Ադրբեջանի եւ Արցախի շփման գծում սրման ֆոնին շատ կարեւոր է հետեւել արտաքին ուժերի, օրինակ՝ ԱՄՆ-ի եւ Բրիտանիայի հայտարարություններին եւ գործողություններին։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 1-ին՝ ժամը 09:00-ից, Արցախի Հանրապետության հյուսիսային եւ հյուսիսարեւմտյան սահմանագոտու մի շարք հատվածներում ադրբեջանական ստորաբաժանումները սադրանք էին ձեռնարկել՝ շփման գիծը հատելու փորձ ձեռնարկելով, որը ճնշվեց ՀՀ պաշտպանության բանակի կողմից: Ադրբեջանական ստորաբաժանումների սադրանքների արդյունքում վիրավորվել էր Արցախի պաշտպանության բանակի զինծառայող Ալբերտ Վլադիկի Բախշյանը։ Միջադեպի մասին մանրամասն տեղեկությունը փոխանցվել է ռուսական խաղաղապահ ուժերի հրամանատարությանը։ Դրա նախօրեին Ադրբեջանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ջեյմս Շարփն այցելել էր Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ Բաքվի կողմից վերահսկվող տարածքներ, ապա Twitter-ի իր էջին գրել էր հետեւյալը. «Մենք շարունակում ենք միասին աշխատել տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու համար։ Մեծ Բրիտանիան եւ Ադրբեջանը համագործակցում են համագործակցության ընդլայնման եւ ռիսկերի նվազեցման ուղղությամբ: Այս տարածաշրջանի տարածքների ականազերծման գործում մեր ցուցաբերած աջակցության չափն արդեն գերազանցել է մեկ միլիոն ֆունտ ստերլինգը»։
Իսկ շփման գծում իրավիճակի կայունացումից հետո հաղորդում հայտնվեց ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Կարեն Դոնֆրիդի եւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հեռախոսազրույցի մասին: Սակայն այսօր ԱՄՆ դեսպանատները կրկին մեկնաբանել են հեռախոսազրույցի բովանդակությունը։
«ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Դոնֆրիդը երեկ հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի արտգործնախարար Միրզոյանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարար Բայրամովի հետ։ Նրանք քննարկել են տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու համար Հայաստանին ու Ադրբեջանին տրված պատմական հնարավորությունը։ Պետքարտուղարի օգնականը վերահաստատել է տարածաշրջանային տրանսպորտային եւ հաղորդակցության ուղիների բացմանն աջակցելու Միացյալ Նահանգների առաջարկը։ Նա կողմերին կոչ է արել թուլացնել լարվածությունը սահմաններին եւ խրախուսել շարունակական երկխոսությունը»,- ասված է Երեւանում ԱՄՆ դեսպանատան հաղորդագրության մեջ։ Համանման հաղորդագրություն տարածել է նաեւ Բաքվում ԱՄՆ դեսպանատունը։ «Այս ամենից ելնելով՝ ակնհայտ է դառնում, որ հիմնական խնդիրը ոչ թե Արցախի, այլ Սյունիքի մեջ է։ Բոլոր հայտարարությունները պայմանավորված են այդ երթուղիների ապաշրջափակմամբ, հատկապես, որ Հայաստանը չի հրաժարվել Նախիջեւանից (իրականում՝ Թուրքիայից) ճանապարհ տրամադրել դեպի Ադրբեջան եւ ապա՝ Կենտրոնական Ասիա»,- NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը։
Փորձագետը վստահ է, որ արտաքին ուժերը տարածք են ցանկանում, որը չի վերահսկվի Հայաստանի կողմից, այլ կերպ ասած՝ նրանք ցանկանում են օկուպացնել Հայաստանի մի մասը։ Եւ այս առումով հետաքրքիր են Իրանի հայտարարություններն այն մասին, որ այն Հայաստանի հետ սահմանի փակում թույլ չի տա։ Այս հայտարարությունները պատահական չեն արվել. Ուստի, ըստ Դանիելյանի, խնդիրը Սյունիքի մեջ է, իսկ Արցախն այն տարածքն է, որտեղ սադրանքներ են իրականացվում՝ Հայաստանին ստիպելու համար բացել միջանցքը։
