու տեղեկությունների շուրջ մանիպուլյացիաները թույլատրելի են մինչեւ 30 տոկոսի սահմանում, ոչ թե 100, ինչպես դա տեղի է ունեցել 44–օրյա պատերազմի ընթացքում։
«Երբ եւ որ դեպքում հայկական կողմը կկիրառի «Իսկանդեր» եւ «ՍՈՒ 30ՍՄ» կործանիչներ» հարցին ի պատասխան Արծրուն Հովհաննիսյանը հայտարարեց, թե չի կարծում, որ կոնկրետ զինատեսակի կիրառման հարցը տեղին է ընդհանրապես քննարկելը: Ըստ նրա՝ երբ անհրաժեշտ լինի, այն ժամանակ էլ կկիրառեն։ Նշենք, որ այդ ժամանակ հանրությանը դեռ հայտնի չէր, որ կործանիչները հրթիռներ չունեն, իսկ գերհզոր «Իսկանդերը» կիրառվեց պատերազմի ավարտին միայն՝ Շուշիում, եւ հայտնի չէ, թե ինչ տվեց այդ հարվածը հայկական կողմին։
Այս նույն ճեպազրույցում Հովհաննիսյանը կոչ արեց կապի դուրս չգալ զինծառայողների հետ, քանի որ հակառակորդն օգտագործելով կապուղիները կարողանում է թիրախավորել մեր զինծառայողներին։ Հիշեցնենք, որ այս կոչից որոշ ժամանակ անց էր վարչապետ Փաշինյանը «լայվ» մտել եւ սկսել հեռախոսակապով զրուցել առաջնագծի զինվորների հետ։
Ռուսաստանում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը հայտարարեց, որ Սիրիայից Թուրքիա տեղափոխած զինյալներն արդեն մասնակցում են ռազմական գործողություններին Լեռնային Ղարաբաղում: «Վերջին շրջանում Թուրքիան Սիրիայից շուրջ 4000 զինյալ է տեղափոխել Ադրբեջան: Նրանք արդեն մասնակցում են նրանց կողմում»,- ասել էր դեսպանը:
Հայաստանի Ազգային ժողովը արտահերթ նիստ գումարեց, որի օրակարգում մեկ հարց էր՝ հայտարարություն «2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիան դատապարտելու վերաբերյալ»: Նախաձեռնությունը ԱԺ բոլոր երեք խմբակցություններին էր:
Վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանն իր Ֆեյսբուքյան էջում լուսանկարներ հրապարակեց ու տեղեկացրեց, թե այցելել է Ստեփանակերտում գտնվող մի քանի ապաստարաններ, որտեղ պատսպարվել են խաղաղ բնակիչները՝ կանայք, երեխաները, ծերերը։
Ավելի ոշ նա լուսանկարներ հրապարակեց Ստեփանակերտի կենտրոնական զինվորական հոսպիտալ իր այցից։
Հայաստանի ՊՆ մամուլի խոսնակը տեսանյութ հրապարակեց, որտեղ ներկայացված են ադրբեջանական զինտեխնիկայի հերթական խոցումները:«ՊԲ ստորաբաժանումները առանձին հատվածներում հաջողությամբ իրականացնում են պատժիչ գործողություններ։ Մեր զինծառայողների մարտական ոգին բարձր է»,-գրել էր նա:
Պատերազմի երկրորդ օրվա ցերեկը արտգործնախարարությունը հայտարարություն տարածեց համոզմունք հայտնելով, որ Ադրբեջանի ռազմական արկածախնդրությունը ձախողվելու է, եւ Ադրբեջանը պարտադրված է լինելու հրաժարվել ռազմական ճանապարհով հիմնախնդրի կարգավորման իր մտադրությունից ու Արցախի ժողովրդի հետ խոսելու ոչ թե հրանոթների լեզվով, այլ խաղաղ բանակցային սեղանի շուրջ։ Առանց մեկնաբանության։
Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը Ֆեյսբուքում գրեց. «Հակառակ ադրբեջանական կողմի տարածող ակտիվ ապատեղեկատվությանը, նշեմ, որ առաջնագծում թշնամին ոչ մի հաջողություն չունի եւ «թուրքական ու ահաբեկչական տարբեր խմբավորումներից կազմված ադրբեջանական զորքն ամենուրեք հանդիպում է Պաշտպանության բանակի կոշտ ու կործանիչ հարվածներին»։ Առանց մեկնաբանության։
Վարչապետի նախկին խորհրդական Հակոբ Ճաղարյանը հայտնեց, որ Թուրքիան եւ Իսրայելը Ադրբեջանին անընդհատ սպառազինություններ են մատակարարում, որի միակ ճանապարհը անցնում է Վրաստանի օդային տարածքով: «Հայաստանը պարտավոր է օգտագործել դիվանագիտական բոլոր հնարավորությունները, այդ թռիչքներն արգելելու»,– գրել էր նա: Հիշեցնենք, որ Վրաստանը հայտարարել էր, որ իր տարածքը փակել է զենքի մատակարարումների առաջ, բայց այդ արգելքը գործեց միայն Հայաստանի դեպքում։ Բացի այդ, Ադրբեջանին զենքի մատակարարման մասին հայտարարությունը պետք է որ պետական մակարդակով լիներ, ոչ թե մասնավոր անձի։
Սեպտեմբերի 26-ին տեսագրված եւ 2 օր անց հեռարձակված հարցազրույցում վարչապետ Փաշինյանը պնդում էր, որ 2018-ին՝ Դուշանբեում, ոչ թե ինքն է Ադրբեջանի նախագահին խնդրանքով դիմել, այլ հակառակը։ Արցախի հարցով բանակցություններ վարելու լիազորություն ունեցել է երկու անձ՝ ԱԳ նախարարը, եւինքը։ «Եվս մեկ պաշտոնյա՝ ԱԱԾ տնօրենը, որոշակի դերակատարում է ունեցել ձեզ հայտնի օպերատիվ կապի ապահովման գործում՝ իմ եւ Ադրբեջանի նախագահի միջեւ»,– ասել էր նա՝ նկատի ունենալով 5 միլիարդ դոլարի դիմաց Արցախի շրջակա տարածքներից հրաժարվելու Բաքվի առաջարկը։
Ըստ Փաշինյանի, ինքը Երեւանի քաղաքապետի ընտրարշավում ունեցած ելույթներում փորձել է ուղղակի դիմել Ադրբեջանի ժողովրդին, Ալիեւն էլ խնդրել է ձեռնպահ մնալ այդ քայլերից, քանի որ վախենում էր՝ հեղափոխության ալիքը հասնի Ադրբեջան։
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանը լրագրողներին հայտնեվ, որ Արցախի ճանաչման առաջարկների շուրջ քննարկումները շարունակվում են, քննարկվում են եւ՛ ճանաչման եւ՛ փոխգործակցության համաձայնագրի տարբերակները: Հիշեցնենք, որ ՀՀ-ն մինչեւ օրս չի ճանաչել Արցախը որպես անկախ հանրապետություն, փոխգործակցության վերաբերյալ էլ նոր համաձայնագրեր չի կնքել։
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը լրագրողներից հայտարարեց, որ ամենակարեւոր դրսեւորումը պետության կողմից ռազմական դրություն հայտարարելն էր: «Եթե այդպիսի քայլեր արված լինեին 2016 թվականին, կարծում եմ՝ մենք այլ պատկեր կունենայինք»,- ասաց նա: Ակնհայտ է, որ Ա․Քոչարյանընկատիուներ, թե ավելի շահեկան է հայկական կողմի վիճակը 2016-ի համեմատ։ Իշխող խմբակցության ներկայացուցիչը նաեւ խոսեց մարտադաշտում տիրող դրությունից՝ նշելով, որ «հաջողություններ ենք արձանագրել Ասկերան-Մարտունի հատվածում. հակառակորդը տվել է մարդկային կորուստներ, տեխնիկայի կորուստներ։ Հաջողություններ ենք արձանագրել հարավային հատվածում՝ Ջեբրաիլի ուղղությամբ, որտեղ ունեցել էինք դիրքային կորուստներ, բայց այս պահին դիրքային կորուստների խնդիրը չէ»: Թե ինչն էր խնդիրն այդ դեպքում, պարզ չէ մինչեւ օրս։ Քոչարյանը նաեւ ասել էր, թե «լավ ենք անում, որ «Իսկանդերը» գործի չենք դնում»։ Ըստ նրա՝ քանի որ պատերազմը գնում է «նպաստավոր հունով, Արցախի ճանաչումը կարող է մի քանի օր սպասել»։ Առանցմեկնաբանության։
«Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Միքայել Զոլյանը ԱԺ-ում հայտարարեց․«Մենք կհաղթենք, քանի որ պաշտպանում ենք մեր ազատությունը, անկախությունը եւ մեր ապագան: Մենք կհաղթենք, քանի որ ազատ ենք, ազնիվ եւ միասնական: Իսկ Ալիեւի ռեժիմի թուլությունն այն է, որ այն հիմնված է կոռուպցիայի, բռնության, ստի ու կեղծիքի վրա: Նա չունի աջակցություն նույնիսկ իր սեփական քաղաքացիների շրջանում»,- ընդգծեց պատգամավորը: Զոլյանը չհայտնեց, թե որտեղից իրեն Ալիեւի՝ իր քաղաքացիների աջակցությունը չունենալու տվյալը։
ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը հերթական ճեպազրույցում հայտարարեց, թե մարտերի կիզակետում են Հյուսիսային եւ Հարավային ուղղությունները: «Այսօր առավոտյան Ադրբեջանը հրետանու միջոցների մեծաքանակ կիրառությամբ հարձակումներ է սկսել, որոնք հայկական ԶՈՒ-երը հաջողությամբ հետ են մղում՝ հակառակորդին պատճառելով զգալի կորուստներ:
Հարավային ուղղությամբ բավականին լայնածավալ հարձակողական գործողությունները հետ են մղվել տանկային ստորաբաժանումներով եւ այդ ընթացքում Ադրբեջանի զինուժը կորցրել է եւս 10-11 միավոր զրահատեխնիկա, հիմնականում տանկեր: Հետ են շպրտվել ելման դիրքեր եւ այդ ուղղությամբ հիմա համեմատաբար հանգիստ է, ընթանում են թեթեւ մարտեր»: Հիշեցնենք, որ հայկական ԶՈՒ-երը հիմնականում խնդիրներ են ունեցել հենց հարավային ուղղությունում։
Պաշտպանության նախարարի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը տեսանյութ հրապարակեց եւ գրեց․ «Հարավային ուղղությամբ հակառակորդի զրահատանկային լայնածավալ գրոհը կասեցված է»։
Հաղթական էյֆորիայի հերթական դրսեւորումն էր Արցախի նախագահի հերթական գրառումը․«Այսօր, քան երբեւէ հզոր ենք՝ մեր լեռների պես, իսկ թշնամին ամենուրեք տապալվում է մեր ոտքերի տակ: Հաղթանակը մերն է։ Հազարավոր կամավորականներ արդեն համալրել են Պաշտպանության բանակի շարքերը: Այն միասնությունն ու հավաքական կամքը, որ դրսեւորում են մեր հայրենակիցները, անկասելի են դարձնում մեր հաղթանակի ընթացքը», –հավաստիացրել էր նա:
Ավելի զուսպ էր Արցախի ՊԲ հրամանատարի տեղակալ Արթուր Սարգսյանը: Ճեպազրույցում նա տեղեկացրել էր, թր համառ մարտեր են ընթանում, որոշ տեղերում հայկական ուժերն իրենց դիրքերը վերականգնել են, ինչը նշանակում էր, որ որոշ տեղերում էլ չեն վերականգնել։ Երկրորդ օրվա դրությամբ հակառակորդը կորցրել է 36 ԱԹՍ, 47 զրահատեխնիկա եւ 400-ից ավելի զինծառայող։ Ըստ նրա՝ նախնական տվյալներով, պաշտպանության բանակն ուներ 48 զոհված, 200-ից ավելի վիրավոր:
