Ադրբեջանի եւ Արցախի շփման գծում սրման ֆոնին շատ կարեւոր է հետեւել արտաքին ուժերի, օրինակ՝ ԱՄՆ-ի եւ Բրիտանիայի հայտարարություններին եւ գործողություններին։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 1-ին՝ ժամը 09:00-ից, Արցախի Հանրապետության հյուսիսային եւ հյուսիսարեւմտյան սահմանագոտու մի շարք հատվածներում ադրբեջանական ստորաբաժանումները սադրանք էին ձեռնարկել՝ շփման գիծը հատելու փորձ ձեռնարկելով, որը ճնշվեց ՀՀ պաշտպանության բանակի կողմից: Ադրբեջանական ստորաբաժանումների սադրանքների արդյունքում վիրավորվել էր Արցախի պաշտպանության բանակի զինծառայող Ալբերտ Վլադիկի Բախշյանը։ Միջադեպի մասին մանրամասն տեղեկությունը փոխանցվել է ռուսական խաղաղապահ ուժերի հրամանատարությանը։ Դրա նախօրեին Ադրբեջանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ջեյմս Շարփն այցելել էր Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ Բաքվի կողմից վերահսկվող տարածքներ, ապա Twitter-ի իր էջին գրել էր հետեւյալը. «Մենք շարունակում ենք միասին աշխատել տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու համար։ Մեծ Բրիտանիան եւ Ադրբեջանը համագործակցում են համագործակցության ընդլայնման եւ ռիսկերի նվազեցման ուղղությամբ: Այս տարածաշրջանի տարածքների ականազերծման գործում մեր ցուցաբերած աջակցության չափն արդեն գերազանցել է մեկ միլիոն ֆունտ ստերլինգը»։
Իսկ շփման գծում իրավիճակի կայունացումից հետո հաղորդում հայտնվեց ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Կարեն Դոնֆրիդի եւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հեռախոսազրույցի մասին: Սակայն այսօր ԱՄՆ դեսպանատները կրկին մեկնաբանել են հեռախոսազրույցի բովանդակությունը։
«ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Դոնֆրիդը երեկ հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի արտգործնախարար Միրզոյանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարար Բայրամովի հետ։ Նրանք քննարկել են տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու համար Հայաստանին ու Ադրբեջանին տրված պատմական հնարավորությունը։ Պետքարտուղարի օգնականը վերահաստատել է տարածաշրջանային տրանսպորտային եւ հաղորդակցության ուղիների բացմանն աջակցելու Միացյալ Նահանգների առաջարկը։ Նա կողմերին կոչ է արել թուլացնել լարվածությունը սահմաններին եւ խրախուսել շարունակական երկխոսությունը»,- ասված է Երեւանում ԱՄՆ դեսպանատան հաղորդագրության մեջ։ Համանման հաղորդագրություն տարածել է նաեւ Բաքվում ԱՄՆ դեսպանատունը։ «Այս ամենից ելնելով՝ ակնհայտ է դառնում, որ հիմնական խնդիրը ոչ թե Արցախի, այլ Սյունիքի մեջ է։ Բոլոր հայտարարությունները պայմանավորված են այդ երթուղիների ապաշրջափակմամբ, հատկապես, որ Հայաստանը չի հրաժարվել Նախիջեւանից (իրականում՝ Թուրքիայից) ճանապարհ տրամադրել դեպի Ադրբեջան եւ ապա՝ Կենտրոնական Ասիա»,- NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը։
Փորձագետը վստահ է, որ արտաքին ուժերը տարածք են ցանկանում, որը չի վերահսկվի Հայաստանի կողմից, այլ կերպ ասած՝ նրանք ցանկանում են օկուպացնել Հայաստանի մի մասը։ Եւ այս առումով հետաքրքիր են Իրանի հայտարարություններն այն մասին, որ այն Հայաստանի հետ սահմանի փակում թույլ չի տա։ Այս հայտարարությունները պատահական չեն արվել. Ուստի, ըստ Դանիելյանի, խնդիրը Սյունիքի մեջ է, իսկ Արցախն այն տարածքն է, որտեղ սադրանքներ են իրականացվում՝ Հայաստանին ստիպելու համար բացել միջանցքը։
Այս ամենը տեղավորվում է Արեւմուտքի այն սցենարի մեջ, ըստ որի Իրանի եւ Ռուսաստանի դեմ պետք է թյուրքական աշխարհը ստեղծվի։
