Այսօր այստեղ եմ որպես Հայաստանի բարեկամ եւ իմ համերաշխությունն եմ հայտնում հայ ժողովրդին, որը երկար տառապանքներից հետո, ի վերջո,  մեծ փորձություններով պետք է անցնի եւ կարիք ունի ընկերների, բարեկամների. Մեր այցը նաեւ դրա խորհրդանիշն է: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 7-ին, Երեւանում մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց նշեց Գերմանիայի Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Միխայել Ռոթը:
«Այս բարդ,  դժվարին տարածաշրջանում Հայաստանը թեեւ երիտասարդ ժողովրդավարական պետություն է, բայց նաեւ եվրոպական արժեքների եւ կայունության խարիսխ է հանդիսանում, եւ որպես արժանի հարեւան ԵՄ-ին:
Ցավոք, համաշխարհային պատմությունը բազմաթիվ օրինակներ ունի ավտորիտար ռեժիմների եւ դրանց կողմից իրականացվող քաղաքականության: Մասնավորապես, այստեղ կնշեի Ռուսաստանը, բայց մենք Հայաստանը դիտարկում ենք որպես ժողովրդավար մի երկիր, որը ցանկություն է հայտնել ժողովրդավարական ճանապարհով միանալ քաղաքակիրթ աշխարհին»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին, Ռոթն ասաց. «Ձեր կառավարությունը նաեւ խիզախ քայլ է արել՝ զիջման գնալով հարեւան Ադրբեջանի նկատմամբ՝ ի պաշտպանություն, ի անվտանգություն հայ ժողովրդի, որը ցանկանում է ապրել ազատ եւ անկախ իր երկրում:
Ես կարող եմ պատկերացնել, որ դա կարող է հայ հանրության մեջ հարուցել մտահոգություններ ւ դժգոհություններ: Մենք նաեւ անկեղծորեն պատրաստ ենք ընկալելու այդ մտահոգությունները եւ շարժվելու նաեւ այս ուղղությամբ:
Այդ պատճառով է, որ Գերմանիայի կանցլերն իր հերթին ֆրանսիական, ամերիկյան կողմերի հետ միասնաբար ներգրավված է խաղղության հաստատման գործընթացին այս տարածաշրջանում: Մեր հանձնառությունն է երկարատեւ խաղաղություն եւ ազատություն ապահովել ձեր երկրին ու քաղաքացիներին այս տարածաշրջանում»,-ասաց նա:

Today, I am here as a friend of Armenia. And I express my solidarity to the Armenian people, who after long sufferings, ultimately, have to go through great trials and need friends; our visit is also a symbol of this. Michael Roth, the Chairman of Foreign Affairs Committee of the German Bundestag (parliament), told this to a press conference in Armenian capital Yerevan on Wednesday.
"Although Armenia is a young democratic state in this complicated, difficult region, it is also an anchor of European values and stability, and as a worthy neighbor of the EU," Roth said.
"Unfortunately, world history has many examples of authoritarian regimes and their policies; in particular, I would mention Russia here. But we consider Armenia as a democratic country that has expressed its desire to join the civilized world in a democratic way," the German MP added.
Reflecting on Armenia-Azerbaijan relations, Roth said: "Your [i.e. Armenia’s] government has also taken a brave step by making concessions towards neighboring Azerbaijan—in defense, security of the Armenian people who want to live free and independent in their country."
"I can imagine that this can cause concerns and complaints among the Armenian public. We are also sincerely ready to understand those concerns and move in this direction as well. That is why the German chancellor, in turn, is jointly involved with the French and American parties in the process of establishing peace in this region. Our commitment is to ensure long-term peace and freedom for your country and its citizens in this region," the German lawmaker said.