Արցախի ԱԺ խոսնակ Արթուր Թովմասյանը երեկոյան հայտարարեց, որ Պաշտպանության բանակը հաջողությամբ կասեցնում է Ադրբեջանի զինված ուժերի հարձակումները եւ պատրաստ է մարտական գործողությունները տեղափոխել հակառակորդի տարածք: Պարզ չէ՝ հայկական լսարանի՞, թե՞ ադրբեջանականի համար էր այս հայտարարությունը, հայտնի չէ նաեւ, թե ինչու էին այսքան համոզիչ կերպով հայ հանրությանը վստահեցնում հաղթական դրության մասին։
Հաղթական տրամադրությամբ հայրենակիցներին վարակելու հերթական փորձն արեց Արցախի նախագահը։ Ազատամարտիկների հետ հանդիպմանը Արայիկ Հարությունյանը հայտարարեց, որ «2 օր է, հարյուրավոր տանկերով Օմարից մինչեւ Արաքս բոլոր ուղղություններով հարձակվել են, բայց հարյուրի հասնող տեխնիկա արդեն կորցրել են։ «Իրոք սա մեր վերջին եւ ամենապատասխանատու ճակատամարտն է։ Մի քանի օրում հակառակորդին պետք է ծնկի բերենք. դա հաջողվելու է մեզ, որովհետեւ ունենք ձեր նման հայրենակիցներ»,- ասել էր նա։
Քիչ անց էլ Հարությունյանն ասուլիս տվեց ու հայտարարեց, թե նման ստախոս իշխանության հետ, ինչպիսին Ադրբեջանում է, երկխոսությունը հնարավոր չէ: Օրհասական կռվի մեջ գտնվող փոքր երկրի դեպքում հաղթանակի երեւի 100 տոկոսանոց վստահություն էր պետք այսպիսի կտրուկության համար։
Երեկոյան համացանցում տեսանյութ տարածվեց, որտեղ երեւում էր, որ Նինոծմինդա-Բավրա անցակետում ջավախքցիներին թույլ չեն տալիս հումանիտար օգնությունը Հայաստան ուղարկել։ Նրանք փորձել են անվադողեր եւ սնունդ փոխանցել Արցախին, սակայն վրացի իրավապահները հավաքած հումանիտար օգնությունը թույլ չեն տալիս հասցնել սահման։

День второй – 28 сентября
На второй день войны Министерство обороны Арцаха сообщило о гибели еще 15 военнослужащих. В первый день сообщили о 16 погибших. Во второй половине дня Минобороны сообщило о гибели еще 28. С учетом общего числа погибших на войне, сейчас становится очевидным, что эти данные были занижены в 7-8 раз.
Утром Арцрун Ованнисян написал в Facebook, что заявления азербайджанской стороны о наших потерях не соответствуют действительности. По его словам, ночью военные действия продолжались, у наших ВС есть значительные успехи. О каких успехах говорил Ованнисян, неясно до сих пор.
Минобороны распространило видео о том, что подразделения Армии обороны предприняли контратаку, противник понес большие потери в живой силе и технике, Армия обороны восстановила ряд ранее потерянных позиций. Чтобы пресечь слухи об отсутствии министра обороны, пресс-секретарь сообщила, что Давид Тоноян провел оперативное совещание, распорядился предпринять шаги для сдерживания и противодействия противника, а также оказать необходимую поддержку Армии обороны.
В первый день войны в полночь глава МИД Арцаха Масис Маилян заявил, что все международные структуры отреагировали на создавшуюся ситуацию: ООН, ОБСЕ, Совет Европы, НАТО выступили с заявлениями, в которых основной месидж был призыв к прекращению военных действий, вернуться к переговорному процессу и решить вопрос мирным путем.