Այս ամենը տեղավորվում է Արեւմուտքի այն սցենարի մեջ, ըստ որի Իրանի եւ Ռուսաստանի դեմ պետք է թյուրքական աշխարհը ստեղծվի։
«Արեւմուտքը, խոսելով հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մասին, միանշանակ նկատի ուներ ոչ թե Ռուսաստանի եւ Իրանի (Հյուսիս-Հարավ) ուղղությունը, այլ՝ ուղղությունը Նախիջեւանի եւ Ադրբեջանի միջեւ։ Հենց այդ պայքարն էլ մղվում է:
Ամեն ինչ ուղղված է հարավկովկասյան տարածաշրջանից Ռուսաստանի դուրս մղմանը եւ աշխարհաքաղաքական նշանակություն ունեցող թյուրքական խաղաղության նախագծի գործարկմանը։ Թուրքիան ամրապնդվել է Ադրբեջանում եւ այժմ ամրապնդվում է Կենտրոնական Ասիայում, բայց դա պետք է նյութականանա բաց հաղորդակցության մեջ: Հարավային Կովկասից Ռուսաստանի դուրս գալու եւ Ադրբեջանում Արեւմուտքի հզորացման դեպքում հայացք կուղղվի դեպի Ռուսաստանի ներսը՝ թյուրքալեզու բնակչության վրա։ Թուրքիան եւ Ադրբեջանն արդեն իսկ լուրջ տեղեկատվական աշխատանք են տանում այս ուղղությամբ։ Ադրբեջանն ակնհայտորեն նաեւ այլ քայլեր է ձեռնարկում Ռուսաստանի դեմ, այդ թվում՝ ուկրաինական կողմին զենք մատակարարելու տեսքով։ Ալիեւն, ըստ էության, ընդօրինակել է Էրդողանի մարտավարությունը եւ խաղում է հնարավորի եզրին՝ սրելով իրավիճակն իր նպատակներին հասնելու համար»,- նշեց փորձագետը։
Պուտինի եւ Էրդողանի հանդիպման նախօրեին իրավիճակի սրումը կապված է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցում Ռուսաստանի կողմից հնարավոր զիջումների հարցը սեղանին դնելու ցանկության հետ։
Դանիելյանը հիշեցրեց, որ Իրանը դա «կարմիր գիծ» է համարում եւ անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ է ռազմական գործողությունների։ Այդ պայմաններում Արեւմուտքի մշտական հայտարարությունները պատերազմ են հրահրում Իրանի եւ Ռուսաստանի դեմ։ «Իսկ մարտերը կանցկացվեն մեր տարածքում։ Այսինքն՝ «խաղաղության» սոուսի քողի ներքո խրախուսվում է ագրեսիան Հայաստանի դեմ»,- հավելեց նա։
Քաղաքագետը հայտնեց, որ Բրիտանիան ավելի քան 100 միլիարդ դոլար է ներդրել Ադրբեջանում եւ ավելի քան 1000 գրասենյակ է բացել, որոնք նույնպես հետախուզական գործունեությամբ են զբաղվում։ Միգուցե Հայաստանում էլ կան այդպիսի գրասենյակներ։
«Բացի այդ, լուրջ իսրայելական կենտրոններ են ստեղծվում, որոնք հետախուզությամբ են զբաղվում Իրանում։ Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ ադրբեջանցիներն Իրանի հյուսիսում ապստամբություն են նախապատրաստում, ինչով էլ պայմանավորված են լայնածավալ ձերբակալություններն Իրանի իշխանությունների կողմից: Իրանը հասկանում է, որ այդ ամենն ուղղված է իր դեմ, որ եթե այն զիջի Հարավային Կովկասում եւ Թուրքիան այնտեղ ամրապնդվի, դա իր համար լուրջ սպառնալիք կդառնա։ Իրավիճակը բարդ եւ անկանխատեսելի է: Կան լուրջ ուժեր, որոնք շատ ավելի լուրջ պատերազմ են ցանկանում, քան Ուկրաինայում, որին կներգրավեն Ռուսաստանը, Թուրքիան, Իրանը, եւ գուցե Իսրայելը եւ արեւմտյան առաջատար երկրները»,- եզրափակեց փորձագետը։

Against the background of the aggravation on the line of contact between Azerbaijan and Artsakh it is very important to monitor the statements and actions of external forces, such as those of the US and Britain.
