Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, Օպերատիվ շտաբի պետ  Ռուբեն Վարդանյանն այցելել է Մարտակերտի շրջանի Հաթերք, Դրմբոն, Վանք համայնքներ, աշխատանքային հանդիպումներ ունեցել նշված և հարակից գյուղերի համայնքապետերի և բնակչության հետ: Պետնախարարին ուղեկցել են ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Գալստյանը, ԱՀ Ազգային ժողովի «Արցախի Ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Մելքումյանը, Մարտակերտի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Արսեն Ավանեսյանը, Օպերատիվ շտաբի անդամ, ՆԳՆ ԱԻՊԾ ներկայացուցիչ Կարեն Ավետիսյանը:
Պետնախարարը նշել է, որ շրջաններ այցի ու բնակչության հետ ուղիղ շփումների նպատակը նրանց տեղեկացնելն է ստեղծված իրավիճակի, այն հաղթահարելու ուղղությամբ Օպերատիվ շտաբի կողմից իրականացվող աշխատանքների, ինչպես նաև ապաշրջափակմանն ուղղված քայլերի և միջազգային հանրության արձագանքների մասին: Նա կարևորել է բնակչության հետ պարբերաբար անմիջական շփումները՝ նշելով, որ Օպերատիվ շտաբի նաև մյուս անդամներն են նման հանդիպումներ ունենում՝ լսելու բնակիչների խնդիրներն ու իրականացված աշխատանքների վերաբերյալ  նրանց արձագանքները:
Խոսելով  ադրբեջանական  շրջափակման հետևանքով ստեղծված ճգնաժամի մասին՝ պետնախարարը նկատել է, որ չնայած հսկայական բացասական ազդեցությանն ու դժվարություններին, ճգնաժամն ստիպում է նաև դասեր քաղել, մտածել ոչ միայն այսօր բնակչության կենսական կարիքներն ապահովելու, այլև ավելի արդունավետ  ու ռացիոնալ համակարգ կառուցելու միջոցով հետագայի համար  հնարավորություններ ստեղծելու մասին:  Այս նոր իրավիճակում վերանայվում են առաջնահերթությունները. մի շարք ոլորտներ, ինչպիսին է, օրինակ, գյուղատնտեսությունը և այս բնագավառում իրականացվող  ծրագրեր արդյունավետության բարձրացումը, դառնում են առանցքային ուղղություններից մեկը:
Բնակիչները բազմաթիվ հարցեր են ուղղել պետնախարարին, որոնք  հիմնականում վերաբերել են Արցախի շուրջ ծավալվող զարգացումներին, ինչպես նաև գարնանացանի նախապատրաստական աշխատանքներին, ջերմոցային տնտեսությունների զարգացմանը: Նրանք միաժամանակ ընդգծել են նաև, որ շրջափակումն, անշուշտ, բազմաթիվ դժվարություններ է ստեղծում, բայց դրանք չեն կարող կոտրել իրենց կամքը:
Պետնախարարը շնորհակալություն է հայտնել բնակչությանը՝ ճգնաժամին դիմակայելու և միասին այս դժվարին ճանապարհն անցնելու պատրաստակամության համար. «Ես ամեն անգամ մեծ ուժ եմ ստանում այս հանդիպումներից: Ամեն անգամ ձեզ հետ հանդիպումներից հետո իմ մեջ ավելի ու ավելի է ամրապնդվում  այն հավատն ու վստահությունը, որ միասին մենք շատ բան կարող ենք անել և շատ բանի հասնել»:

Государственный министр Арцаха, руководитель оперативного штаба Рубен Варданян посетил Атерк, Дрмбон и Ванк Мартакертского района, где провел рабочие встречи с главами общин и населением указанных и близлежащих сел.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе правительства Арцаха, в ходе встреч Варданян отметил, что целью визитов в регионы и прямых контактов с населением является информирование жителей о сложившейся ситуации, о работах, проводимых оперативным штабом по ее преодолению, а также о шагах, направленных на разблокирование коридора, и откликах международного сообщества. Он упомянул о важности периодических прямых контактов с населением, отметив, что такие встречи проводят и другие члены оперативного штаба, чтобы выслушать проблемы жителей и их реакцию на проводимые работы.
Говоря о кризисе, сложившемся из-за азербайджанской блокады, госминистр отметил, что, несмотря на огромное отрицательное воздействие и трудности, кризис заставил нас извлечь уроки, думать не только об обеспечении жизненно важных потребностей населения сегодня, но и о создании возможностей путем более эффективной и рациональной системы. В этой новой ситуации пересматриваются приоритеты, ряд сфер, таких как, например, сельское хозяйство, также и программы по повышению эффективности, реализуемые в этой области, становятся одними из ключевых направлений.
Жители общин задали госминистру многочисленные вопросы, которые, в основном, касались событий вокруг Арцаха, а также подготовки к весеннему севу и развития тепличных хозяйств. При этом они вновь заявили, что блокада, безусловно, создала много проблем, но не может сломить их волю.
Варданян поблагодарил жителей общин за их готовность противостоять кризису и вместе пройти этот тяжелый путь. «Эти встречи придают мне большую силу. Каждый раз после встреч с вами во мне все больше крепнут вера и уверенность в то, что вместе мы сможем многое сделать и многого добиться», - заключил госминистр Арцаха.
Баку утверждает, что «принял меры» по контролю грунтовой дороги к северу от Лачинского коридора
В своем заявлении минобороны Азербайджана утверждает, что якобы «в последние дни приняли интенсивный характер перевозки из Армении живой силы, боеприпасов, мин и других средств военного назначения для незаконных армянских вооруженных формирований на территории Азербайджана»...