Реакция всех стран была миролюбивой, и только позиция Турции была агрессивной и односторонней в пользу Азербайджана. По словам Маиляна, международному сообществу следует сдерживать не только Азербайджан, но и Турцию следует держать подальше от этих процессов, «потому что это может существенно изменить геополитическую ситуацию в нашем регионе».
Президент Арцаха Араик Арутюнян на своей странице в Facebook подчеркнул, что «Победа, несомненно, будет за нами». Он встретился с членами одной из добровольческих групп и отметил, что « в этом и заключается феномен непобедимости нашего народа».
В 9 часов утра президент Арцаха сделал еще одну запись, утверждая, что течение ночи Армия обороны осуществила несколько блестящих военных действий, вернув утерянные позиции на различных участках оборонительного рубежа или достигнув определенного прогресса.
«Еще раз обращаюсь ко всем вам с безоговорочной верой и чувством победы. Невозможно победить народ, который в течение часов превращается в сплоченную и единую армию. Победа за нами!»,- написал он.
Депутат от фракции «Мой шаг» Ваагн Тевосян написал, что просачивается информация о недовольстве азербайджанцев, которые жалуются на наемников, которых Турция перебросила в Азербайджан: наемники пытаются навязать законы шариата в быт азербайджанцев, запрещая продавать алкоголь в магазинах, не разрешая женщинам выходить на улицу без хиджаба, грабят людей и так далее: «Преступная деятельность Алиева взорвет эту страну изнутри, немного осталось».
Откуда у Тевосяна таки новости, и о какой отрезок времени подразумевал он, говоря о том, что «немного осталось», до сих пор не известно.
На пресс-конференции, состоявшейся до полудня, Арцрун Ованнисян заявил, что из Азербайджана не поступали запросы и просьбы об эвакуации тел павших солдат.
«Армия обороны ранее опубликовала видео, на котором запечатлены тела многих азербайджанских военнослужащих»,-сказал он. До этого Минобороны сообщило о нескольких десятках трупов противника.
Пресс-секретарь Минобороны Шушан Степанян на своей странице в Facebook опубликовала видеоматериал о том, как «противник, ужаснувшись значительными потерями в живой силе и военной технике, 28 сентября, в районе 7: 30, применил на юго-восточном направлении тяжелую огнеметную систему «ТОС».
Кстати, из видеоматериала никак не возможно было увидеть, что противник использует данный вид оружия, «ужасаясь значительными потерями».
Напомним, что после войны на пресс-конференции генерал-полковник Мовсес Акопян заявил, что во время военных действий преувеличения и манипуляции с информацией допустимы в пределах до 30%, а не на все 100%, как это происходило во время 44-дневной войны.
На вопрос о возможность применения «Искандеров» или «Су 30 СМ» Арцрун Ованнисян заявил, что не думает, что вопрос применения конкретного вида оружия уместно вообще обсуждать. «Когда сочтут нужным, тогда и будут применены однозначно», - сказал он.
Отметим, что в это время общественность еще не знала, что истребители не имеют ракет, а сверхмощный «Искандер» применили только в конце войны в Шуши, и не известно, что дал армянской стороне этот удар. Ованнисян также призвал не выходить на связь с военнослужащими, так как противник используя средства связи наносит точечный удар по нашим солдатам.
Напомним, что через некоторое время после этого призыва премьер Пашинян в прямом эфире устанавливал связь по телефону с находящимися на передовой военнослужащими.
Посол Армении в России Вардан Тоганян заявил, что Боевики, переброшенные Турцией из Сирии, уже участвуют в военных действиях в Нагорном Карабахе. «По нашей информации, за последнее время около четырех тысяч боевиков переброшено Турцией из Сирии в Азербайджан.Они уже участвуют на той стороне...»,- сказал посол.