«Արեւմուտքը, խոսելով հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մասին, միանշանակ նկատի ուներ ոչ թե Ռուսաստանի եւ Իրանի (Հյուսիս-Հարավ) ուղղությունը, այլ՝ ուղղությունը Նախիջեւանի եւ Ադրբեջանի միջեւ։ Հենց այդ պայքարն էլ մղվում է:
Ամեն ինչ ուղղված է հարավկովկասյան տարածաշրջանից Ռուսաստանի դուրս մղմանը եւ աշխարհաքաղաքական նշանակություն ունեցող թյուրքական խաղաղության նախագծի գործարկմանը։ Թուրքիան ամրապնդվել է Ադրբեջանում եւ այժմ ամրապնդվում է Կենտրոնական Ասիայում, բայց դա պետք է նյութականանա բաց հաղորդակցության մեջ: Հարավային Կովկասից Ռուսաստանի դուրս գալու եւ Ադրբեջանում Արեւմուտքի հզորացման դեպքում հայացք կուղղվի դեպի Ռուսաստանի ներսը՝ թյուրքալեզու բնակչության վրա։ Թուրքիան եւ Ադրբեջանն արդեն իսկ լուրջ տեղեկատվական աշխատանք են տանում այս ուղղությամբ։ Ադրբեջանն ակնհայտորեն նաեւ այլ քայլեր է ձեռնարկում Ռուսաստանի դեմ, այդ թվում՝ ուկրաինական կողմին զենք մատակարարելու տեսքով։ Ալիեւն, ըստ էության, ընդօրինակել է Էրդողանի մարտավարությունը եւ խաղում է հնարավորի եզրին՝ սրելով իրավիճակն իր նպատակներին հասնելու համար»,- նշեց փորձագետը։
Պուտինի եւ Էրդողանի հանդիպման նախօրեին իրավիճակի սրումը կապված է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցում Ռուսաստանի կողմից հնարավոր զիջումների հարցը սեղանին դնելու ցանկության հետ։
Դանիելյանը հիշեցրեց, որ Իրանը դա «կարմիր գիծ» է համարում եւ անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ է ռազմական գործողությունների։ Այդ պայմաններում Արեւմուտքի մշտական հայտարարությունները պատերազմ են հրահրում Իրանի եւ Ռուսաստանի դեմ։ «Իսկ մարտերը կանցկացվեն մեր տարածքում։ Այսինքն՝ «խաղաղության» սոուսի քողի ներքո խրախուսվում է ագրեսիան Հայաստանի դեմ»,- հավելեց նա։
Քաղաքագետը հայտնեց, որ Բրիտանիան ավելի քան 100 միլիարդ դոլար է ներդրել Ադրբեջանում եւ ավելի քան 1000 գրասենյակ է բացել, որոնք նույնպես հետախուզական գործունեությամբ են զբաղվում։ Միգուցե Հայաստանում էլ կան այդպիսի գրասենյակներ։
«Բացի այդ, լուրջ իսրայելական կենտրոններ են ստեղծվում, որոնք հետախուզությամբ են զբաղվում Իրանում։ Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ ադրբեջանցիներն Իրանի հյուսիսում ապստամբություն են նախապատրաստում, ինչով էլ պայմանավորված են լայնածավալ ձերբակալություններն Իրանի իշխանությունների կողմից: Իրանը հասկանում է, որ այդ ամենն ուղղված է իր դեմ, որ եթե այն զիջի Հարավային Կովկասում եւ Թուրքիան այնտեղ ամրապնդվի, դա իր համար լուրջ սպառնալիք կդառնա։ Իրավիճակը բարդ եւ անկանխատեսելի է: Կան լուրջ ուժեր, որոնք շատ ավելի լուրջ պատերազմ են ցանկանում, քան Ուկրաինայում, որին կներգրավեն Ռուսաստանը, Թուրքիան, Իրանը, եւ գուցե Իսրայելը եւ արեւմտյան առաջատար երկրները»,- եզրափակեց փորձագետը։

На фоне обострения на линии соприкосновения между Азербайджаном и Арцахом очень важно отслеживать заявления и действия внешних сил, например, тех же США и Британии.
Напомним, что 1 августа, начиная с 09: 00, на ряде участков северной и северо-западной приграничной зоны Республики Арцах азербайджанские подразделения пошли на провокацию, предприняв попытки перейти линию соприкосновения, которые были пресечены силами Армии обороны.
В результате провокаций со стороны азербайджанских подразделений получил ранение военнослужащий АО Арцаха Бахшян Альберт Владикович.
Подробная информация о случившемся была предоставлена командованию российских миротворческих сил.