On Monday, starting from 09:00 a.m., in some parts of the northern and north-western border zone of the Republic of Artsakh Azerbaijani units made provocative attempts to cross the line of contact, which were interrupted by the Defense Army forces.
As a result of the provocations by the Azerbaijani units a serviceman of the Army of Artsakh Albert Bakhshyan was wounded.
Detailed information about the incident was provided to the command of Russian peacekeeping forces.
The day before, British Ambassador to Azerbaijan James Sharp visited the Baku-controlled territories around Nagorno-Karabakh and then wrote the following on his Twitter page: "We continue to work together to bring peace to the region. The UK and Azerbaijan are working together to increase cooperation and reduce risk. The amount of support we provide for demining in this region has already exceeded one million pounds sterling."
And after the stabilization of the situation on the line of contact it was reported about the telephone conversation of the US Under Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfrid with the Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers the day before. Today, however, U.S. embassies again commented on the contents of the telephone conversation.
" US Undersecretary of State Donfried had a telephone conversation yesterday with Armenian Foreign Minister Mirzoyan and Azerbaijani Foreign Minister Bayramov. They discussed the historic opportunity presented to Armenia and Azerbaijan to bring peace to the region. The Undersecretary of State reiterated the US offer to help open up regional transportation and communication routes. She urged the sides to ease border tensions and encourage continued dialogue," the US Embassy in Yerevan said in a statement. The US Embassy in Baku disseminated a similar message.
"Based on all this, it becomes obvious that the main problem is not in Artsakh, but in Syunik. All the statements boil down to unblocking these routes, especially as Armenia did not refuse to provide a road from Nakhijevan (in fact, from Turkey) to Azerbaijan and further to Central Asia," political analyst Stepan Danielyan told NEWS.am.
The expert believes that foreign powers want territory not under Armenia's control, and, more precisely, they want to occupy a part of Armenia.
Iran's statements that it will not allow closing the border with Armenia are interesting in this context. It is no coincidence that these statements were made. That is why, according to Danielyan, the problem is in Syunik, while Artsakh is a territory where provocations are carried out in order to force Armenia to open a corridor.
All this fits into the West's scenario, which is to create a Turkic world against Iran and Russia.
"The West, speaking about unblocking communications, definitely did not mean the direction between Russia and Iran (North-South), but the direction between Nakhijevan and Azerbaijan. This is exactly the fight being waged.
Everything is aimed at pushing Russia out of the South Caucasus region and launching the Turkic world project, which has geopolitical significance. Turkey has strengthened in Azerbaijan and is now strengthening in Central Asia, but this must materialize into open communication. In the case of Russia's withdrawal from the South Caucasus and the strengthening of the West in Azerbaijan, the eyes will be cast inside Russia, on the Turkic-speaking population. Turkey and Azerbaijan are already engaged in serious information work in this direction. Azerbaijan is obviously taking other steps against Russia, including in the form of arms deliveries to the Ukrainian side. Aliyev, in fact, has adopted Erdogan's tactics and is playing on the edge of the possible, aggravating the situation to achieve his goals," the expert noted.
The aggravation of the situation on the eve of the meeting between Putin and Erdogan is related to the desire to put on the table the issue of possible concessions on the part of Russia in the issue of the so-called "Zangezur corridor".
Danielyan reminded that Iran considers this "red line" and is ready for military action if necessary. Under these conditions, the West's constant statements provoke a war against Iran and Russia. "And hostilities will be fought on our territory. That is, aggression against Armenia is encouraged under the sauce of 'peace,'" he said.
The political analyst said that Britain has invested over $100bn into Azerbaijan and opened over 1000 offices, which are also engaged in intelligence activities. There may be such offices in Armenia, too.
"In addition, serious Israeli centers are being created, which are engaged in intelligence activities in Iran. According to some information the Azerbaijanis are preparing an uprising in the north of Iran and the large-scale detentions by the Iranian authorities are connected with this.
Iran realizes that all this is directed against it, and if it yields in the South Caucasus and Turkey strengthens there, it will become a serious threat to it.
The situation is complex and unpredictable. There are serious forces that want a much more serious war than in Ukraine, which will involve Russia, Turkey, Iran, possibly Israel and the leading Western countries," the expert said.