Национальное Собрание Армении созвало внеочередное заседание, на повестке которого был один вопрос-заявление «Об осуждении военной агрессии Азербайджана против Республики Арцах, инициированного 27 сентября 2020 года». Инициатива исходила от всех трех парламентских фракций.
Супруга премьер-министра Армении Анна Акопян на своей странице в Facebook опубликовала фотографии и сообщила, что посетила несколько убежищ в Степанакерте, где укрывались мирные жители, женщины, дети и старики.
Позжде она опубликовала фотографии со своего визита в центральный госпиталь Степанакерта.
Пресс-секретарь министра обороны Армении Шушан Степанян разместила на своей странице в Facebook видеоматериал с уничтожением очередной азербайджанской военной техники.
«Подразделения Армии обороны успешно проводят карательные действия на отдельных участках. Боевой дух наших военнослужащих находится на высоком уровне», - написала она.
Днем МИД Армении распространил заявление, в котором выражал уверенность, что военная авантюра Азербайджана провалится, и Азербайджан будет вынужден отказаться от своих намерений решить конфликт военным путем, говорить с народом Арцаха не на языке пушек, а за мирным переговорным столом. Без комментариев.
Пресс-секретарь президента Арцаха Ваграм Погосян написал в Facebook: «Вопреки активной дезинформации, распространяемой азербайджанской стороной, противник никаких успехов на передовой не фиксирует.Азербайджанская армия, состоящая из различных турецких и террористических группировок, повсюду сталкивается с жесткими и разрушительными ударами Армии обороны». Без комментариев.
Экс- советник премьера Акоп Чахарян сообщил, что Турция и Израиль постоянно обеспечивают Азербайджан вооружением: единственный путь доставки проходит через воздушное пространство Грузии.
«Армения обязана использовать все дипломатические возможности для прекращения этих полетов»,- написал он.
Напомним, что Грузия заявила о том, что ее территория закрыта для поставок оружия, однако этот запрет применялся только для Армении. Кроме этого, заявление о поставке оружия должно было прозвучать на государственном, а не на уровне частного лица.
В интервью, записанном 26 сентября, и транслируемом спустя два дня, премьер-министр Пашинян утверждает, что в 2018 году в Душанбе не он обратился к президенту Азербайджана, а президент Азербайджана Ильхам Алиев обратился к нему с просьбой.
«В нашем Правительстве лишь два человека имели полномочия вести переговоры по карабахскому вопросу: министр иностранных дел и я. Определенную роль в обеспечении оперативной связи между мной и президентом Азербайджана сыграл также и директор Службы национальной безопасности», - сказал он, имея в виду предложение Баку отказаться от территорий Арцаха за 5 млрд долларов.
По словам Пашиняна, во время предвыборной кампании по выборам мэра Еревана он в ряде своих выступлений напрямую обращался к народу Азербайджана, а Алиев попросил его воздержаться от этих шагов, так как боялся, что волна революции дойдет до Азербайджана.
Депутат правящей фракции блока «Мой шаг», председатель постоянной комиссии парламента Армении по внешним связям Рубен Рубинян сообщил журналистам, что обсуждаются варианты, как признания Арцаха, так и заключения соглашения о сотрудничестве.
Напомним, что Армения до сих пор не признала Арцах как независимую республику и не подписывала нового соглашения о взаимодействии.
Депутат от правящей фракции «Мой шаг» Андраник Кочарян заявил журналистам, что самым главным проявлением государства стало объявление военного положения. «Если бы такие шаги были бы предпринят в 2016 году, думаю, картина была бы другой», - сказал он.
Очевидно, что А. Кочарян имеет в виду, что армянская сторона имеет более выгодную позицию по сравнению с 2016 годом.
Представитель правящей фракции также говорил о ситуации на фронте, отметив, что «был зафиксирован успех на участке Аскеран- Мартуни: у противника потери в живой и технической силе. Был зафиксирован успех на южном участке в направлении Джабраила, где у нас были потери позиций, но на данный момент проблема не в потерях». А в чем была проблема, неясно по сей день. Кочарян также заявил, что «правильно делаем, что не применяем «Искандер». По его словам, так как война протекает «в благоприятном русле, признание Карабаха может несколько дней подождать». Без комментариев.