За день до этого посол Великобритании в Азербайджане Джеймс Шарп посетил подконтрольные Баку территории вокруг Нагорного Карабаха, а затем на своей странице в Twitter написал следующее: «Мы продолжаем работать вместе для установления мира в регионе. Великобритания и Азербайджан работают вместе для расширения сотрудничества и снижения рисков. Размер поддержки, которую мы оказываем в разминировании территорий этого региона, уже превысил миллион фунтов стерлингов».
А после стабилизации ситуации на линии соприкосновения появилось сообщение о телефонном разговоре заместителя госсекретаря США по европейским и евразийским вопросам Карен Донфрид с главами МИД Армении и Азербайджана пресс-службы внешнеполитических ведомств сообщили накануне. Однако сегодня посольства США вновь прокомментировали содержание телефонного разговора.
«Заместитель госсекретаря США Донфрид вчера провела телефонный разговор с министром иностранных дел Армении Мирзояном и министром иностранных дел Азербайджана Байрамовым. Они обсудили историческую возможность, предоставленную Армении и Азербайджану в вопросе установления мира в регионе. Заместитель госсекретаря подтвердила предложение Соединенных Штатов содействовать открытию региональных транспортных и коммуникационных путей. Она призвала стороны ослабить напряженность на границах и поощрять продолжение диалога», - говорится в сообщении посольства США в Ереване. Аналогичное сообщение распространило посольство США в Баку.
«Исходя из всего этого, становится очевидным, что основная проблема не в Арцахе, а в Сюнике. Все заявления сводятся к разблокировке этих путей, тем более что Армения не отказывалась от предоставления дороги из Нахиджевана (на самом деле из Турции) в Азербайджан и далее в Среднюю Азию», – в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил политолог Степан Даниелян.
Эксперт уверен, что внешние силы хотят территорию, которая не контролировалась бы Арменией, а проще говоря, хотят оккупировать часть Армении.
В этом ключе интересны заявления Ирана о том, что он не допустит закрытия границы с Арменией. Эти заявления делались неслучайно. Поэтому, как считает Даниелян, проблема в Сюнике, а Арцах – территория, где осуществляются провокации с целью вынудить Армению открыть коридор.
Все это укладывается в сценарий Запада, по которому должен быть создан тюркский мир против Ирана и России.
«Запад, говоря о разблокировке коммуникаций, точно не имел в виду направление между Россией и Ираном (Север-Юг), а направление между Нахиджеваном и Азербайджаном. Именно эта борьба и ведется.
Все нацелено на выталкивание России из региона Южного Кавказа и запуск проекта тюркского мира, имеющего геополитическое значение. Турция укрепилась в Азербайджане и сейчас укрепляется в Средней Азии, однако это должно материализоваться в открытую коммуникацию. В случае вывода России из Южного Кавказа и укрепления Запада в Азербайджане взгляд будет брошен во внутрь России, на тюркоязычное население. В этом направлении Турция и Азербайджан уже ведут серьезную информационную работы. Азербайджан, очевидно, осуществляет и другие шаги против России, в том числе в виде поставок оружия украинской стороне. Алиев, по сути, перенял тактику Эрдогана и играет на грани возможного, обостряя ситуацию, для достижения целей», – отметил эксперт.
Обострение ситуации в преддверии встречи Путина и Эрдогана связано с желанием поставить на стол вопрос о возможных уступках со стороны России в вопросе так называемого «зангезурского коридора».
Даниелян напомнил, что Иран считает этой «красной линей» и готов на военные действия в случае необходимости. В этих условиях постоянные заявления Запада провоцируют войну против Ирана и России. «А боевые действия будут вестись на нашей территории. То есть под соусом «мира» поощряется агрессия против Армении», – добавил он.
Политолог сообщил, что в Азербайджане Британия осуществила инвестиции на сумму более 100 млрд. долларов и открыла более 1000 офисов, которые занимаются также и разведывательной деятельностью. Возможно, в Армении такие офисы тоже есть.
«Кроме того, создаются серьезные израильские центры, которые занимаются разведкой в Иране. По некоторым сведениям, на севере Ирана азербайджанцы готовят восстание, с чем и связаны широкомасштабные задержания со стороны властей ИРИ.
Иран понимает, что все это направлено против него, что если он уступит на Южном Кавказе и там усилится Турция, то это станет серьезной угрозой для него.
Ситуация сложная и непредсказуемая. Есть серьезные силы, желающие намного более серьезной войны, чем в Украине, в которую будут вовлечены Россия, Турция, Иран, возможно, Израиль и ведущие западные страны», – заключил эксперт.