Депутат от правящего блока «Мой шаг» Микаел Золян заявил в парламенте. «Мы победим, потому что мы защищаем нашу свободу, независимость и наше будущее. Мы победим, потому что мы свободны, честны и едины. А слабость режима Алиева заключается в том, что он основан на коррупции, насилии, лжи и фарсе. Он не имеет поддержки даже среди собственных граждан». Золян так и не сообщил, откуда у него данные о том, что Алиев располагает поддержкой своих граждан.
Представитель Минобороны Армении Арцрун Ованнисян на очередном брифинге заявил, что основные события происходят на северном и южном направлениях.
«Сегодня утром Азербайджан начал нападение с применением большого количества артиллерии, однако армянские ВС с успехом отражают наступление, нанося противнику ощутимые потери. Армянские ВС отразили масштабное наступление танковых частей на южном направлении, в результате чего ВС Азербайджана потеряли еще 10-11 единиц бронетехники, в основном танки. Отброшены на исходные позиции и сейчас в этом направлении относительно спокойно, идут легкие бои.
Напомним, что армянские ВС в основанном столкнулись с проблемами именно в южном направлении.
Пресс-секретарь министра обороны Армении Шушан Степанян опубликовала видео отбитой танковой атаки ВС Азербайджана.«Широкомасштабная атака на южном направлении пресечена», - отметила она.
Очередным проявлением победной эйфории стала запись президента Арцаха. «Сегодня более, чем когда-либо, мы сильны, как наши горы, а враг будет повержен. Победа за нами!Тысячи добровольцев уже пополнили ряды Армии обороны.Единство и коллективная воля, которые проявляют наши соотечественники, делают необратимым ход нашей победы»,- заверил он.
Более сдержанным был заместитель командующего Армией обороны Арцаха Артур Саркисян. На брифинге он сообщил, что ведутся упорные бои: на некоторых участках армянским силам удалось вернуть свои позиции, что означало, что на некоторых участках это сделать не удалось.
На сегодняшний день противник понес следующие потери: около 36 БПЛА, 47 единиц бронетехники и более 400 безвозвратных потерь среди личного состава. По его словам, по предварительным данным, Армия обороны потеряла 48 военнослужащих, более 200 ранены.
Председатель Национального Собрания Карабаха Артур Товмасян вечером заявил о том, что Армия обороны успешно останавливает нападения Вооруженных сил Азербайджана. Она готова переместить боевые действия на территорию противника. Не ясно, это заявление было сделано для армянской, или азербайджанской аудитории, также неизвестно, почему так убедительно уверяли армянскую общественность, что дело идет к победе.
Очередную попытку воодушевить соотечественников победоносным настроением предпринял президент Арцаха. На встрече с добровольцами Араик Арутюнян заявил, что «уже два дня, сотни танков противника атаковали наши позиции от Омара до Аракса по всем направлениям. Но спустя те же два дня, противник умудрился потерять сотни единиц техники». «Действительно, это наше самое последнее и самое ответственное сражения. Через несколько дней мы должны поставить врага на колени. Мы добьемся успеха в этом, потому что у нас есть такие соотечественники, как вы», - сказал он.
Немого позже Арутюнян провел пресс- конференцию и заявил, что с такой лживой властью, которая в Азербайджане, диалог не возможен. Находящейся в войне маленькой стране, борющейся не на жизнь, а на смерть, нужно было иметь 100 процентную уверенность в победе, делая такие резкие высказывания.
Вечером в Интернете распространяется видео, на котором видно, что грузинские полицейские, находящиеся на КПП Ниноцминда-Бавра, не разрешают жителям Джавахка выслать в Армению собранную гуманитарную помощь.
Они пытаются доставить в Карабах шины и продукты питания, однако грузинские правоохранители не пропускают собранную жителями гуманитарную помощь.